پردازنده‌های AMD Ryzen 8050 با ۳ برابر قدرت هوش مصنوعی بیشتر از راه می‌رسند

پنج‌شنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ - ۱۰:۰۴
مطالعه 2 دقیقه
پردازنده AMD در برد زرد رنگ
AMD با تمرکز ویژه بر قابلیت‌‌‌های هوش مصنوعی، آتش رقابت در این بخش را داغ‌تر از همیشه می‌کند.
تبلیغات

در حالی که AMD در حال به روزرسانی جزئی APU-های خانواده رایزن ۸۰۴۰ (هاک پوینت) است، این شرکت، APU-های کاملاً جدید خود را تحت سری رایزن ۸۰۵۰ در سال ۲۰۲۴ معرفی خواهد کرد. در جریان رویداد Advancing AI، تیم قرمز تأیید کرد که این سری جدید شاهد بهبودهای عمده‌ای خواهد بود.

APU-های رایزن ۸۰۵۰ با کدنام Strix Point علاوه‌بر ارائه‌ی آخرین معماری هسته‌ی Zen 5 و معماری گرافیکی RDNA 3.5، بهبود ۳ برابری در قابلیت‌های هوش مصنوعی مولد ارائه می‌دهند. برای کمک به دستیابی به این سطح از عملکرد، APU-های Strix Point، جدیدترین NPU-های XDNA 2 را در مجموعه‌ی نرم‌افزاری بسیار قوی‌ رایزن AI تعبیه خواهند کرد.

باتوجه به اینکه APU-های رایزن ۸۰۴۰ حداکثر ۱۶ تاپس عملکرد پردازش هوش مصنوعی ارائه می‌دهند، بهبود ۳ برابری رایزن ۸۰۵۰ به این معنی است که این تراشه‌ها ۴۸ تاپس عملکرد پردازش هوش مصنوعی خواهند داشت که دستاوردی چشمگیر برای قابلیت‌های هوش مصنوعی و AMD محسوب می‌شود.

نقشه‌ی راه پردازنده‌های AMD در پردازش هوش مصنوعی

جانشین واقعی APU-های AMD رایزن ۷۰۴۰، سری Strix Point و Strix Point Halo خواهند بود که هر دوی آن‌ها تحت خانواده‌ی رایزن ۸۰۵۰ عرضه خواهند شد. این تراشه‌های لپ‌تاپ به دو بخش تقسیم خواهند شد؛ زیرا تراشه‌های استریکس پوینت طراحی یکپارچه‌ای با ترکیبی از هسته های Zen 5C و Zen 5D ارائه خواهند داد؛ درحالی که تراشه‌های رده بالای استریکس هیلو، دارای طراحی چیپلت‌محور با هسته‌های Zen 5C خواهند بود.

انتظار می‌رود APU-های جدید سری استریکس پوینت در نیمه‌ی دوم سال ۲۰۲۴ عرضه شوند و اولین دستگاه‌های مجهز به این پردازنده AMD از سال آینده وارد بازار شوند. این در حالی است که پردازنده اینتل از سری Arrow Lake تقریباً در همان زمان عرضه خواهد شد.

در حالی که اینتل قابلیت پردازش هوش مصنوعی پردازنده‌های نسل اول Core Ultra (میتیور لیک) را به صورت عمومی فاش نکرده است، اما پیش‌تر فاش شده بود که این تراشه‌ها از واحدی به نام VPU که واحد پردازش هوش مصنوعی اختصاصی در تراشه‌های آینده‌ی این شرکت است، استفاده می‌کنند.

پردازنده‌های نسل ۱۴ میتیور لیک هفته‌ی آینده رونمایی می‌شود، بنابراین جالب خواهد بود که ببینیم رقابت تیم قرمز و تیم آبی چگونه پیش می‌رود چرا که هوش مصنوعی در سال ۲۰۲۴، نیروی محرکه اصلی کامپیوترها خواهد بود و شرکت‌هایی مانند AMD، اپل، اینتل و کوالکام در همین فضا با یکدیگر رقابت می‌کنند.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات