مایکروسافت تصاحب گیت هاب با پرداخت ۷.۵ میلیارد دلار را تایید کرد

مایکروسافت تصاحب گیت هاب با پرداخت ۷.۵ میلیارد دلار را تایید کرد

مایکروسافت دقایقی پیش تایید کرد که با پرداخت ۷.۵ میلیارد دلار در قالب سهام مایکروسافت، گیت‌هاب را تصاحب کرده است. 

پس از روزها گمانه‌زنی و انتشار شایعات متعدد در رابطه با تصاحب گیت‌هاب توسط مایکروسافت، ردموندی‌ها دقایقی پیش تایید کردند که به‌ صورت رسمی، گیت‌هاب را خریداری کرده‌اند. اطلاعات ارائه شده حاکی از آن است که مایکروسافت در قبال پرداخت ۷.۵ میلیارد دلار که در قالب واگذاری سهام این کمپانی خواهد بود، گیت‌هاب را به زیر پرچم خود آورده است. گیت‌هاب در آخرین فرآیند جذب سرمایه‌ی خود موفق شده بود به جذب مبلغ ۳۵۰ میلیون دلار در سال ۲۰۱۵ شده بود و برآوردها ارزش این کمپانی را دو میلیارد دلار تخمین می‌زدند. 

نَت فریدمن، مدیرعامل پیشین زامارین و قائم مقام کنونی مایکروسافت، سمت مدیرعاملی گیت‌هاب را بر عهده خواهد گرفت. کریس وانستراث، موسس و مدیرعامل سابق گیت‌هاب نیز به مایکروسافت پیوسته و در بخش استراتژی‌های نرم‌‌افزاری مایکروسافت فعالیت خواهد کرد. 

مدیران گیت هاب در کنار ساتیا نادلا

انتساب فرد جدیدی برای مدیرعاملی گیت‌هاب نشان از این دارد که ردموندی‌ها درصدد اتخاذ سیاستی مشابه لینکدین در قبال تصاحب گیت‌هاب هستند. سخنگوی مایکروسافت در این خصوص چنین اظهار نظر کرده است:

گیت‌هاب ویژگی‌ها و سرویس‌های خود مبتنی بر توسعه‌دهندگان را حفظ کرده و فعالیت خود را به صورت مستقل از مایکروسافت ادامه خواهد داد که این فعالیت‌ها شامل ارائه‌ی سرویس به توسعه دهندگان در تمامی پلتفرم‌ها و در تمام صنایع می‌شود. 

آمارهای ارائه شده توسط گیت‌هاب نشان از این دارد که این سرویس تا مارس ۲۰۱۸ میزبان بیش از ۲۸ میلیون توسعه‌دهنده بوده و بیش از ۸۵ میلیون مخزن کد در این سرویس ایجاد شده‌اند. با توجه به آمارهای ارائه شده، گیت‌هاب تبدیل به بزرگ‌ترین سرویس میزبانی کد می‌شود. 

با وجود محبوبیتی که گیت‌هاب بین توسعه‌دهندگان مستقل و کاربران تجاری داشته، اما این سرویس هیچ‌گاه موفق به سوددهی نشد. به نظر می‌رسد که تصمیم‌گیرندگان در گیت‌هاب ترجیح داده‌اند تا مشکل سوددهی و درآمدزایی خود را به جای رفتن به تالار بورس، با قبول پیشنهاد خرید توسط یک کمپانی بزرگ‌تر حل کنند. 

تصاحب گیت هاب توسط مایکروسافت

گیت‌هاب منابع درآمد محدودی دارد که شامل ارائه‌ی سرویس‌هایی در قبال دریافت حق اشتراک ماهیانه است که شامل سرویس‌هایی با پرداخت ماهیانه ۷ دلار تا ۲۱ دلار در شرایط مختلف و با توجه به خدمات دریافتی می‌شود. هرچند گیت‌هاب به عنوان محبوب‌ترین سرویس توسط کاربران ایترپرایز مورد استفاده قرار می‌گیرد، اما سرویس‌های دیگری نظیر گیت‌لب و بیت‌باکت نیز وجود دارند که در زمره‌ی رقبای گیت‌هاب قرار می‌گیرند. 

مایکروسافت با درک اهمیت پروتکل گیت، امروزه به عنوان بزرگ‌ترین مشارکت کننده در گیت‌هاب نیز شناخته می‌شود. برای درک اهمیت بالای گیت‌هاب نزد مایکروسافت، بد نیست بدانید که این کمپانی چندی پیش، سرویس Codeplex را که به عنوان رقیبی برای گیت‌هاب توسعه یافته بود، متوقف کرد. براساس اطلاعات ارائه شده، مایکروسافت بیش از ۱۰۰۰ کارمند خود را برای وارد کردن کد در مخازن گیت‌هاب به کار گماشته است. با توجه به تغییر سیاست‌های مایکروسافت در قبال دنیای متن‌باز، به طور حتم بسیاری از توسعه‌دهندگان، تصمیمات آینده‌ی مایکروسافت را پس از تصاحب گیت‌هاب زیر نظر خواهند داشت. 

تلاش‌های مایکروسافت نشان از این دارد که این کمپانی مصرانه در پی کسب اعتماد و جلب توجه توسعه‌دهندگان است. پس از انتشار شایعاتی در رابطه با احتمال تصاحب گیت‌هاب توسط مایکروسافت که از چند روز پیش به گوش می‌رسید، شماری از توسعه‌دهندگان تصمیم به مهاجرت از گیت‌هاب گرفته‌اند. بنابر ادعای گیت‌لب به عنوان بزرگ‌ترین رقیب گیت‌هاب، شتاب افزایش مخازن در این سرویس پس از انتشار اخبار تصاحب گیت‌هاب، ۱۰ برابر شده است. 

باید دید که تلاش‌های مایکروسافت برای جلب اعتماد توسعه دهندگان چه سرنوشتی را برای این کمپانی به همراه خواهد داشت؟ آیا ردموندی‌ها می‌توانند به اهداف تعیین شده برای خود دست یابند یا خیر؟

منبع tech crunch
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده