اپل تولید آیفون 11 را افزایش و تولید آیفون 11 پرو را کاهش می‌دهد

شنبه ۴ آبان ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۰
مطالعه 4 دقیقه
اپل اعلام کرده است در پی استقبال عالی کاربران از آیفون ۱۱، قصد دارد میزان تولید این گوشی را افزایش و هم‌زمان میزان تولید آیفون ۱۱ پرو را کاهش دهد.

اپل مدتی پیش با برگزاری کنفرانسی اختصاصی در اپل‌پارک،‌ به‌صورت رسمی جدیدترین گوشی‌هایش، آیفون ۱۱ و آیفون ۱۱ پرو و آیفون ۱۱ پرو مکس را رونمایی کرد. گوشی‌های جدید اپل از همان آغاز با استقبال چشمگیری مواجه شدند و آمار نشان می‌داد فروش درخورتوجهی تجربه می‌کنند.

یکی از تحلیلگران شناخته‌شده‌ی بازار اخیرا پیش‌بینی کرده است اپل می‌تواند پیش از پایان سال جاری میلادی، ۷۰ میلیون دستگاه آیفون ۱۱ و آیفون ۱۱ پرو را بفروشد. درضمن طبق گفته‌های او، اپل هم‌اکنون در حال اعمال تغییراتی مهم در خطوط تولید محصولاتش است تا میزان تولیدات را با میزان تقاضا برای این گوشی‌ها مطابقت دهد. 

گفته می‌شود اپل از زمان عرضه‌ی آیفون ۱۱ در سپامبر ۲۰۱۹ تاکنون توانسته است بیش از ۱۲ میلیون دستگاه از این گوشی بفروشد که آمار بسیار درخورتوجهی به‌شمار می‌آید. آمار فروش ثبت‌شده برای آیفون ۱۱ تقریبا ۱۵ درصد از میزان فروش آیفون XR در بازه‌ی زمانی مشابه بهبود پیدا کرده است.

در‌همین‌زمینه، جان ژنگ، تحلیلگر مؤسسه‌ی Rosenblatt Securities، پیش‌بینی کرده است اپل میزان تولید آیفون ۱۱ را تا ۱/۶ میلیون دستگاه افزایش دهد تا بتواند پاسخ‌گوی میزان تقاضا برای این گوشی باشد. افزون‌براین، ژنگ مدعی است میزان فروش گوشی‌های آیفون ۱۱ پرو و آیفون ۱۱ پرو مکس در‌مقایسه‌با آیفون ۱۰ اس و آیفون ۱۰ اس مکس ۱۵ درصد افت کرده است؛ موضوعی که نشان می‌دهد کاربران اپل بیشتر به‌سمت مدل ارزان‌قیمت‌تر پرچم‌داران جدید این شرکت جذب شده‌اند. از‌این‌رو، پیش‌بینی می‌شود اپل بخواهد میزان تولیدات مدل‌های پرچم‌دار گوشی‌های خانواده‌ی آیفون ۱۱ را دومیلیون دستگاه کاهش دهد.

جان ژنگ همچنین می‌گوید حجم کلی تولید آیفون در سه‌ماهه‌ی اول و دوم سال ۲۰۲۰ در‌مقایسه‌با بازه‌‌های زمانی مشابه در سال ۲۰۱۹، افت پیدا خواهد کرد. البته مشخص نیست این تحلیلگر ادعاهایش درباره‌ی کاهش تولید آیفون را بر چه اساسی مطرح کرده است.

او در یادداشت جدیدی که چهارشنبه‌ی هفته‌ی گذشته نوشته است،‌ از عرضه‌ی مدل جدید آیفون SE با نام احتمالی آیفون SE 2 خبر داده است و پیش‌بینی می‌کند میزان تولید این دستگاه به‌نوعی کمتر از حد انتظار باشد. او گفته است اپل قصد دارد به‌ازای هر سه‌ماهه از سال ۲۰۲۰، تنها سه‌میلیون دستگاه آیفون SE 2 تولید کند. 

پیش‌بینی تولید سه‌میلیون دستگاه به‌ازای هر سه‌ماهه از سال ۲۰۲۰ نشان می‌دهد جان ژانگ معتقد است میزان استقبال از مدل دوم آیفون SE به اندازه‌ی مدل اولش نخواهد بود. مدل اول آیفون SE هنگام عرضه آمار فروش بسیار چشمگیری ثبت کرد و استقبال خیره‌کننده‌ای از آن شد. تحلیلگر مؤسسه‌ی Rosenblatt Securities می‌گوید اپل توانسته است ۶ ماه پس از عرضه‌ی آیفون SE به بازار، ۲۰ میلیون دستگاه از آن بفروشد. البته به‌دنبال عرضه‌ی آیفون ۷، میزان فروش آیفون SE به‌‌طور چشمگیری کاهش پیدا کرد تا اینکه اپل تصمیم گرفت تولید این گوشی را برای همیشه متوقف کند

جان ژنگ می‌گوید در‌حال‌حاضر، نمی‌توانیم به‌طور دقیق آمار فروش گوشی‌های اپل را در سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ مقایسه‌ کنیم؛ زیرا امسال، نخستین سالی است که اپل سه گوشی جدیدش را به‌صورت هم‌زمان روانه‌ی بازار می‌کند. ناگفته نماند سال گذشته، آیفون XR اپل دیرتر از گوشی‌های دیگر روانه‌ی بازار شده بود.

یادداشت‌های این تحلیلگر همواره چشم‌اندازی بدبینانه به عملکرد اپل در آینده داشته‌اند و یادداشت فعلی نیز احتمالا از این قاعده مستثنی نیست. او در یادداشت‌های سال‌های اخیرش همواره به مواردی نظیر کاهش تولید آیفون یا حتی تأخیر در عرضه‌ی مدل‌های بیشتر به بازار اشاره کرده است. نکته‌ی جالب‌ این است که ژنگ در بین تحلیلگرانی قرار دارد که میزان تقاضا برای آیفون X را به‌شکلی غیردقیق پیش‌بینی کرده بودند. 

دیدگاه شما کاربران زومیت درباره‌ی تصمیم جدید اپل مبنی‌بر افزایش تولید آیفون ۱۱ و کاهش تولید آیفون ۱۱ پرو چیست؟

قیمت به‌روز و مشخصات فنی و هر اطلاعات موردنیاز دیگر برای خرید ارزان و آگاهانه‌ی انواع آیفون‌های اپل را در بخش محصولات زومیت بیابید. در این بخش، مقایسه‌ی مشخصات فنی انواع گوشی‌های موبایل آیفون درکنار گالری تصاویر رسمی دردسترس خواهد بود.

مطالب مشابه

نظرات