آخرین مطالب

بزرگ‌ترین زلزله ممکن چند ریشتر می‌تواند باشد؟
بزرگ‌ترین زلزله ممکن چند ریشتر می‌تواند باشد؟زمین‌لرزه ۹٫۵ ریشتری والدیویا بزرگ‌ترین زلزله ثبت‌شده در تاریخ است که به مدت ۱۰ دقیقه زمین را لرزاند. آیا احتمال وقوع زلزله‌های بزرگ‌تر هم وجود دارد؟
14 ساعت پیش
مطالعه '5
هسته درونی زمین احتمالا درحال تغییر جهت چرخش خود است
هسته درونی زمین احتمالا درحال تغییر جهت چرخش خود استپژوهشگران مدلی از دوره‌ی چرخش ۷۰ ساله‌ی قلب آهنی سیاره‌مان ارائه کرده‌اند و می‌گویند ما هم‌اکنون در میانه‌ی یکی از تغییرات بزرگ آن هستیم.
یک روز پیش
مطالعه '4
چرا حیوانات غول‌پیکر ماقبل تاریخ کوچک‌تر شدند؟
چرا حیوانات غول‌پیکر ماقبل تاریخ کوچک‌تر شدند؟اکولوژی و محیط اندازه جانوران را محدود می‌کند. اما زمانی حشرات به اندازه کلاغ‌ها بزرگ بودند. چه اتفاقی برای آن غول‌های ازدست‌رفته افتاد؟
یک روز پیش
مطالعه '9
پدرها از زمان ظهور انسان خردمند همواره بزرگ‌تر از مادرها بوده‌اند
پدرها از زمان ظهور انسان خردمند همواره بزرگ‌تر از مادرها بوده‌اندتخمین سن والدین در زمان لقاح در بیش از ۲۵۰ هزار سال گذشته با استفاده از DNA انسان‌های امروزی، نشان داد که پدران همواره بزرگ‌تر از مادرها بوده‌اند.
3 روز پیش
مطالعه '3
شواهد ژنتیکی تازه بیانگر مهاجرت معکوس بومیان آمریکا به سیبری است
شواهد ژنتیکی تازه بیانگر مهاجرت معکوس بومیان آمریکا به سیبری استدی‌ان‌ای به‌جامانده از مردمی که ۵۰۰ سال پیش در شبه‌جزیره‌ی کامچاتکا در شمال‌شرق سیبری زندگی می‌کردند، از تبار آمریکایی اجداد آن‌ها حکایت می‌کند.
3 روز پیش
مطالعه '4
تماشا کنید: وقتی ربات پشتک‌زن Atlas حتی نمی‌تواند تعادلش را حفظ کند
تماشا کنید: وقتی ربات پشتک‌زن Atlas حتی نمی‌تواند تعادلش را حفظ کندربات انسان‌نمای Atlas بارها با پشتک‌زدن و پرش از روی موانع جلب‌ توجه کرده است؛ اما گاهی اوقات حتی تعادلش را نیز نمی‌تواند حفظ کند.
3 روز پیش
مطالعه '1
شرکتی آمریکایی به‌دنبال تولید «آیفونِ صنعت رباتیک» است
شرکتی آمریکایی به‌دنبال تولید «آیفونِ صنعت رباتیک» استآپولو ربات ۱۷۵ سانتی‌متری انسان‌نمای جدیدی است که به‌گفته‌ی تولیدکنندگانش، قرار است «آیفونِ صنعت رباتیک» باشد.
4 روز پیش
مطالعه '2
۵ نشانه از اجداد باستانی انسان که هنوز در بدنمان یافت می‌شوند
۵ نشانه از اجداد باستانی انسان که هنوز در بدنمان یافت می‌شونددر بدن انسان ساختارهایی وجود دارد که ازنظر تکاملی قدمت زیادی دارد و به اجدادی بازمی‌گردد که هزاران و حتی میلیون‌ها سال پیش زندگی می‌کردند.
6 روز پیش
مطالعه '6
انسان برای سازگاری با سرما تکامل نیافته است؛ پس چگونه در اقلیم‌های شمالی ساکن شدیم؟
انسان برای سازگاری با سرما تکامل نیافته است؛ پس چگونه در اقلیم‌های شمالی ساکن شدیم؟اجداد انسان‌تبار ما در آفریقا پا به عرصه‌ی جهان گذاشتند؛ اما بعدا با خروج از این قاره، اقلیم‌های سردتر شمالی را به عنوان سکونتگاه انتخاب کردند.
7 روز پیش
مطالعه '5
هفت فناوری تحول‌آفرین در سال ۲۰۲۳
هفت فناوری تحول‌آفرین در سال ۲۰۲۳در سال پیش رو، برخی ابزارها و تکنیک‌ها تأثیر چشمگیری بر علم خواهند داشت. با زومیت همراه شوید تا درمورد این فناوری‌ها بیشتر بدانید.
7 روز پیش
مطالعه '13
انسان‌شناسان ثابت کرده‌اند زنان سخت‌کوش‌تر از مردان هستند
انسان‌شناسان ثابت کرده‌اند زنان سخت‌کوش‌تر از مردان هستندپژوهشگران انسان‌شناس با بررسی جمعیت‌های روستایی با فرهنگ‌های مختلف در سرزمین‌های مرزی تبت، به این نتیجه‌ رسیدند که زنان سخت‌کوش‌تر از مردان هستند.
8 روز پیش
مطالعه '4
این ربات مثل ضدقهرمان ترمیناتور ۲ برای فرار از زندان خودش را ذوب می‌کند
این ربات مثل ضدقهرمان ترمیناتور ۲ برای فرار از زندان خودش را ذوب می‌کندگروهی از دانشمندان به سرپرستی کارمل مجیدی رباتی فلزی ساخته‌اند که تغییر شکل می‌دهد و در مواقع نیاز خودش را از جامد به حالت مایع درمی‌آورد.
8 روز پیش
مطالعه '3
چگونه می‌توان حیوانات منقرض‌شده را به زندگی بازگرداند؟
چگونه می‌توان حیوانات منقرض‌شده را به زندگی بازگرداند؟دانشمندان درحال نزدیک شدن به توانایی بازگردادن گونه‌هایی مانند ماموت‌ها و گرگ‌های تاسمانی هستند که مدت‌ها است منقرض شده‌اند.
9 روز پیش
مطالعه '8
پل گلدن گیت سان‌فرانسیسکو صداهای ترسناک و عجیبی ایجاد می‌کند
پل گلدن گیت سان‌فرانسیسکو صداهای ترسناک و عجیبی ایجاد می‌کندصداهای ترسناکی که از پل گلدن گیت به‌گوش می‌رسد، مهندسان را وا داشته است تا با انجام اصلاحاتی از آن‌ها جلوگیری کنند.
10 روز پیش
مطالعه '2
جنجال‌آفرینی دوباره ChatGPT: این‌بار ذکر نام چت‌بات به‌عنوان نویسنده همکار مقاله‌های علمی
جنجال‌آفرینی دوباره ChatGPT: این‌بار ذکر نام چت‌بات به‌عنوان نویسنده همکار مقاله‌های علمیچت‌بات هوش مصنوعی ChatGPT هم‌اکنون حداقل در نوشتن چهار مقاله علمی مشارکت داشته؛ موضوعی که از چشم جامعه علمی و ناشران دور نمانده است.
10 روز پیش
مطالعه '6
دانشمندان با استفاده از کریسپر، ژن تمساح را وارد ژنوم گربه ماهی کردند
دانشمندان با استفاده از کریسپر، ژن تمساح را وارد ژنوم گربه ماهی کردندگربه‌ماهی که ژن تمساح وارد ژنوم آن شده، دربرابر بیماری مقاوم‌تر است و می‌تواند تولید تجاری را بهبود دهد.
10 روز پیش
مطالعه '4
به‌لطف دستاورد تاریخی دانشمندان، تولید پردازنده با «ترانزیستور دوبعدی» دست‌یافتنی شد
به‌لطف دستاورد تاریخی دانشمندان، تولید پردازنده با «ترانزیستور دوبعدی» دست‌یافتنی شدگروهی از پژوهشگران می‌گویند با ازبین‌بردن سه مشکل محدودکننده‌ی مهم، ازاین‌پس می‌توان مواد اولیه‌ی دو‌بعدی را برای ساخت تراشه استفاده کرد.
12 روز پیش
مطالعه '2
تماشا کنید: پژوهشگران با این روش اجسام را بدون تماس فیزیکی جابه‌جا می‌کنند
تماشا کنید: پژوهشگران با این روش اجسام را بدون تماس فیزیکی جابه‌جا می‌کنندپژوهشگران دانشگاه مینسوتا، با قرار دادن الگوی فراماده روی سطح یک شیء توانستند آن را بدون تماس فیزیکی با صوت جابه‌جا کنند.
13 روز پیش
مطالعه '2
دایناسورهای قطبی اسرار باستانی را فاش می‌کنند
دایناسورهای قطبی اسرار باستانی را فاش می‌کنندهرچند دایناسورها عمدتا موجوداتی استوایی درنظرگرفته می‌شوند، برخی از آن‌ها در میان برف و یخ زندگی می‌کردند؛‌ اما راز بقای آن‌ها چه بود؟
13 روز پیش
مطالعه '11
چرا پیشرفت علم کند شده است؟
چرا پیشرفت علم کند شده است؟علم موتور محرکه‌ی جامعه محسوب می‌شود و کاهش تعداد پژوهش‌هایی که واقعا نوآورانه و تحول‌آفرین هستند، زنگ خطری برای تمام ما است.
15 روز پیش
مطالعه '5
مشاهده مطالب بیشتر

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود