گوگل با تنسورفلو لایت هوش مصنوعی را به گوشی‌ های هوشمند می‎آورد

گوگل با تنسورفلو لایت هوش مصنوعی را به گوشی‌ های هوشمند می‎آورد

در حال حاضر تمامی سرویس‌های هوش مصنوعی که روی اپلیکیشن‌های گوشی‌ هوشمند ارائه می‌شود، در فضای ابری قرار دارند. اما گوگل می‌خواهد هوش مصنوعی را مستقیما به گوشی شما اضافه کند.

در کنفرانس I/O 2017، گوگل از تنسورفلو لایت رونمایی کرد. تنسورفلو لایت در واقع نسخه‌ی بهینه‌سازی شده فریم ورک هوش مصنوعی محبوب گوگل برای موبایل است. گوگل با کمک این نسخه بهینه‌سازی شده می‌خواهد هوش مصنوعی را مستقیما به گوشی هوشمند شما بیاورد.

نسخه اصلی تنسورفلو که نوامبر ٢٠١٥ منتشر شد، خیلی سریع در میان محققان و توسعه‌دهندگان، به‌عنوان راهی برای ساخت ابزارهای هوش مصنوعی محبوب شد. تنسورفلو انعطاف‌پذیر و قابل اطمینان است و اطلاعات زیادی برای یادگیری آن حتی برای افراد تازه‌کار وجود دارد. نسخه جدید معرفی‌شده برای موبایل، بر اساس این تجربه موفق شکل گرفته است و می‌خواهد به توسعه‌دهندگان کمک کند الگوریتم‌های هوش مصنوعی خود را برای کار روی سخت‌افزار تلفن‌های همراه بهینه کنند.

TensorFlow

دیو بورک، نایب‌رئیس واحد مهندسی اندروید، می‌گوید:

تنسورفلو لایت یک کتابخانه برای اپلیکیشن‌ها است که کاملا سریع و کم‌حجم طراحی شده است؛ البته هنوز هم توانایی شگفت‌انگیزی در اجرای تکنیک‌های مختلف هوش مصنوعی دارد. ما در گوگل معتقدیم این سیستم می‌تواند آغازگر نسل جدیدی از پردازش صوتی، جستجوی تصویری، واقعیت افزوده و... روی پلت‌فرم گوشی‌های هوشمند باشد.

گوگل همچنین برای توسعه‌دهندگان خبر خوش دیگری هم دارد. آن‌ها قصد دارند به‌زودی یک API جدید برای یادگیری ماشین ارائه دهند که عملکرد بهتری برای پردازنده‌های موبایل خواهد داشت.

فعالیت‌های اخیر گوگل، به این معنی هستند که در آینده، گوشی هوشمند شما یک پردازنده بهینه‌شده برای هوش مصنوعی خواهد داشت.

Tensorflow lite

چرا ورود هوش مصنوعی به گوشی‌های هوشمند آینده مهم است؟

دلایل ساده‌ای برای این موضوع وجود دارد. اپلیکیشن‌های هوش مصنوعی که به‌صورت محلی روی گوشی قرار دارند، سریع‌تر و امن‌تر از نمونه‌های آنلاینشان خواهند بود؛ چرا که داده‌ها از گوشی شما خارج نمی‌شوند و همچنین نیاز به ارتباط با اینترنت هم وجود نخواهد داشت. این دلایل به این معنی هستند که برای کاربران تجربه کاربری بهتری فراهم می‌شود. این موضوع هم به نفع گوگل و هم به نفع کاربران خواهد شد.

سایر شرکت‌های بزرگ دنیای تکنولوژی نیز چنین قصدی دارند. به‌طور مثال فیس‌بوک، به‌جای تنسورفلو لایت از نسخه‌ای به نام Caffe2Go استفاده می‌کند که خودش توسعه آن را به عهده داشته است و نوامبر سال گذشته از آن رونمایی کرد. آن‌ها با استفاده از این نسخه می‌توانند فیلترهای هنری مبتنی بر شبکه‌های عصبی ایجاد کنند. این ویژگی به کاربران امکان ویرایش آنی و سریع تصاویر و ویدئو‌ها می‌دهد.

تنسورفلو لایت به گوگل و به‌طور کلی محققان حوزه هوش مصنوعی اجازه می‌دهد عملکردهای جذاب بیشتری به گوشی‌های هوشمند ما اضافه کنند. چرا که گوشی‌های هوشمند پراستفاده‌ترین و مهم‌ترین محصولاتی هستند که در زندگی روزمره از آن‌ها استفاده می‌کنیم.

Banner Zoomit HR
منبع THE VERGE

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده