تماشا کنید: لحظه ورود آتشین فضاپیمای اوراین ناسا به جو زمین

یک‌شنبه ۲۶ آذر ۱۴۰۲ - ۲۳:۵۵
مطالعه 2 دقیقه
لحظه ورود فضاپیمای اوراین ناسا به جو زمین
ناسا در سالگرد ماموریت آرتمیس ۱، ویدئویی هیجان‌انگیز از لحظه ورود فضاپیمای اوراین به جو در جریان بازگشت به زمین، به اشتراک گذاشته است
تبلیغات

یازدهم دسامبر ۲۰۲۲، فضاپیمای کپسولی‌شکل و خالی از خدمه‌ی اوراین ناسا به سلامت به زمین بازگشت و ماموریت سرنوشت‌ساز آرتمیس ۱ را با موفقیت به پایان رساند. آن‌طور که ناسا با انتشار ویدئویی تازه در ایکس (توییتر سابق) نشان داده است، آن بازگشت به خانه، اتفاقی آتشین و هیجان‌انگیز بود.

کپسول اوراین ناسا فیلم زیر از ورود دوباره‌ی خود به جو زمین را ۱۱ دسامبر ۲۰۲۲ (۲۰ آذر ۱۴۰۱) در پایان ماموریت‌ آرتمیس ۱ ثبت کرد. آرتمیس ۱ تقریبا یک ماه قبل‌تر در ۱۶ نوامبر ۲۰۲۲ آغاز شده بود؛ وقتی موشک غول‌پیکر اسپیس لانچ سیستم (SLS)، اوراین بدون سرنشین را از مرکز فضایی کندی در فلوریدا به فضا پرتاب کرد.

آن پرتاب، اولین برخاست موشک SLS را به‌عنوان قدرتمندترین پرتابگر عملیاتی حال‌حاضر جهان رقم زد. آرتمیس ۱ البته دومین پرواز اوراین محسوب می‌شد. این کپسول در سال ۲۰۱۴ برفراز موشک دلتا ۴ هوی از ائتلاف پرتاب و راه‌اندازی، پرواز آزمایشی کوتاهی به مدار زمین انجام داده بود.

اوراین در ۲۵ نوامبر ۲۰۲۲ به مدار ماه رسید و پیش از آغاز سفر بازگشت به زمین، نزدیک به یک هفته در آنجا ماند. در ۱۱ دسامبر، فضاپیما با سرعت ۳۹٬۴۰۰ کیلومتر بر ساعت به جو ضخیم سیاره‌ی ما برخورد کرد و برای سپر حرارتی خود که بزرگ‌ترین نمونه‌ی ساخته‌شده در نوع خود است، چالش بزرگی را رقم زد.

سپر حرارتی توانست از آزمون گذر از درون جو سربلند بیرون آید؛ اما موفقیت آن کامل نبود. مدیران ناسا بعدا اعلام کردند که فرسودگی بخش‌هایی از سپر حرارتی، با آنچه مدل‌های کامپیوتری و آزمایش‌های زمینی پیش‌بینی کرده بودند، تفاوت داشت. به عبارت دیگر، سپر حرارتی فراتر از حد انتظار فرسوده شده بود.

ناسا اکنون درحال آمادگی برای اولین پرواز سرنشین‌دار برنامه آرتمیس به نام آرتمیس ۲ است. در این ماموریت همانند آرتمیس ۱ از SLS و اوراین استفاده خواهد شد و در جریان آن، چهار فضانورد به نام‌های رید وایزمن، ویکتور گلوور و کریستیانا کوک از ناسا و جرمی هانسن از آژانس فضایی کانادا به دور ماه فرستاده خواهند شد.

آرتمیس ۲ احتمالا اواخر سال ۲۰۲۵ انجام خواهد شد و در صورت موفقیت، نوبت به آرتمیس ۳ خواهد رسید؛ ماموریتی که قرار است نخستین فضانوردان را در بیش از نیم‌قرن گذشته به سطح ماه بازگرداند.

هدف کلی برنامه آرتمیس فراهم‌کردن زمینه‌ی استقرار حضور دائمی و پایدار انسان در ماه و اطراف آن تا پایان دهه‌ی ۲۰۲۰ است. مقام‌های ناسا باور دارند که مهارت‌ها و دانش به‌دست‌آمده در جریان این ماموریت‌ها به بشر کمک می‌کند تا در دهه‌های بعدی، پای خود را به مریخ برساند.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات

نظرات

تبلیغات