اپل به کمک رباتش آیفون ها را بازیافت می کند

اپل به کمک رباتش آیفون ها را بازیافت می کند

اپل با ربات بازیافت‌کننده مشهورش آیفون‌های قدیمی را به چرخه‌ی تولید باز می‌گرداند.

اپل دو سالی است رباتی را به یکی از انبارهای خود در تگزاس آورده تا به کمک آن مواد باارزش آیفونهای قدیمی را بازیافت و آن‌ها را به چرخه تولید بازگرداند. دیزی نام رباتی است که مواد فلزی موجود در گوشی‌های آیفون قدیمی و از کار افتاده را بازیابی و به چرخ تولید وارد می‌کند. اپل استفاده از این ربات را بازیابی فلزات و حفاظت از محیط زیست عنوان کرده است با وجود این ربات دیگر اپل نیازی به تأمین فلز از معادن مختلف ندارد بدین صورت از استخراج بیش از حد از معادن جلوگیری می‌شود.

apple robot

لیسا جکسون معاون سیاست‌های روابط اجتماعی و محیط زیستی اپل در این باره گفته است:

دیزی رباتی است که برای بازیافت آیفون های قدیمی و از کار افتاده ساخته شده است.آیفون‌ها به دلیل محبوبیت بالا در سطح جهان در آینده نیاز به استخراج معادن جدید برای تولید دارند اما با وجود ربات‌هایی مانند دیزی از استخراج معادن جدید بی‌نیاز خواهیم بود. ربات دیزی اپل قادر است تا ۱۴ ماده معدنی از جمله لیتیوم را از آیفون‌ها استخراج و بازیافت کند. این ربات در هر ساعت ۲۰۰ آیفون را بازیافت می‌کند.

ربات دیزی در چهار مرحله کار می‌کند ابتدا باتری گوشی آیفون را از آن جدا می‌کند بعد پیچ‌ها، ماژول و موتور و ... را از آیفون جدا و تفکیک می‌کند و در نهایت اجزای تفکیک شده به بخش بازیافت می‌روند.

Daisy' robot

اپل اعلام کرده که قصد دارد با شرکت‌های استخراج معدن نیز برای فروش این ربات همکاری کند تا این مؤسسات به‌جای استخراج معادن مختلف از بازیافت و تفکیک فلزات بهره جویند. اما شرکت‌های فعال در معدن و تأمین فلزات مختلف با اپل هم عقیده نیستند آن‌ها می‌گویند با ورود ربات‌هایی مانند دیزی آینده کاری معدنچیان به خطر می‌افتد و ادعای اپل درباره بازیافت بسیاری از فلزها از آیفون های قدیمی اش عملی نیست.

منبع reuters
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده