گوشی مبتنی بر بلاک‌ چین اکسدوس، ریسکی که اچ تی سی باید به آن بها دهد

جمعه ۲۲ تیر ۱۳۹۷ - ۱۰:۴۵
مطالعه 6 دقیقه
ساخت گوشی هوشمندی مبتنی بر فناوری بلاک‌چین از سوی اچ‌تی‌سی، ریسکی خطرناک برای این شرکت بحران‌زده تلقی می‌شود که راهی جز بها دادن به آن وجود ندارد.
تبلیغات

در ماه می، اچ‌تی‌سی  برای نخستین‌بار از توسعه‌ی گوشی ‌هوشمندی مبتنی برای فناوری بلاک‌چین سخن گفت که فعلاً با نام اکسدوس شناخته می‌شود. این خبر جذاب در حالی منتشر شد که شرکت اچ‌تی‌سی سال جدید میلادی را بسیار بد آغاز کرده بود. طبق آمار مؤسسه IDC، سال گذشته، اچ‌تی‌سی مؤفق به فروش ۲ میلیون دستگاه در سه‌ماهه‌ی اول شد؛ درحالی‌که آمار فروش این شرکت تایوانی در مدت مشابه امسال به ۶۳۰ هزار دستگاه تنزل پیدا کرده است.

هفته‌ی گذشته نیز این شرکت برای سر و سامان دادن به اوضاع اقتصادی و رسیدن به سوددهی، به‌ناچار ۱٫۵۰۰ نفر از کارکنان تایوانی خود را روانه‌ی منزل کرد. طبق آنچه که شرکت اعلام کرده، آمار فروش اچ‌تی‌سی در ماه ژوئن ۶۸ درصد کاهش داشته است و آخرین پرچم‌دار این تولیدکننده‌ی آسیایی، یعنی اچ‌تی‌سی یو ۱۲ پلاس نیز به‌سبب مشکلات نرم‌افزاری و سخت‌افزاری، بازخوردهای منفی دریافت کرده است.

در این میان، بلاک‌چین نیز به مانند گذشته وضعیت آرمانی ندارد. قیمت ارزهای مجازی کاهش پیدا کرده و ماه گذشته، پژوهشگران دانشگاه تگزاس بیت‌کوین را به دستکاری قیمت‌ها محکوم کردند.

با در نظر داشتنِ وضعیت اقتصادی اچ‌تی‌سی، سهام‌داران و بازار سهام نگاه ویژه‌ای به گوشی اکسدوس خواهند داشت. حال به‌لطف مصاحبه‌ای که فیل چِن از اچ‌تی‌سی انجام داده، می‌توان با بینش وسیع‌تر نسبت به‌انتظارات درباره‌ی زمان عرضه و قیمت دستگاه یادشده صحبت کنیم. اگر چِن در طول صحبت‌هایش از بیان جزئیات پرهیز می‌کرد؛ اما عرضه‌ی گوشی اکسدوس تا پایان سال جاری و اعلام قیمتِ آن در سه‌ماهه‌ی سوم ۲۰۱۸ را تأیید کرد. وقتی در طول مصاحبه به نخستین گوشی مبتنی بر بلاک‌چین با نام فینی (Finny) که توسط شرکت سیرین لبز (Sirin Labs) توسعه داده شده بود و ۱۰۰۰ دلار قیمت‌گذاری شده بود، اشاره کردم، وی از واژه‌ی «قابل‌قیاس» برای قیمت اکسدوس استفاده کرد؛ از این رو، اکنون می‌دانیم که قیمت دستگاه آتی اچ‌تی‌سی نزدیک به ۱۱۰۰ دلار خواهد بود.

فیل چن / Phil Chen

چِن تأیید می‌کند که اکسدوس در هنگام عرضه، به‌صورت جهانی در دسترس قرار خواهد گرفت. وی در این باره می‌گوید:

می‌خواهم بگویم که این دستگاه بدون‌شک در خارج از سرزمین چین نیز در دسترس قرار خواهد گرفت. چین قوانین متفاوتی دارد؛ از آئین‌نامه تعیین مقررات تا نحوه‌ی کارکرد اندروید در این کشور، همگی رنگ‌و‌بویی متفاوت دارند.

از این بابت، چن می‌گوید که عرضه‌ی یک دستگاه در چین نسبت به دیگر نقاط جهان با دشواری‌های بیشتری همراه است.

وقتی که چن از گوشی اکسدوس در ماه می رونمایی کرد، او گفت:

ما گوشی‌ای را تجسم کرده‌ایم که خودتان مالک آن هستید و خودتان صاحب هویت و داده‌هایتان خواهید بود؛ این گوشی محور تمام این اتفاقات خواهد بود.

بااین‌حال، چِن می‌گوید وقوع چنین اتفاقی اندکی زمان‌بر خواهد بود و در آینده‌ رخ خواهد داد. دستگاهی که قرار است اچ‌تی‌سی در اواخر سال ۲۰۱۸ به بازار عرضه کند، با همکاری CryptoKitties ساخته خواهد شد؛ اما هنوز درباره‌ی مشخصات آن اطلاعاتی در دست نیست.

در بلندمدت، او امیدوار است راه‌های کارآمد‌تری را برای ماینینگ در دستگاه‌های موبایل پیدا کند. تشخیص راه‌های مؤثر برای ماینینگ روی موبایل زمان‌بر خواهد بود؛ اما اچ‌تی‌سی هم‌اکنون به پروتکل‌های مجتمع نیم‌نگاهی دارد تا چنین امری را به تحقق برساند.

Cryptokitties

طبق گفته‌های چنِ او نخستین شخصی بوده که ایده‌ی ساخت دستگاهی مبتنی بر فناوری بلاک‌چین را با مدیران اچ‌تی‌سی در میان گذاشته است. وقتی سال گذشته قیمت ارزمجازی بیت‌کوین به‌نحو سرسام‌آوری افزایش یافت، ایده‌ی چن بیش‌ازپیش برای این شرکت تایوانی جذاب جلوه نمود و اندک‌اندک به استراتژی اچ‌تی‌سی بدل شد.

برای بسیاری از مردم، بلاک‌چین معنایی ندارد

اوایل سال ۲۰۱۸، توسعه‌دهندگان شروع‌ به برنامه‌نویسی کردند و با عبور از ماه‌های مارس و آوریل، مشخص شد که یک شخص باید مدیریت این پروژه را برعهده بگیرد؛ آن شخص کسی نبود جز فیل چن، کسی که به‌عنوان مدیر ارشد به‌صورت غیرمتمرکز برای نظارت روی پروژه‌ی یادشده گمارده شده بود.

بااین‌حال، در طول سال‌ گذشته، ارزهای مجازی به ناگهان شیدایی پیشین خود را از دست دادند و کلاه‌برداری و هک‌هایی که برای بهره‌برداری از این پول مجازی انجام می‌گرفت، به داستانی مخاطره‌آمیز بدل شده بود. از این رو ممکن است چنین تجارتی دیگر مانند گذشته رنگ‌و‌بو نداشته باشد.

در پاسخ، چن ادعا می‌کند گوشی‌ای با کیفِ پول مجازی می‌تواند به ایمن‌ترین کیف‌پول سخت‌افزاری تبدیل شود. او همچنین امیدوار است که با تجارت گربه‌های مجازی، گیمرها و افرادی که  آشنایی کمتری با ارزهای مجازی دارند، به امتحان گوشی اکسدوس تشویق می‌شوند. او می‌گوید:

برای قشری که طرفدار موراد مجازی نیستند، گیمینگ قابل‌دسترسی‌ترین مورد روی موبایل است.
اچ تی سی اگزدوس / HTC Exodus

او دوست دارد افرادی که حتی به‌دنبال موضوعات ارزمجازی نیستند نیز به طرفداران این گوشی تبدیل شوند. چن به‌دنبال دستیبانی به موقعیت مناسب در بازار است. وی در جملات خود می‌گوید که ۳۰ میلیون کاربرِ کیف‌پول بیت‌کوین به‌دنبال دستگاهی هستند که به مدیریت سکه‌هایشان بپردازد. بااین‌حال، حتی شرکت‌های بزرگی همچون گوگل نیز نتوانسته‌اند محصولات خود را در بازاری که اپل، سامسونگ و تولیدکننده‌های چینی به زیر سلطه‌ی خود درآورده‌اند، در این حجم به فروش برسانند. اینجا است که اچ‌تی‌سی برای مؤفقیت در بازاری با شرایط فوق، روی طراحی دستگاهش شرط‌بندی می‌کند.

