افزایش تعداد کاربران گیت لب پس از تصاحب گیت هاب توسط مایکروسافت

افزایش تعداد کاربران گیت لب پس از تصاحب گیت هاب توسط مایکروسافت

پس از انتشار خبر تصاحب گیت‌هاب توسط مایکروسافت، کاربران آن به سوی پلتفرم مشابه یعنی گیت‌لب سرازیر شده‌اند و تعداد کاربران آن هر روز افزایش پیدا می‌کند. 

به گزارش رویترز، تصمیم مایکروسافت مبنی بر تصاحب گیت‌هاب به نفع پلتفرم کدنگاری رقیب این شرکت یعنی گیت‌لب (GitLab) شده است؛ به‌طوری که بسیاری از توسعه‌دهندگان با این نگرانی که ممکن است مایکروسافت گیت‌هاب را به محلی برای اولویت دادن به محصولات خود تبدیل کند، به سوی گیت‌لب مهاجرت کرده‌اند.

سیجبراندیج، یکی از مدیران ارشد گیت‌لب، روز گذشته در مصاحبه‌ای گفت که در ۲۴ ساعت اخیر هزاران نفر در مورد مهاجرت از گیت‌هاب به گیت‌لب اقدام کرده یا توییت منتشر کرده‌اند.

دو روز پیش، مایکروسافت اعلام کرد که گیت‌هاب را با پرداخت ۷.۵ میلیارد دلار تصاحب کرده است تا از جامعه‌ی توسعه‌دهندگان آن برای ارتقاء کسب و کار رایانش ابری خود بهره بگیرد و رقیب خود در این عرصه، یعنی آمازون را به چالش بکشد.

گیت‌هاب که مدعی است با داشتن ۲۸ میلیون توسعه‌دهنده، بزرگ‌ترین میزبان توسعه‌دهندگان در جهان است، تا کنون نسبت به این خبر واکنشی نشان نداده است.

گیت‌لب نیز مدعی است که میلیون‌ها توسعه‌دهنده از پلتفرم آن‌ استفاده می‌کنند؛ اما تعداد دقیقی را در این خصوص اعلام نکرده است.

این شرکت که توسط دو توسعه‌دهنده اوکراینی به نام سیجبراندیج و دیمیتری زاپروژتس در سال ۲۰۱۱ تأسیس شد، شرکت گوگل ونچرز (متعلق به آلفابت)، شرکت Y Combinator و Khosla Ventures را در فهرست سرمایه‌گذاران خود دارد.

سیجبرندیج می‌گوید آن‌ها قصد دارند در سال ‌۲۰۲۰ برای اولین بار سهام این شرکت را عرضه‌ی عمومی کنند. به گفته‌ی وی از وقتی واگذاری گیت‌هاب علنی شده است، بیش از صدهزار پروژه از این پلتفرم به گیت‌لب منتقل شده است و سفارش‌های آن‌ها به میزان هفت برابر افزایش یافته است.

تعداد افرادی که از گیت‌هاب به گیت‌لب مهاجرت می‌کنند نیز به گفته‌ی سیبرندیج دست کم ۱۰ برابر شده است.

تصاحب گیت هاب توسط مایکروسافت

گیت‌لب در راستای بهره‌گیری از این اتفاق در قیمت برخی اشتراک‌های خود تخفیف ۷۵ درصدی برای کاربرانی که به این پلتفرم مهاجرت می‌کنند اعمال کرده است؛  درحالی‌که ساتیا نادلا، مدیرعامل مایکروسافت، وعده داده است که گیت‌هاب یک پلتفرم متن‌ باز باقی خواهد ماند.

مارک سامی، نایب رئیس شرکت مشاوره‌ی SPR، می‌گوید:

من فکر نمی‌کنم که این ماجرا کاهش چشمگیری در تعداد کاربران گیت‌هاب به وجود بیاورد. زمانی که مایکروسافت Yammer را خرید نیز نگرانی‌هایی از این دست وجود داشت؛ اما در نهایت استفاده از این سرویس افزایش پیدا کرد.

نظر شما در این خصوص چیست؟

منبع reuters
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده