گیت هاب در برابر گیت لب؛ مقایسه دو سرویس رایج مدیریت مخزن گیت

گیت هاب در برابر گیت لب؛ مقایسه دو سرویس رایج مدیریت مخزن گیت

گیت‌هاب و گیت‌لب دو سرویس کنترل نسخه هستند که بیشترین تعداد کاربر را به خود اختصاص داده‌اند. در این مطلب به بررسی وجوه تشابه و تفاوت این‌ دو می‌پردازیم.

گیت‌هاب، پس از اینکه توسط مایکروسافت خریداری شد، کاربران زیادی را از دست داد؛ تعداد زیادی از توسعه‌دهندگان عضو گیت‌هاب در واکنش به این اقدام مایکروسافت با این ذهنیت که این شرکت با اعمال سلیقه‌ی خود سرویس مذکور را به نابودی خواهد کشاند، راهی سرویس جایگزینی به نام گیت‌لب شدند. گیت‌لب که اخیرا سرویس ابری خود را از مایکروسافت آژور به گوگل کلود منتقل کرده است، این روزها توجه کاربران زیادی را به خود جلب کرده است. در این مطلب به بررسی و مقایسه‌ی اجمالی این دو مخرن گیت مبتنی بر وب خواهیم پرداخت.

گیت

گیت نرم‌افزارِ کنترلِ نسخه‌ای است که به منظور ثبت سوابق تغییرات اعمال‌شده در فایل‌ها در گذر زمان طراحی شده است. به بیان دیگر، سیستم کنترل نسخه‌ای با این مفهوم است که تمام دایرکتوری‌های گیت در یک رایانه، مخزنی کامل با تاریخچه‌ی کامل پروژه است و تنها وضعیت فعلی فایل‌ها را نمایش نمی‌دهد.

گیت هاب

یک میزبان مخزن گیت مبتنی بر وب برای کنترل نسخه است که از محبوبیت بالایی بین توسعه‌دهندگان برخوردار است. این سرویس نوعی سیستم کنترل نسخه‌ی توزیع‌ یافته است. یعنی در این سیستم تغییرات هر نسخه در رایانه‌ی تمام توسعه‌دهندگان قابل دسترسی هستند. گیت‌هاب در کنار مدیریت کد منبع گیت، ویژگی‌های کارآمد دیگری نیز دارد. می‌توانید در وبسایت گیت‌هاب یک کپی از مخزن خود را آپلود کنید. این سرویس به توسعه‌دهندگان امکان همکاری و کار روی پروژه از نقاط مختلف دنیا را می‌دهد. این مهم از طریق در نظر گرفتن مکان مرکزی برای مخازن محقق شده است. بر خلاف نرم‌افزار گیت که صرفا محیطی شبیه به داس برای اجرای دستورات دارد، گیت‌هاب ویژگی‌هایی مانند رابط کاربری گرافیکی مبتنی بر وب و قابلیت ایجاد درخواست اعمال تغییرات را را ارائه می‌دهد و امکان مرور تغییرات و بحث و تبادل نظر با هم‌تیمی‌ها را برای کاربران فراهم می‌کند.

گیت هاب

انواع مخازن گیت هاب

گیت‌هاب برای مخازن عمومی حساب‌های کاربری رایگان و برای مخازن خصوصی (غیرقابل مشاهده برای عموم) حساب‌ها کاربری پولی ارائه می‌کند. مخازن عمومی گیت‌هاب به صورت رایگان از پروژه‌های متن‌باز میزبانی می‌کند. با این‌که تمامی بازدیدکنندگان اعم از ثبت‌نام شده و ثبت‌نام نشده امکان مشاهده‌ی مخازن عمومی را دارند، تنها اعضای این سایت می‌توانند به گفتگو، ساخت و مدیریت مخازن و همکاری در پروژه‌ها بپردازند و تغییرات پیشین پروژه‌ها را بررسی کنند. گیت‌هاب اینترپرایز (Github Enterprise) خدمت دیگری از این سرویس است که مخصوص شرکت‌های تجاری توسعه‌ی نرم‌افزار و برای انجام پروژه‌های کلان طراحی شده است.

تاریخچه

سایت گیت‌هاب در آوریل سال ۲۰۰۸ راه‌اندازی شد. این سایت به زبان روبی و بر بستر Rails و Erlang توسط شرکت گیت‌هاب نوشته شد. شرکتی که بنیان‌گذاران و برنامه‌نویسان آن تیم پرستون ورنر، کریس وانستراس و پی‌جی هایت بودند. بر اساس گزارش‌های اخیر، سرویس گیت‌هاب هم‌اکنون بیش از ۲۸ میلیون توسعه‌دهنده دارد که این تعداد بیش از ۸۵ میلیون مخزن را در این سایت ایجاد کرده‌اند. این آمار چشمگیر، گیت‌هاب را به یکی از بزرگترین مخازن سورس کد تبدیل کرده است. از جمله شرکت‌های مطرحی که از گیت‌هاب استفاده می‌کنند و سیاست متن‌باز را رعایت می‌کنند می‌توان به گوگل، ادوبی، توییتر، پی‌پال، لینکدین، یاهو و فیسبوک اشاره کرد.

ویژگی‌ها

برچسب زدن

گیت‌هاب بسیار فراتر از یک مکان برای ذخیره‌ی مخازن گیت است. از جمله قابلیت‌های دیگر گیت‌هاب می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ویژگی اختصاصی پیگیری مشکلات با امکان برچسب زدن و مشاهده‌ی میزان پیشرفت
 • امکان ارسال درخواست اعمال کد یا بررسی و نظر دادن
 • بررسی و مدیریت آسان تیم‌ها به واسطه‌ی دریافت تغییراتی که در پروژه اعمال شده است
 • امکان لینک دادن به مشکلات از طریق منشن کردن افراد و تیم‌ها
 • قابلیت ضمیمه کردن فایل به سادگی کشیدن و رها کردن از دسکتاپ
 • هایلایت کردن کدهای دستوری با پشتیبانی قواعد بیش از ۲۰۰ زبان برنامه‌نویسی
 • پشتیبانی از فرمت‌هایی مانند STL 3D، فایل‌های CSV و نقشه‌های GeoJSON در مرورگر

گیت لب

همانند گیت‌هاب، گیت‌لب نیز یک سرویس مدیریت مخزن گیت مبتنی بر وب است که امکان همکاری اعضای تیم در یک پروژه‌ی کدنویسی جهت کدنگاری، تست، کپی‌برداری و ویرایش را فراهم می‌کند. همچنین، کدهای نگارش شده قابلیت تلفیق شدن با پروژه‌های موجود را دارند. در خصوص سایر ویژگی‌های گیت‌لب می‌توان به مدیریت بی‌نقص مخزن گیت، دستورالعمل‌ها، گزارش فعالیت‌ها، بررسی کدها و پیگیری مشکلات اشاره کرد. شرکت گیت‌لب علاوه بر اینکه مانند گیت‌هاب از حساب‌های کاربران خود میزبانی می‌کند، امکان استفاده از سرورهای متفرقه را نیز برای کاربران فراهم می‌کند. چشم‌انداز گیت‌لب در زمان تأسیس این بود که تمامی افراد بتوانند در ساخت محتوای دیجیتال همکاری مشارکت کنند.

گیت لب

انواع مخازن گیت‌لب

گیت‌لب چهار نوع یا نسخه از مخازن را در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

 • گیت‌لب نسخه‌ی کامیونیتی: رایگان؛ میزبانی رایگان به همراه پشتیبانی جامعه‌ی توسعه‌دهندگان
 • گیت‌لب نسخه‌ی اینترپرایز: پولی؛ میزبانی و پشتیبانی به همراه تعدادی ویژگی اضافه‌تر نسبت به نسخه‌ی کامیونیتی
 • Com : رایگان؛ امکان استفاده از نرم‌افزار به عنوان یک سرویس (SaaS) برای مخازن عمومی و خصوصی، پشتیبانی در صورت پرداخت هزینه
 • io: راهکاری که گیت‌لب نسخه‌ی کامیونیتی با اینترپرایز را به صورت موقت و اجاره‌ای در اختیار می‌گذارد.

ویژگی‌ها

داشتن قابلیت‌هایی نظیر اجازه دسترسی‌ها، دسترسی و محافظت از شاخه‌ی کدها، گیت‌لب را در بین مخازن گیت موجود به گزینه‌ای محبوب تبدیل کرده است. هرچند که نمی‌توان تصاحب گیت‌هاب توسط مایکروسافت را در این اتفاق بی‌تأثیر دانست.

شاخه محافظت شده

گیت‌لب تمام امکانات گیت‌هاب را شامل می‌شود و علاوه بر آن‌ها کنترل بیشتر تیم‌ها روی مخازن را ممکن می‌سازد. برخی ویژگی‌های اضافه‌ی گیت‌لب در مقایسه با گیت‌هاب عبارتند از:

 • رابط کاربری ساده و آسان گیت‌لب که امکان دسترسی به همه چیز از جمله پروژه‌ها، جدیدترین پروژه‌ها و کاربران را در یک صفحه فراهم می‌کند.
 • کد اسنیپت که امکان به اشتراک‌گذاری بخش کوچکی از یک پروژه به جای کل آن را در اختیار می‌گذارد.
 • شاخه‌های حفاظت‌شده که گونه‌ی جدیدی از محرمانه نگه داشتن کد است و به واسطه‌ی آن می‌توانید امکان دخل و تصرف در کدها را به افراد خاصی محدود کنید.
 • سطوح دسترسی که به کاربران این امکان را می‌دهد که به سایر هم‌تیمی‌های خود اجازه‌هایی فراتر از خواندن و نوشتن را بدهند.
 • نشانگرهای پیشرفت بهبودیافته که علاوه بر قابلیت نشان دادن سطح پیشرفت توسعه‌دهنده، امکان تنظیم به عنوان نشانگر سطح پیشرفت گروه را نیز به کاربران می‌دهد.
 • وضعیت «کار در حال انجام» که از تلفیق کد با پروژه‌های ناتمام جلوگیری می‌کند.
 • ضمیمه کردن فایل‌ها مانند کامنت‌ها به هر نوع از ارتباطات در گیت‌لب          
 • دسترسی به منابع داخلی در گیت‌لب؛ به واسطه‌ی این امکان جالب توسعه‌دهندگان یک شرکت می‌توانند به راحتی به سایر پروژه‌های آن شرکت دسترسی داشته و آن‌ها را به اشتراک بگذارند و از مهارت‌های یکدیگر در انجام پروژه‌های مختلف بهره‌مند شوند.

مقایسه‌ی گیت هاب با گیت لب

مقایسه گیت هاب و گیت لب

سطوح دسترسی

هر دو سرویس به کاربران امکان اختصاص مجوزهای مختلف را به منظور تعیین نقش افراد در پروژه می‌دهند.

امکام ضمیمه کردن در مسائل (Issues)

می‌توانید هر فایلی که می‌خواهید را به طرح مسئله‌ یا کامنت خود در گیت‌لب اضافه کنید؛ اما این امکان در گیت‌هاب وجود ندارد.

محافظت از کار در حال انجام

عنوان «کار در حال انجام» یا Work in Progress از تلفیق کد کامل شده با کامل‌نشده جلوگیری می‌کند.

دسترسی به منابع‌ داخلی

این ویژگی منحصر به گیت‌لب به توسعه‌دهندگان امکان مرور و اشتراک‌گذاری سایر پروژه‌های فعال در شرکت را می‌دهد تا افراد بتوانند از مهارت‌های یکدیگر استفاده کنند.

پیگیری مسائل (Issue Tracking)

ابزار پیگیری مسائل گیت‌لب از همتای آن در گیت‌هاب قدرتمندتر عمل می‌کند و رابط کاربری گیت‌لب در مقایسه با گیت‌هاب ساده‌تر و کار با آن آسان‌تر است.

ویژگی‌هاگیت‌هابگیت‌لب
راه‌اندازیآوریل ۲۰۰۸سپتامبر ۲۰۱۱
قیمت‌گذاریرایگان برای مخازن عمومی
پولی برای مخازن خصوصی
مخازن عمومی و خصوصی نامحدود
عدم محدودیت در تعداد همکار در پروژه‌های عمومی و خصوصی
پیگیری مسائلدارددارد
دستورالعمل و راهنمای کاردارددارد
ویژگی‌های بررسی کددارددارد
شاخه‌های حفاظت‌شدهبله؛ در صورت پرداخت هزینهبله
امکان بیلدبله؛ به واسطه‌ی سرویس‌های متفرقهبله
میزبانی اختصاصیبله؛ در صورت استفاده از نسخه‌ی اینترپرایزبله
جزئیات قیمت

پروژه‌های عمومی: رایگان
پلن شخصی: هفت دلار در ماه
پلن سازمانی:‌ ۲۱ دلار در ماه
اینترپرایز: ۲۵۰۰ دلار در سال 

gitlab.com: رایگان
گیت‌لب نسخه‌ی کامیونیتی:‌ رایگان
گیت‌لب اینترپرایز: ۳۹ دلار در سال

مقایسه‌ی گیت‌لب اینترپرایز‌ و گیت‌هاب اینترپرایز

در سطح اینترپرایز، عوامل دیگری وجود دارند که باید قبل از انتخاب هر یک از دو سرویس، مدنظر قرار دهید. اگر صرفا هزینه را در نظر بگیرید، گیت‌لب پلن رقابتی ۳۹ دلار در سال برای هر کاربر را ارائه می‌کند؛ در حالی که گیت‌هاب سالانه ۲۵۰۰ دلار را برای ۱۰ کاربر طلب می‌کند. با این حال، بهتر است قبل از انتخاب، سایر عوامل را نیز مورد ارزیابی قرار دهید.

کلام آخر

گیت‌لب هنوز در مقایسه با گیت‌هاب نوظهور بوده و از جامعه‌ی کاربری کمتری برخوردار است. شکی نیست که گیت‌لب جایگزینی عالی و مقرون‌به‌صرفه برای گیت‌هاب است و ویژگی‌های خاصی را ارائه می‌دهد که حتی نسخه‌ی اینترپرایز گیت‌هاب از آن‌ها بی‌بهره است. اگر قیمت برای شما مسئله‌ای نیست، به متن‌بسته بودن اهمیتی نمی‌دهید و با گزینه‌های نصب مشکلی ندارید، نسخه‌ی اینترپرایز گیت‌هاب می‌تواند انتخاب مناسبی برای شما باشد. شما کاربر محترم زومیت کدام‌یک از دو سرویس مورد بحث در این مقاله را ترجیح می‌دهید؟ نظرات و تجربیات خود را در بخش دیدگاه‌ها به اشتراک بگذارید.

منبع bytescout
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده