پلتفرم بلاک‌ چین IBM در خدمت سرویس‌ های ابری آمازون

پلتفرم بلاک‌ چین IBM در خدمت سرویس‌ های ابری آمازون

آی‌بی‌ام برنامه‌ها و طرح‌های توسعه‌ای خود را در حوزه‌ی بلاک‌چین دنبال می‌کند و پلتفرم بلاک‌چین این شرکت در خدمت سرویس‌های ابری آمازون و سایر شرکت‌ها قرار می‌گیرد. 

به‌نظر می‌رسد IBM در مسیر قدرتمند خود در بازار سرمایه‌گذاری نوپای بلاک‌چین، مصمم است تا به هر قیمتی جایگاهی را برای خود ایجاد کند. براساس اعلام شرکت، پیشرفت‌های بسیاری در حوزه‌ی پلتفرم بلاک‌چین IBM معرفی شده است که مجموعه‌ای از ابزارهای توسعه‌ای را برای ایجاد راهکارهای غیرمتمرکز ارائه می‌دهد.

در میان موارد مطرح‌شده، پلتفرم بلاک‌چین آی‌بی‌ام، از ارائه‌دهندگان سرویس‌های ابری شخص ثالث همچون سرویس‌های مبتنی بر وب آمازون موسوم به AWS پشتیبانی می‌کند. در بیانیه‌ی آی‌بی‌ام می‌خوانیم: 

برای پشتیبانی از کلاینت‌هایی که در حوزه‌ی تسریع راهکارهایی مبتنی بر بلاک‌چین فعالیت‌ می‌کنند، آی‌بی‌ام بستری فراهم کرده که طیف وسیعی از کلاینت‌ها می‌توانند از آن بهره‌مند شوند و این بستر در IBM Cloud یا سایر محیط‌های فضای ابری مثل AWS یا از طریق استفاده از مراکز داده محلی قابل استفاده است. 

این خبر یک روز پس از آنکه IBM، برنامه‌ی خود را برای تصاحب شرکت Red Hat با قیمت ۳۴ میلیارد دلار اعلام کرد، منتشر شده است. پیشتر گفته شده بود که . جری کومو، از مدیران اجرایی بخش بلاک‌چین آی‌بی‌‌ام معتقد است:  

در حال حاضر IBM طیف گسترده ای از سناریوها را درنظر گرفته است و از مواردی استفاده می‌کند که از آن با قدرت تمام و کمال نام می‌بریم. پلتفرم بلاک‌چین برای AWS طراحی شده است تا کلاینت‌ها را قادر به استقرار توزیع یکپارچه‌ی نظیر به نظیر در AWS Cloud نماید. 

به‌همین منظور، IBM ویدئویی تبلیغاتی و انگیزشی (و فاقد هرگونه نوآوری) آماده کرده است تا مجموعه‌ای از راهکارهای به‌روزرسانی‌شده‌ی نرم‌افزاری بلاک‌چین را نشان دهد. همچنین، IBM به هر کسی که علاقه‌مند به آزمایش نسخه‌ی نمایشی باشد، ۵۰۰ دلار می‌دهد. IBM، علاوه‌بر توسعه‌ی پشتیبانی از سرویس‌های ابری، Cloud Private جداگانه‌ای نیز برای اطمینان از رعایت مقررات جدید مانند GDPR ارائه می‌دهد. بر خلاف ارائه‌ی نسخه‌ی استاندارد، Cloud Private وعده داده است که «شبکه های مدیریت شده‌ی سفارشی» با «انعطاف‌پذیری» و «کنترل بیشتر» داده‌ها معرفی می‌شود.

IBM، بلاک‌چین را به‌چالش می‌کشد

IBM تنها غول فناوری است که به‌سختی در تلاش است تا اهداف خود را در بازار بلاک‌چین دنبال کند. به‌تازگی، گوگل، آمازون و مایکروسافت راهکارهای مشابهی برای توسعه‌ی بلاک‌چین معرفی کرده‌اند. مدت زمان زیادی از وقتی که جری کومو در وبلاگ شرکت اعلام کرد که آی‌بی‌ام در تلاش است تا فعالیت‌های خود را  در زمینه‌ی بلاک‌چین گسترش دهد نمی‌گذرد.

پیشتر گفته شده بود که . در همان زمان جری کومو اعلام کرده بود که بلاک‌چین امکان تغییرپذیری و تبدیل‌‌شدن به کاربردهای دیگری را دارد و IBM پروژه‌های مختلفی در زمینه‌ی بلاک‌چین دنبال می‌کند که در صنایع مختلف ازجمله زنجیره‌ی تأمین، خدمات مالی، مراقبت‌های بهداشتی و دولتی و پرداخت‌های مبتنی بر اتریوم حضور خواهد داشت. البته گفتنی است که IBM تنها به معرفی پروژه‌های خود در این زمینه اکتفا می‌کند ولی وارد جزئیات فنی نمی‌شود. امید آن می‌رود که طرح‌ها و برنامه‌های آی‌بی‌ام بتوانند عملکردی بهتر از آنچه در پتنت کاربری آن ارائه‌ شده بود از خود نشان بدهند. 

منبع thenextweb
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده