پزشکی و سلامت

همه‌گیری ویروس کرونا در ایران از نگاه آمار و ارقام [به‌روزرسانی: ۱۰ اسفند ۹۹]

جدیدترین آمار رسمی کرونا در ایران ازجمله تعداد مبتلایان و جان‌باختگان و نمودارهای تجمعی و روزانه شیوع این بیماری در کشور را در این صفحه بخوانید.

آمار کرونا در ایران

آمار رسمی کرونا در ایران (۱۰ اسفند ۹۹)

روند شیوع ویروس کرونا در ایران

نمودار تجمعی کرونا در ایران (۱۰ اسفند ۹۹)

موارد ابتلا، بهبودی و مرگ  و میر روزانه کووید ۱۹ در ایران

نمودار روزانه کرونا در ایران (۱۰ اسفند ۹۹)

دنیاگیری ویروس کرونا جدید (کووید ۱۹)

دنیاگیری ویروس کرونا (کووید ۱۹)

راهنمای قرنطینه

راهنمای قرنطینه درصورت ابتلا به ویروس کرونا

پرسش‌های متداول

ویروس کرونا چیست؟

کروناویروس‌ها خانواده‌ای بزرگ از ویروس‌ها هستند که می‌توانند انسان‌ها یا حیوانات را بیمار کنند. ویروس های کرونا در انسان به بروز عفونت‌های تنفسی از سرماخوردگی ساده تا بیماری‌های شدیدتر نظیر سندرم تنفسی حاد خاورمیانه (MERS) منجر می‌شوند.

علائم کرونا جدید (کووید ۱۹) چیست؟

شایع‌ترین علائم ویروس کرونا (کووید ۱۹) تب، تنگی نفس و سرفه‌ی خشک است. برخی بیماران ممکن است بدن‌درد، گرفتگی بینی، آبریزش بینی، گلودرد یا اسهال نیز داشته باشند. امکان دارد برخی افراد آلوده شوند، اما هیچ علائمی در آن‌ها ظاهر نشود و احساس ناخوشی نداشته باشند. ۸۰ درصد افراد مبتلا به کووید ۱۹ بدون نیاز به درمان ویژه سلامتی خود را بازمی‌یابند.

ویروس کرونای جدید (کووید ۱۹) چگونه منتشر می‌شود؟

کووید ۱۹ می‌تواند ازطریق قطرات ریز از بینی یا دهان افراد بیمار پس از سرفه یا بازدم منتقل شود. این قطرات روی اجسام و سطوح اطراف می‌نشینند و سایر افراد می‌توانند با لمس آن‌ها و سپس لمس چشمان، بینی و دهان خود بیمار شوند. امکان ابتلا به کووید ۱۹ با تنفس قطرات ناشی از سرفه یا بازدم بیماران نیز وجود دارد و به‌همین‌دلیل باید حتما از فرد آلوده بیش از یک متر فاصله داشت.

برای پیشگیری از ابتلا چه می‌توان کرد؟

شستن منظم دست‌ها با آب و صابون یا مایع ضدعفونی‌کننده‌ی الکلی می‌تواند ویروس را از بین ببرد. حفظ فاصله‌ی دست‌کم یک متر از فردی که سرفه یا عطسه می‌کند. پرهیز از لمس چشمان، بینی و دهان با دستان آلوده و رعایت مناسب بهداشت شخصی. پرهیز از حضور در شلوغی‌ها.

آیا باید نگران کرونای جدید (کووید ۱۹) باشم؟

بیماری ناشی از عفونت کووید ۱۹ عموما به‌ویژه برای کودکان و بزرگسالان جوان خفیف است. بااین‌حال، یک نفر از هر ۵ نفر به مراقبت بیمارستانی نیاز پیدا می‌کند. درنتیجه نگرانی درباره‌ی این بیماری کاملا طبیعی است؛ اما با انجام اقدامات پیشگیرانه می‌توان از ابتلا به کووید ۱۹ جلوگیری کرد.

چه کسی درمعرض ابتلا به بیماری کرونای شدید است؟

براساس شناخت کنونی ما از ویروس کرونا جدید به‌نظر می‌آید که مسن‌ترها و افراد مبتلا به بیماری‌های زمینه‌ای نظیر فشار خون بالا، بیماری قلبی، سرطان یا دیابت بیش از دیگران درمعرض ابتلای شدید به کووید ۱۹ هستند.

آیا آنتی‌بیوتیک در پیشگیری یا درمان کووید ۱۹ مؤثر است؟

خیر. آنتی‌بیوتیک تنها برای درمان عفونت‌های باکتریایی مفید است و هیچ تأثیری بر ویروس‌ها ندارد. کووید ۱۹ براثر آلودگی به ویروس ایجاد می‌شود؛ درنتیجه نباید از آنتی‌بوتیک برای پیشگیری یا درمان آن استفاده کرد.

آیا کووید ۱۹ واکسن یا راه درمان دارد؟

هرچند برخی داروهای موجود و ساخته‌شده برای بیماری‌های دیگر می‌توانند باعث تسکین و کاهش علائم کووید ۱۹ شوند، هنوز هیچ داروی تأیید‌شده‌ای برای درمان کووید ۱۹ ساخته نشده است. بااین‌حال، به‌لطف تلاش شرکت‌های مختلف داروسازی در سرتاسر جهان، اکنون واکسن‌های متعددی برای پیشگیری از ابتلا به کووید ۱۹ ساخته و عرضه شده است.

آیا برای محافظت از خود باید ماسک بزنم؟

هرچند درباره‌ی میزان کارآمدی ماسک بین دانشمندان اتفاق‌نظر وجود ندارد، استفاده از هر نوع پوشش صورت ازجمله ماسک‌های جراحی و ماسک‌های پارچه‌ای به درجات مختلف از انتقال قطرات خارج‌شده از بدن دراثر تنفس، سرفه یا عطسه جلوگیری می‌کند. درنتیجه به‌طور کلی استفاده از ماسک توصیه می‌شود.

دوره نهفتگی کووید ۱۹ چقدر است؟

دوره‌ی نهفتگی به‌معنای زمان بین گرفتن ویروس و آغاز ظهور علائم بیماری است. پژوهشگران دوره‌ی نهفتگی کووید ۱۹ را بین یک تا ۱۴ روز و در تازه‌ترین برآورد معمولا درحدود ۵ روز تخمین می‌زنند.

آیا حیوانات می‌توانند کووید ۱۹ را منتقل کنند؟

هرچند یک نمونه از آلودگی خفیف سگی در هنگ‌کنگ به ویروس کرونا جدید وجود دارد، فعلا هیچ شواهدی دردست نیست که تأیید کند سگ، گربه یا هرنوع حیوان خانگی قادر به انتقال کووید ۱۹ است.

ماندگاری ویروس کرونا روی سطوح چقدر است؟

ماندگاری ویروس کرونا عامل کووید ۱۹ روی سطوح هنوز به‌طور دقیق معلوم نیست. برخی مطالعات به ماندگاری چند ساعته تا چند روزه اشاره کرده‌اند؛ اما دوام عامل بیماری‌زا به شرایط مختلف نظیر نوع سطح، دما یا رطوبت محیط بستگی دارد. پژوهش‌های جدید، نقش انتقال هوابرد در شیوع ویروس کرونا را بسیار مهم‌تر از انتقال از سطوح بی‌جان دانسته‌اند.

آیا شیوع کووید ۱۹ با گرمای هوا متوقف می‌شود؟

خیر. برخلاف آنچه بسیاری در ابتدای دنیاگیری انتظار داشتند، تابستان و گرمای هوا بر توقف یا حتی کاهش شیوع ویروس کرونا تأثیر چندانی نداشت.

اگر علائم کووید ۱۹ را داشتیم، چه کنیم؟

این موضوع به سن، نوع علائم و داشتن بیماری زمینه‌ای بستگی دارد. اگر زیر ۵۰ سال هستید و یکی از علائم تب یا را سرفه دارید، در خانه بمانید و خود را قرنطینه کنید. اگر بیش از یک علامت (به‌غیر از تنگی نفس) دارید، به پزشک مراجعه کنید. اگر ۵۰ سال به بالا هستید یا بیماری‌ زمینه‌ای یا تنگی نفس دارید و به‌همراه آن یکی از علائم بیماری را نیز در خود مشاهده می‌کنید، به بیمارستان مخصوص پذیرش بیماران کووید ۱۹ در استان خود مراجعه کنید.

آیا ویروس کرونا جدید ازطریق هوا منتقل می‌شود؟

بله. ویروس کرونا در محیط‌های بسته و فاقد تهویه‌ی مناسب می‌تواند ازطریق ذرات بسیار ریز معلق در هوا (آئروسل‌ها) جابه‌جا شود. برای درک بهتر  چگونگی انتقال هوابرد ویروس کرونا در محیط‌های مختلف خواندن این مقاله توصیه می‌شود.

مصرف الکل تأثیری در درمان کووید ۱۹ دارد؟

خیر. الکل تنها برای ضدعفونی‌کردن دست‌ها یا سطوح کاربرد دارد و درصورت ورود ویروس به بدن مصرف خوراکی الکل هیچ تأثیری در دفع آن ندارد. همچنین نوع صنعتی الکل (متانول) به‌شدت سمی است و مصرف آن می‌تواند به مرگ منجر شود.

همچنین درادامه می‌توانید تمامی اخبار و مقالات زومیت در خصوص ویروس کرونا را مشاهده کنید.

1225 کل پست‌ها از 1398/10/25
  • همه 1225
  • پست های منتخب 97
  • ویروس کرونا 1225

گونه P.1 بازماندگان کووید ۱۹ را دوباره آلوده می‌کند

گونه‌ای از ویروس کرونا که برای اولین‌ بار در برزیل شناسایی شده است، افرادی که دچار کووید ۱۹ شده و بهبود یافته‌اند، دوباره عفونی می‌کند.

گونه P.1 بازماندگان کووید ۱۹ را  دوباره آلوده می‌کند ادامه مطلب

کووید ۱۹ می‌تواند سلول‌های عضله قلب را از بین ببرد

پژوهشگران در مطالعه‌ای جدید با استفاده از مدل‌های آسیب بافت قلب جزئیات نحوه‌ی آلوده‌شدن قلب به ویروس کرونا را نشان دادند.

کووید ۱۹ می‌تواند سلول‌های عضله قلب را از بین ببرد ادامه مطلب

نوزاد سوئدی در رحم مادر به ویروس کرونا مبتلا شد

به‌گزارش پژوهشگران سوئدی، کودکی در رحم مادر به کووید ۱۹ مبتلا شده بود و ویروس کرونا مدت کوتاهی پس از تولد در بدن او جهش پیدا کرد.

نوزاد سوئدی در رحم مادر به ویروس کرونا مبتلا شد ادامه مطلب

توییت‌های گمراه‌کننده درباره واکسن کرونا برچسب‌گذاری می‌شوند

توییتر قصد دارد مشابه‌ آنچه پیش‌تر در انتخابات آمریکا انجام داده بود، توییت‌هایی حاوی اطلاعات گمراه‌کننده درباره‌ی واکسن کرونا را برچسب‌گذاری کند.

توییت‌های گمراه‌کننده درباره واکسن کرونا برچسب‌گذاری می‌شوند ادامه مطلب

واکسن کرونا جانسون اند جانسون با اثربخشی بالا و نیاز به یک تزریق مجوز گرفت

واکسن کرونا ساخت جانسون اند جانسون، با اثربخشی بالا که با یکبار تزریق حاصل می‌شود، مجوز سازمان غذا و دارو آمریکا را دریافت کرد.

واکسن کرونا جانسون اند جانسون با اثربخشی بالا و نیاز به یک تزریق مجوز گرفت ادامه مطلب

هرآنچه باید درباره واکسن کووید ۱۹ جانسون اند جانسون بدانیم

کمیته‌ی ویژه‌ی سازمان غذا و داروی ایالات متحده، واکسن کووید جانسون اند جانسون را بررسی و آن را برای دریافت مجوز استفاده‌ی اضطراری توصیه کرد.

هرآنچه باید درباره واکسن کووید ۱۹ جانسون اند جانسون بدانیم ادامه مطلب

چرا کووید ۱۹ راحت‌تر از سارس منتقل می‌شود

مطالعه‌ی جدیدی نشان می‌دهد چرا قدرت انتقال ویروس عامل کووید ۱۹ یعنی SARS-CoV-2 بسیار بیشتر از قدرت انتقال ویروس کرونای عامل سارس است.

چرا کووید ۱۹ راحت‌تر از سارس منتقل می‌شود ادامه مطلب

FDA: هیچ مدرکی برای انتقال کووید ۱۹ از طریق غذا وجود ندارد

برخلاف تصور رایج، احتمال انتقال ویروس جدید کرونا ازطریق غذا و بسته‌بندی‌ مواد غذایی منجمد بسیار اندک است و شواهد محکمی برای آن وجود ندارد.

FDA: هیچ مدرکی برای انتقال کووید ۱۹ از طریق غذا وجود ندارد ادامه مطلب

کیانوش جهانپور: گواهی واکسیناسیون برای دریافت برخی خدمات اجتماعی الزامی می‌شود

سخنگوی سازمان غذا و دارو با اعلام اینکه تزریق واکسن کرونا فعلا اجباری نیست، افزود با گسترش واکسیناسیون، ارائه برخی خدمات اجتماعی به مردم مستلزم داشتن گواهی واکسیناسیون می‌شود.

کیانوش جهانپور: گواهی واکسیناسیون برای دریافت برخی خدمات اجتماعی الزامی می‌شود ادامه مطلب

احتمال ظهور کوویدی دیگر بیش از تصور ما است

براساس مطالعه‌ای جدید، تعداد پستانداران مختلفی که می‌توانند به‌عنوان میزبان ویروس‌های کرونا عمل کنند، بسیار بیشتر از چیزی است که فقط براساس مشاهدات تخمین زده می‌شود.

احتمال ظهور کوویدی دیگر بیش از تصور ما است ادامه مطلب
نمایش پست‌های بیش‌تر
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید