آخرین مطالب

گذار به کشاورزی
آیا گذار به کشاورزی وحشتناک‌ترین اشتباه تاریخ بشر بود؟برخی از محققان و در صدر آن‌ها جارد دایموند باور دارند که پیدایش کشاورزی مهلک‌ترین اشتباه انسان‌ها بود؛ اما ممکن است این فرض کاملاً درست نباشد.
16
19 ساعت پیش
معمای مادر لئوناردو داوینچی بالاخره حل شد
معمای مادر لئوناردو داوینچی بالأخره حل شدمجموعه تازه‌ای از اسناد تاریخی موجود در شهر فلورانس، هویت مادر لئوناردو داوینچی، نماد عصر رنسانس و نقاش تابلوی مونالیزا را فاش کردند.
7
3 روز پیش
نظریه ریسمان
مرثیه‌ای برای یک ریسمان: بررسی اوج و افول نظریه‌ همه‌ چیزقرار بود نظریه‌ی ریسمان همه چیز را در فیزیک توصیف کند؛ اما دقیقا کجای راه را اشتباه رفت؟
13
5 روز پیش
حدس ریاضی کاشی‌کاری
هندسه کثیفی که حدس دیرینه کاشی‌کاری را نقض کردریاضی‌دان‌ها پیش‌بینی می‌کردند که اگر محدودیت‌های کافی برای کاشی‌کاری یک فضا اعمال شود، الگویی تناوبی به‌وجود می‌آید؛ اما آن‌ها اشتباه می‌کردند.
3
6 روز پیش
رایانش زیستی
آیا آینده متعلق به کامپیوترهای زیستی خواهد بود؟مغز انسان نسبت به کامپیوترهای امروزی مزایای مختلفی دارد؛ اما آیا کامپیوترهایی که از نورون‌های مغز ما استفاده می‌کنند، می‌توانند به واقعیت تبدیل شوند؟
15
8 روز پیش
ویروس زامبی باستانی
ویروس زامبی بازیابی‌شده از خاک منجمد شمالگان همچنان عفونی استویروسی باستانی که از خاک منجمد شمالگان بازیابی شده است و نزدیک ۵۰ هزار سال قدمت دارد، همچنان می‌تواند آمیب‌ها را آلوده کند.
20
9 روز پیش
آنزیم باکتریایی Huc
دانشمندان آنزیمی را کشف کردند که می‌تواند هوا را به انرژی تبدیل کندیکی از خویشاوندان باکتری عامل سل، هیدروژن هوا را به الکتریسیته تبدیل می‌کند. به‌تازگی دانشمندان چگونگی این کار را کشف کرده‌اند.
17
10 روز پیش
کوسه دبستانی، یکی از گونه‌های درمعرض انقراض
کشف بقایای جسد مردی گمشده در شکم کوسه؛ کارشناسان اما می‌گویند کوسه قاتل نیستباوجوداینکه شواهد نشان می‌دهند مرد گمشده‌ی آرژانتینی توسط یک کوسه کشته شده است؛ اما کارشناسان اصرار دارند که کوسه نمی‌تواند قاتل این مرد باشد.
12
11 روز پیش
کشف یک شانه‌ مرموز با گذشته‌ای تاریک در انگلستان
کشف عجیب باستان‌شناسان: شانه مرموزی که از جمجمه انسان ساخته شده استباستان‌شناسان یک شانه‌ از جنس استخوان کاسه‌ی سر انسان کشف کرده‌اند که به نظر سابقه‌ای طولانی در منطقه کمبریج‌شایر انگلستان داشته است.
2
11 روز پیش
هفگوفا، هیولای دریایی قرون وسطی واقعا وجود داشته است
هیولای دریایی توصیف‌شده در اساطیر نورس واقعا وجود داشته استمحققان در تحقیقات جدید خود به این نتیجه رسیده‌اند که هیولای باستانی مشهور به هفگوفا در اساطیر نورس در واقع یک نهنگ بوده است.
0
12 روز پیش
یادگیری ماشین در چت چی پی تی روی لپ تاپ
ذهن‌خوانی با هوش مصنوعی، دستاورد جدید دانشمندان ژاپنیگروهی از دانشمندان ژاپنی توانسته‌اند با هوش مصنوعی سیستمی بسازند که از روی سیگنال مغز، آنچه با چشم خود می‌بینید، بازسازی می‌کند.
3
13 روز پیش
شواهد اسکلتی پرده از راز نخستین اسب‌سواران تاریخ برداشت
شواهد اسکلتی از راز نخستین اسب‌سواران تاریخ پرده برداشتباستان‌شناسان با بررسی مقبره‌های ۵۰۰۰ ساله‌ای از فرهنگ گورچالی، سرنخ‌های تازه‌ای از اولین اسب‌سواران تاریخ پیدا کردند.
0
14 روز پیش
گورخر
چرا خطوط راه‌راه روی گورخر بسیار اثربخش هستند؟پژوهشگران با انجام مطالعه‌ای دلیل احتمالی مؤثر‌بودن پوشش خاص گورخرها را درزمینه‌ی دفع خرمگس‌ها کشف کردند.
6
15 روز پیش
جت جنگنده روی زمین با آسمان ابری
ارتش چین از آغاز «پادشاهی هوش مصنوعی در نبردهای هوایی» می‌گویدگروهی از پژوهشگران ارتش چین می‌گویند هوش مصنوعی توانسته است در نبرد هوایی نزدیک، خلبان انسانی را شکست دهد.
10
15 روز پیش
کشف باورنکردنی مومیایی ۸۰۰ ساله درون صندوق پیک موتوری در پرو
کشف مومیایی ۸۰۰ ساله درون صندوق پیک موتوری در پروپلیس پرو اعلام کرد در اتفاقی غیرمنتظره توانسته است بقایای مومیایی ۸۰۰ ساله‌ای را حین گشت‌زنی‌ در شهر پونو پیدا کند.
10
16 روز پیش
سگ در منطقه چرنوبیل
برای سگ‌های ساکن در چرنوبیل اتفاقی عجیب رخ داده استتجزیه‌و‌تحلیلی جدید نشان می‌دهد که سگ‌های منطقه چرنوبیل از نظر ژنتیکی با سگ‌های دورتر تفاوت دارند، اما تابش‌ها ممکن است علت این تفاوت نباشد.
12
16 روز پیش
باستان‌شناسان راهروی پنهانی را در هرم بزرگ جیزه کشف کردند
باستان‌شناسان راهرویی پنهانی را در هرم بزرگ جیزه کشف کردندباستان‌شناسان اعلام کردند که موفق شدند یک راهروی طویل ۹ متری را درست پشت ورودی اصلی هرم بزرگ جیزه پیدا کنند.
7
17 روز پیش
یک مجسمه موآی جدید
کشف یک مجسمه موآی جدید در جزیره ایسترباستان‌شناسان به‌تازگی در جزیره‌ی آتشفشانی ایستر، یک مجسمه موآی جدید پیدا کرده‌اند که با خشک‌شدن دریاچه از زیر آب سر درآورده است.
24
18 روز پیش
دایناسور
بیماری‌های باستانی که دایناسورها از آن‌ها رنج می‌بردنددانشمندان آثاری از بیماری‌های دایناسورها را کشف کرده و دریافته‌اند که آن‌ها مشابه امراضی بوده‌اند که حیوانات امروزی را مبتلا می‌کنند.
10
19 روز پیش
کاوشگران باستانی آمریکا در برابر چشم‌انداز جزایر چنل کالیفرنیا
آتلانتیس گمشده آمریکا؛ انسان چگونه برای نخستین‌بار به قاره آمریکا رسید؟چگونگی رسیدن نخستین انسان‌ها به قاره آمریکا یکی از طولانی‌ترین بحث‌ها در باستان‌شناسی است. این مهاجرت احتمالا با پای پیاده، قایق یا هردو انجام شد.
5
20 روز پیش
مشاهده مطالب بیشتر

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود