کووید برای افراد مبتلا به HIV خطرناک‌تر است

جمعه ۲۵ تیر ۱۴۰۰ - ۱۵:۰۰
مطالعه 5 دقیقه
براساس مطالعه‌ای گسترده از مبتلایان کووید که دچار HIV نیز بودند، عفونت HIV احتمال مرگ براثر کووید ۱۹ را حداقل ۳۰ درصد افزایش می‌دهد.
تبلیغات

براساس مطالعه‌ای جدید، احتمال ابتلا به بیماری شدید کووید ۱۹ و مرگ براثر آن در افرادی که دچار HIV هستند، بیشتر خواهد بود. مطالعه نشان داد که تقریبا نیمی از مردان آلوده به HIV دارای سن بالاتر ۶۵ سال که به علت کووید ۱۹ بستری می‌شوند، ممکن است از دنیا بروند. نتایج جدید که پیش از کنفرانس ایدز در برلین منتشر شد، نشان می‌دهد افراد دچار HIV باید همراه با افراد سالخورده و افراد دیگری که دارای سیستم ایمنی ضعیفی هستند، ازنظر دریافت واکسن در اولویت باشند.

مطالعه‌ی اخیر از این جهت اهمیت بسیار زیادی دارد که اغلب کشورها با شمار بالای مبتلایان HIV، درحال مبارزه با افزایش موارد ویروس کرونا هستند که با سویه‌ی مسری دلتا و کمبود واکسن تشدید شده است.

به گزارش نیویورک تایمز، حدود ۹۵ درصد از افراد مبتلا به HIV که در تجزیه‌و‌تحلیل درنظر گرفته شدند، از آفریقای سیاه بودند که محل زندگی دو سوم از موارد HIV در سراسر جهان است. دکتر سیلویا برتاگنولیو، پژوهشگر HIV در سازمان جهانی بهداشت که هدایت مطالعه را برعهده داشت، گفت: «نقطه قوت تجزیه‌و‌تحلیل آن است که داده‌ها را از قاره‌ای گزارش می‌کنیم که در آن بار ناشی از HIV واقعا درحال رخ دادن است».

بیمارستان موقت در ژوهانسبورگ

بیمارستان موقت در ژوهانسبورگ. مطالعه‌ی جدید بیش از ۱۵ هزار مورد را در ۲۴ کشور مورد تجزیه‌و‌تحلیل قرار داد که تقریبا ۹۵ درصد از آن‌ها مربوط به آفریقای سیاه بودند.

دکتر برتاگنولیو و همکارانش داده‌های بالینی ۲۶۸٬۴۱۲ فرد را که به‌علت کووید ۱۹ در بیمارستان بستری شده بودند، تجزیه‌و‌تحلیل کردند. این داده‌ها مربوط به ۳۷ کشور بود و از ژانویه ۲۰۲۰ تا آوریل ۲۰۲۱ را شامل می‌شد. در گروه یادشده، داده‌هایی از ۱۵٬۵۲۲ فرد از ۲۴ کشور وجود داشت که به HIV نیز آلوده بودند. آن‌ها دارای میانگین سنی ۴۵٫۵ سال بودند و ۳۷ درصدشان را مردان تشکیل می‌دادند. تقریبا ۹۲ درصد از گروه تحت درمان با داروهای ضد رتروویروسی بودند و بسیاری از بیماران آلوده به HIV مانند دیگر افراد بستری‌شده برای کووید ۱۹، دارای شرایط دیگری مانند فشار خون بالا، دیابت و چاقی بودند.

بیش از یک سوم از بیماران مبتلا به HIV در زمان پذیرش به‌شدت بیمار بودند و از هر چهار نفر از کسانی که به خاطر کووید بستری شده بودند، تقریبا یک نفر از دنیا رفت. خطر مرگ در افراد دارای سن بالاتر از ۶۵ سال بیشتر و برای مردان مسن بیشتر از همه بود.

پژوهشگران پس از در نظر گرفتن تأثیر عوامل سن، جنس، شدت بیماری و وجود شرایط دیگر، تخمین زدند که عفونت HIV احتمال مرگ براثر کووید ۱۹ را ۳۰ درصد افزایش می‌دهد. این نتیجه با یافته‌های چندین مطالعه کوچک‌تر اوایل دنیاگیری تناقض دارد که نشان می‌دادند عفونت HIV روی خطر بیماری شدید یا مرگ ناشی از ویروس کرونا تأثیری ندارد؛ اما به‌گفته‌ی کارشناسان، مطالعه‌ی جدید ازنظر زیستی و با توجه به توانایی HIV در ایجاد اختلال در دفاع ایمنی، قابل قبول‌تر است.

استیون دیکس، متخصص HIV در دانشگاه کالیفرنیا با اشاره به اینکه HIV موجب اختلالاتی در مهار واکنش سیستم ایمنی می‌شود و پاسخ التهابی قوی و پایداری ایجاد می‌کند، می‌گوید اگر HIV با پیشرفت کووید همراه نبود، تعجب می‌کردم. او با تصمیم پژوهشگران مطالعه‌ی جدید که محاسبات خود را برای شرایط دیگری مانند چاقی تصحیح کردند، مخالف است و می‌گوید خود عفونت HIV می‌تواند موجب بسیاری از آن بیماری‌ها شود.

متخصص HIV‌ در دانشگاه کالیفرنیا می‌گوید: «از ۲۵ سال پیش بحث می‌کنیم سابقه‌ی عفونت HIV عامل خطر مستقلی برای ابتلا به بیماری قلبی، سرطان و پیری است». وی گفت بدون انجام این تصحیح آماری، افزایش خطر مرگ برای این بیماران بیش از ۳۰ درصدی است که مطالعه گزارش می‌کند.

بسیاری از مطالعات گذشته تحت‌تأثیر نوعی سوگیری بودند که ممکن است برخی خطرها را پنهان کرده باشد: احتمال اینکه پزشکان به خاطر احتیاط، بیماران مبتلا به کووید ۱۹ دچار HIV را در بیمارستان بستری کنند، بیشتر است و این امر به بیمارانی منجر می‌شود که کمتر بیمار هستند و احتمال زنده ماندن آن‌ها درمقایسه‌با کسانی که HIV ندارند، بیشتر است.

دکتر متیو اسپینلی، پزشک بیماری‌های عفونی در بیمارستان عمومی سان فرانسیسکو گفت مخزن بزرگ‌تر بیماران موجب می‌شود عفونت HIV نسبت‌به واقعیت، مشکل کمتری به‌نظر برسد. وی گفت:

مطالعات اولیه ممکن است مردم را در رابطه با این مسئله به اشتباه بیاندازند. یافته‌های مطالعه‌ی جدید با مطالعات بزرگ مبتنی‌بر جمعیت از آفریقای جنوبی و انگلستان سازگارتر است که نشان می‌دهند عفونت HIV خطر مرگ براثر کووید را دو برابر می‌کند. مطالعه مشابهی از نیویورک نیز همین نتایج را حاصل کرده است.

یافته‌های جدید باید پزشکان را ترغیب کند تا افراد مبتلا به اچ آی وی را که دچار کووید می‌شوند، سریعا با آنتی‌بادی‌های مونوکلونال یا داروهای ضدویروسی کووید تحت درمان قرار دهند. این داده‌ها همچنین کمک می‌کنند تا متوجه شویم که عفونت HIV چگونه پاسخ فرد به واکسن کووید را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد و اینکه آیا برخی از افراد مبتلا به HIV همانند بسیاری از افراد دارای سیستم ایمنی ضعیف به دوزهای تقویت‌کننده واکسن نیاز دارند.

تلاش فعالان ایدز در جهت وارد کردن افراد مبتلا به HIV در کارآزمایی‌های بالینی واکسن‌های ویروس کرونا موفق بوده؛ اما داده‌ها محدود است. در کارآزمایی بالینی در آفریقای جنوبی، وقتی در تجزیه‌و‌تحلیل افراد مبتلا به HIV درنظر گرفته نشدند، کارآرایی واکسن کرونای شرکت نواواکس بالاتر به دست آمد که نشان می‌دهد عفونت HIV پاسخ ایمنی دربرابر واکسن‌ها را تضعیف می‌کند.

دکتر مگ دوهرتی، مدیر برنامه‌های HIV سازمان جهانی بهداشت، گفت از ۱۰۰ کشوری که اطلاعات را منتشر کرده‌اند، ۴۰ کشور افراد مبتلا به HIV را به‌عنوان گروه در اولویت برای دریافت واکسن‌های کووید ۱۹ ذکر کرده‌اند. وی اظهار امیدواری کرد که در آینده، همه‌ی کشورها HIV را به‌عنوان عاملی برای اولویت دریافت واکسن کووید درنظر بگیرند.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات