اعتراضات مردم السالوادور علیه بیت کوین بالا گرفت

شنبه ۲۷ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۲:۴۰
مطالعه 2 دقیقه
هزاران نفر از مردم السالوادور در روز استقلال این کشور برای اعتراض به قانون بیت کوین به خیابان‌های پایتخت آمدند.

در روز چهارشنبه ۱۵ آگوست ۲۰۲۱ (۲۴ شهریور ۱۴۰۰)، یعنی روز استقلال السالوادور، اعتراضات علیه قانون جدید بیت کوین در این کشور بالا گرفت و مطبوعات محلی از خشم شهروندان در برابر اجرایی شدن این قانون خبر دادند.

به گزارش دیکریپت، معترضان در سن سالوادور، پایتخت این کشور، یک دستگاه خودپرداز بیت کوین را به آتش کشیدند و برخی نیز با در دست داشتن پلاکاردهایی با عنوان «ما بیت کوین نمی‌خواهیم» و «نه به دیکتاتوری» به خیابانها آمدند.

السالوادور اولین کشور در جهان است که بیت کوین را بهعنوان پول رایج مملکت به رسمیت شناخته. این قانون از تاریخ هفتم سپتامبر ۲۰۲۱ (۱۶ شهریور ۱۴۰۰) در السالوادور اجرایی شد.

نایب بوکله، رئیس جمهور این کشور، ضمن محکوم کردن اعتراضات کاربران در توییتر، از مطبوعات نیز انتقاد کرد.

مردم السالوادور از ماه جولای (تیر ۱۴۰۰) نارضایتی خود از تصمیم رئیسجمهور این کشور مبنی بر رسمی شدن استفاده از بیت کوین را طی اعتراضاتی اعلام کرده بودند؛ اما طبق گزارشهای محلی، اعتراضات روز چهارشنبه در این کشور، شدیدترین واکنش مردم محسوب میشود.

مردم السالوادور علاوه بر اعتراض به قانون جدید بیت کوین، از عملکرد رئیسجمهور این کشور نیز ناراضی هستند؛ آنها معتقدند نایب بوکله با تضعیف استقلال بخش قضایی کشور باعث تمرکز بیش از حد قدرت شده است.

نتایج قبلی نظرسنجیها در مورد عملکرد بوکله در تقویت امنیت این کشور مثبت ارزیابی شده بود؛ اما اخیراً اقدامات مستبدانه او انتقادات زیادی به دنبال داشته است.

با اجرایی شدن قانون جدید بیت کوین در السالوادور تمام کسبوکارها باید در ازای دریافت اجناس یا خدمات از هر کسی، پرداختهای بیتکوینی را بپذیرند.

الزامی برای استفاده از بیت کوین وجود نخواهد داشت؛ اما برای تشویق شهروندان، به کسانی که از والت رسمی این کشور استفاده کنند، ۳۰ دلار بیت کوین هدیه داده می‌‌شود.

این والت، چیوو (Chivo) نام دارد و عملکرد آن همزمان با اجرایی شدن قانون پذیرش بیت کوین در السالوادور با مشکلات فنی همراه بوده است.

با توجه به دشواریهای اجرایی شدن این قانون، پیشتر بانکهای سرمایهگذاری مانند JP Morgan، مقامات آمریکایی و حتی بانک جهانی انتقاداتی در این باره مطرح کرده بودند و حالا اعتراضات گسترده مردم در این کشور مهر تأییدی بر انتقادات آنها است.

به نظر شما تبدیل ارزهای دیجیتال به پول رایج یک کشور، چه مشکلاتی به همراه خواهد داشت؟

مطالب مشابه

نظرات