ویل استوفگا، مدیر برنامه‌ی IDC در بخش موبایل و پهپاد می‌گوید:

به‌نظر می‌رسد که آن‌ها اغلب چیزهایی را جذب می‌کنند که به‌صورت حقیقی وجود ندارند. بلاک‌چین برای بسیاری از افراد معنایی ندارد. با اکسدوس، چن امیدوار است که مردم را به بلاک‌چین‌ وصل کند و هر گوشی اکسدوس نقش گره در بلاک‌چین را پیاده‌سازی کند؛ اما مشکل اینجا است که آیا همه‌‌ی افراد خواهان قرارگیری در این زنجیره هستند؟

در طول سال گذشته، فروش گوشی‌های هوشمند برای بسیاری از شرکت‌ها با کاهش رو‌به‌رو شده است؛ در این بین تولیدکننده‌ی چینی شیائومی یک استثناء نادر محسوب می‌شود. استوفگا در ادامه‌ی صحبت‌هایش می‌گوید:

اکنون آن‌ها قادر به انجام کارهای محدودی هستند. چرخه‌ی بازیابی با کاهش سرعت همراه شده و تقریباً اکثر افراد دارای گوشی‌ هوشمند هستند.

اچ‌تی‌سی تعیین‌کننده‌ی زمان مقرر برای آینده نیست؛ زیرا آینده هر زمان که بخواهد، خودش می‌آید

استوفگا در ادامه‌ی صحبت‌هایش به پتنت‌های ثبت‌شده توسط سامسونگ و دیگر سازنده‌های بزرگ گوشی‌های هوشمند اشاره می‌کند که حاکی از دستگاه‌های تاشو هستند. او وقوع چنین اتفاقی را هیجان‌انگیز می‌داند، اما درباره‌ی اقبال آن توسط عموم مردم و ارزش‌آفرینی این دستگاه‌ها در بازار تردید دارد. او معتقد است عدم ورود بزرگانی چون اپل و سامسونگ در حوزه‌ی ساخت گوشی‌های مبتنی بر بلاک‌چین می‌تواند دلیل محکمی برای نقض تفکر اچ‌تی‌سی باشد.

بااین‌حال، اگر یک نفر در شرکت اچ‌تی‌سی حضور داشته باشد که از هر داستان منفی به‌دنبال نقطه‌ی مثبتِ ماجرا بگردد؛ کسی جز فیل چن نیست. هنگامی که از وی درباره‌ی تعدیل نیروهای اخیر اچ‌تی‌سی می‌پرسم، او می‌گوید:

به باورِ من، این نشان‌دهنده‌ی یک تغییر در استراتژی‌های شرکت است؛ بنابراین من آن‌ را به چشمِ یک تغییر مثبت می‌بینم که به‌جای حفظ میراث گذشته، به‌ ما در تمرکز بر پیشرفت‌های آینده کمک می‌کند.

چن معتقد است گوشی مبتنی بر بلاک‌چین از برند اچ‌تی‌سی، تدبیری کم‌ارزش برای افزایش درآمد‌های شرکت نیست؛ زیرا هنوز این فناوری در مراحل اول خود قرار دارد. در واقع وی هدف از انجام چنین کاری را سرمایه‌گذاری بلندمدت و تسخیر بازار آینده‌ی گوشی‌های هوشمند عنوان می‌کند. به همین دلیل است که رویه‌ی جدید این شرکت تایوانی در تولید گوشی‌های مبتنی بر بلاک‌چین، ریسکی خطرپذیر تلقی می‌شود که تنها نیازمند بها دادن است.

استوفگا در انتها به کنایه می‌گوید:

اگر چنین چیزی آینده تلقی شود و اچ‌تی‌سی خود را پرچم‌دار این جبهه عنوان کند؛ بدون‌شک آن‌ها از هرکس دیگر جلوتر خواهند بود؛ اما [معتقدم] اچ‌تی‌سی تعیین‌کننده‌ی زمان مقرر برای آینده نیست؛ زیرا آینده هر زمان که بخواهد، خودش می‌آید

دیدگاه خود را در این رابطه با ما و دیگر کاربران در میان بگذارید.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات