زیان مالی بی‌سابقه بوئینگ به دلیل سقوط هواپیمای مسافربری ۷۳۷ مکس

جمعه ۴ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۸:۰۰
مطالعه 3 دقیقه
انتشار گزارش مالی جدید شرکت بوئینگ نشان می‌دهد این شرکت در جریان پرونده‌ی سقوط دو هواپیمای ۷۳۷ مکس، ۴.۹ میلیارد دلار جریمه به چند شرکت هواپیمایی دیگر پرداخت کرده است.

در پی دو حادثه‌ی سقوط هواپیماهای بوئینگ ۷۳۷ مکس این شرکت در اتیوپی و اندونزی بوئینگ ۴.۹ میلیارد دلار از درآمد سال جاری خود را به ضرر و زیان ناشی از این حوادث به شرکت‌های هواپیمایی و مشتریان آن‌ها پرداخته است.

بوئینگ در بیانیه‌‌ای اعلام کرده که جریمه‌ها مربوط به «تخمین پذیرش جریمه‌های بالقوه و سایر ملاحظات» مرتبط با مشتریانی است که مجبور به بازبینی و تغییر برنامه زمانی پروازشان شده‌اند. این شرکت اعلام کرد که این هزینه‌ها در مجموع منجر به ۵.۶ میلیارد دلار کاهش درآمد و سود این شرکت در سه‌ماهه‌ی دوم سال جاری شده و بوئینگ را با بحران مواجه کرده است.

دنیس مویلنبرگ، مدیرعامل شرکت بوئینگ در این باره می‌گوید:

بوئینگ تخمین زده که هواپیمای ۷۳۷ مکس در اوایل سه‌ماهه چهارم سال جاری میلادی دوباره آغاز به کار می‌کند. بررسی‌های فنی و نظارتی این فرایند در حال انجام است. البته این احتمال هم وجود دارد که همچنان تا سال آینده‌ی میلادی از پرواز این محصول بوئینگ جلوگیری شود.

وال استریت ژورنال با اشاره به گزارش مقامات اداره‌ی هوانوردی فدرال و مدیران اتحادیه‌ی خلبانان آمریکا گزارش داده که هواپیماهای بوئینگ ۷۳۷ مکس تا پیش از ژانویه ۲۰۲۰ مجاز به هیچ پرواز تجاری نخواهد بود.

این سازمان در ماه ژوئن اعلام کرد که به‌دنبال حوادث پیش آمده، هنوز برنامه‌ی زمانی مشخصی برای بازگشت بوئینگ ۷۳۷ مکس به خط پروازی و جابه‌جایی مسافر وجود ندارد. براساس اعلام این سازمان، این شرایط در صورتی مهیا می‌شود که ثابت شود پروازها از هر نظر دارای ایمنی هستند. این آژانس در حال بررسی به‌روزرسانی‌های جدید نرم‌افزاری و روند آموزش خلبانان این شرکت پس از دو سقوط مرگبار این هواپیما است که منجر به مرگ صدها نفر شد.

در همین حال، خطوط هواپیمایی که از این هواپیما در ناوگان خود استفاده می‌کردند،  مجبور به لغو پرواز و کنار گذاشتن این هواپیما در نتیجه‌ی تصمیم اخیر مقامات هوانوردی فدرال شده‌اند. اخیرا یونایتد ایرلاین نیز اعلام کرد که لغو پروازها با این هواپیما را تا هفته اول نوامبر تمدید کرده است.

هواپیمایی Southwest نیز روز پنج‌شنبه با اشاره به زمان‌بندی نامشخص برای بازگشت هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ مکس به سرویس مسافربری، اعلام کرد که برنامه پرواز خود در مورد این هواپیما را از روز ۲ نوامبر بازبینی و به‌روزرسانی می‌کند. این شرکت هواپیمایی در بیانیه‌ای اعلام کرد:

مطالب مشابه

نظرات

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود