بهترین خودروهای لندرور در ۷۰ سال تولید

 بهترین خودروهای لندرور در ۷۰ سال تولید

برند خوش‌نام لندرور ۷۰ سال است که باتولید شاسی‌بلندهای سرسخت، در صنعت خودروسازی دنیا فعالیت می‌کند. برای آشنایی با بهترین محصولات تاریخ لندرور، همراه زومیت باشید.

سال ۱۹۴۸ در نمایشگاه خودروی آمستردام بود که اولین عضو یکی از  مشهورترین سری خودروهای آف‌رود جهان؛ لندرور رونمایی شد. ۷۰ سال از تولد این خودروی سرسخت و دوست‌داشتنی می‌گذرد؛ در واقع ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۷، با «روز جهانی لندرور» مصادف بود. طرفداران لندرور سرتاسر جهان با استفاده از هشتگ «۷۰ سال لندرور» در شبکه‌های اجتماعی مجازی، در جشن این برند بریتانیایی شرکت کردند. مراسم اصلی گرامیداشت ۷۰ سالگی لندرور، در آمریکا با حضور اعضای تیم مسابقه‌ای رقابت‌های آف‌رود کمل تروفی (Camel Trophy)  این برند و همزمان در دفتر مرکزی دپارتمان جگوارلندرور کلاسیک بریتانیا برگزار شد.به مناسبت ۷۰ سالگی لندرور، تصمیم گرفتیم بهترین مدل‌های این برند را در ۷ مورد خلاصه کنیم. تمام محصولات لندرور بااهداف خاص تولید شده‌اند و انتخاب بهترین‌ بهترین‌ها واقعا مشکل است.

لندرور، شاسی‌بلند افسانه‌ا‌ی بریتانیا

Land Rover / لندرور

ماریس فرناند کری ویلکس، مدیر تیم طراحی شرکت خودروسازی روور (Rover) ایده و طرح‌های اولیه‌ی لندرور را با همکاری برادرش پیش می‌برد. با الهام از طراحی و استفاده از شاسی و اکسل‌های جیپ، مدل پروتوتایپ لندرور با کد سنتراستیل (Centre Steel) و رنگ سبز نظامی در سال ۱۹۴۷ ساخته شد. مدل نهایی لندرور در سال ۱۹۴۸ با نام «لندرور سری یک» به‌معرض نمایش عموم گذاشته شد. تا سال ۱۹۷۸، لندرور فقط به عنوان نام خودرو در خط تولید شرکت روور در کنار دیگر محصولات شناخته می‌شد. در سال ۱۹۶۷، برند روور در اختیار گروه خودروسازی لیلند موتورز (Leyland Motors) و سپس بریتیش لیلند قرار گرفت. پس از این اتفاق و یک سال قبل از رونمایی لندرور سری ۳، مدل پرطرفدار رنجرور نیز به خط تولید روور وارد شد. اما در سال ۱۹۷۸ لندرور به عنوان برند مستقل و زیرمجموعه‌ی گروه بریتیش لیلند به فعالیت خود ادامه داد. پس از ورشکستی گروه خودروسازی روور، لندرور ابتدا در اختیار بی‌ام‌و (سال ۲۰۰۰) و سپس فورد (سال ۲۰۰۶) قرار گرفت.

جگوار لندرور

مقصد آخر برند لندرور به گروه خودروسازی هندی تاتاموتورز که برند جگوار را هم تحت مالکیت داشت،‌ رسید. سرانجام در سال ۲۰۰۸ تاتاموتورز با خرید سهم کامل برندهای لندرور و جگوار، شرکت جدید جگوارلندرور را بنیان نهاد که تا به‌امروز نیز پابرجا است. در این ۷۰ سال که لندرور از نام یک مدل خودرو به یک شرکت مستقل تحت مالکیت گروه‌های خودروسازی بزرگ مختلف ارتقا پیدا کرد و شاسی‌بلندهای پرطرفداری چون دیفندر، رنجرور، دیسکاوری، فری‌لندر و ولار نیز متولد شدند.

در ادامه به معرفی ۷ مدل قابل توجه لندرور از دوران کلاسیک تا عصر مدرن می‌پردازیم.

رنجرور کلاسیک

لندرور رنجرور کلاسیک / Land Rover Range Rover


محصول سال ۱۹۷۰

تا پیش از معرفی رنجرور، مدل‌های شاسی‌بلند برندهای مختلف بیشتر به‌منظور استفاده توسط کشاورزان در مسیرهای آف‌رود ساخته می‌شد. اما رنجرور محصول سال ۱۹۷۰ شروع بازار داغ شاسی‌بلندهای لوکس امروز بود. رنجرور در دو مدل سه و پنج در با پیشرانه‌های مختلف از ۸ سیلندر V شکل ۳.۵ لیتری کاربراتور با قدرت ۱۳۲ اسب بخار تا نوع ۴.۲ لیتری در سال ۱۹۹۲ تولید شد. رنجرور به‌عنوان یک شاسی‌بلند همه‌جارو کابین لوکس و راحتی داشت که تا آن روز در این کلاس از خودروها مرسوم نبود. رنجرور کلاسیک از سال ۱۹۷۰ تا ۱۹۷۶ در خط تولید بریتیش لیلند و از سال ۱۹۸۶ تا ۱۹۹۶ در کارخانه‌ی گروه خودروسازی روور تولید و مونتاژ شد. محبوبیت و عملکرد وفق‌العاده رنجرور باعث شد تا سازمان‌های دولتی و نهادهای پلیس، آتش‌نشانی و بیمارستان از این شاسی‌بلند سرسخت استفاده کنند.

لندرور دیفندر 110 و 90

لندرور دیفندر 110 / Land Rover Defender


محصول سال ۱۹۸۳ و ۱۹۸۹

لندرور دیفندر که با نام‌های لندرور 90 و 110 هم شناخته می‌شود، به‌عنوان جایگزین سری‌های ۱، ۲و ۳ لندرور عرضه شد. دیفندر یکی از مشهوترین و محبوب‌ترین محصولات دیفندر بوده که کدهای 90، 110، 127 و 130، بیانگر فاصله‌ی محورهای آن (فاصله در واحد اینچ) در چهار مدل است. لندرور دیفندر به‌خصوص مدل 110 آن که به پیشرانه‌ ۸ سیلندر V شکل ۳.۹ لیتری و گیربکس پنج سرعته‌ی دستی مجهز است، هنوز هم به عنوان یکی از بهترین محصولات لندرور از آن یاد می‌شود.

Land Rover Defender Works V8 / لندرور دینفدر

ذکر این نکته ضروری است که تا قبل از رونمایی لندرور دیسکاوری، دیفندر به‌طور رسمی با نام‌های لندرور 90 و 110 عرضه می‌شد. درواقع لندرور دیفندر از سال ۱۹۹۰ تا ۲۰۱۶ و قبل از آن با کدهای 90 و 110 تولید می‌شد. مدل‌های مختلف دیفندر شامل شاسی‌بلندهای سه و چهاردر، وانت پیکاپ‌های یک و دوکابینه و ون دو در می‌شود.

از لندرور دیفندر نسخه‌های تولید محدود و ویژه‌ی بسیاری مانند 90SV، LE،‌ توم‌ریدر، G4 Edition، Black، Silver، SVX و ... نیز عرضه شده است. دیفندر از سال ۱۹۸۳ تا ۲۰۱۲ تحت برند لندرور و از سال ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۶ با عنوان برند جگوارلندرور تولید شد. به‌طور کلی خانواده‌ی مدل لندرور، شامل سری‌های یک، دو، سه و دیفندر به‌مدت ۶۷ سال تولید و عرضه شدند تا در سال ۲۰۱۶ رسماً خط تولید این مدل متوقف شود. البته چندماه پیش بود که نسخه‌ی ویژه و تولید محدود لندرور دیفندر Works V8 با قدرت ۴۰۰ اسب بخار رونمایی شد. مدیران ارشد جگوارلندرور عرضه‌ی نسل جدید دیفندر را در آینده‌ای نزدیک تأیید کرده‌اند.

لندرور دیسکاوری سری اول

Land Rover Discovery / لندرور دیسکاوری


محصول سال ۱۹۸۹

دیسکاوری که در بازار ژاپن نیز با نام هوندا کراس‌رود (Crossroad) فروخته شد، با قصد پر کردن شکاف بین مدل‌های رنجرور لوکس و گران‌قیمت و لندرور 110 و 90 سرسخت و همه‌جارو عرضه شد. پیوند بین کابین لوکس و راحت و قابلیت‌های آف‌رود بی‌نظیر به‌قدری موفقیت‌آمیز بود که مدل دیسکاوری تا به‌امروز در پنج نسل مختلف تولید شده است. تولید دیسکاوری سری اول تا سال ۱۹۸۹ ادامه یافت؛ سری ۲ ، ۳ و ۴ به‌ترتیب در سال‌های ۱۹۹۸، ۲۰۰۴ و ۲۰۰۹ عرضه شدند.

همانند دیگر محصولات لندرور، سری اول دیسکاوری هم از پیشرانه‌ی ۸ سیلندر V شکل ۳.۵، ۳.۹ و ۴ لیتری استفاده می‌کرد. دیسکاوری در بازار ژاپن توسط هوندا یا نام کراس‌رود از سال ۱۹۹۳ تا ۱۹۹۸ با پیشرانه‌ی V8 و حجم ۳.۹ لیتر تولید شد که درواقع اولین و تنها خودروی جاده‌ای تاریخ این برند ژاپنی با پیشرانه‌ی V8 است. پس از پایان همکاری لندرور و هوندا، کراس‌اور جدید CR-V جایگزین کراس‌رود شد. البته هوندا در سال ۲۰۰۸ نام کراس‌رود را در قالب مدل مینی‌ شاسی‌بلند احیا کرد.

رنجرور نسل سوم

لندرور رنجرور / Land Rover Range Rover


محصول سال ۲۰۰۲

پس از گذشت بیش از ۳۰ سال از تولید رنجرورکلاسیک، نسل سوم این شاسی‌بلند لوکس با تغییرات فراوان ظاهری و فنی عرضه شد. این مدل، اولین رنجروری بود که در زمان مالکیت بی‌ام‌و ساخته می‌شود؛ درواقع تقریباً تمام قطعات الکترونیکی رنجرور و بی‌ام‌و سری 5 کد E39 یکسان بود و حتی تا سال ۲۰۰۶ با پیشرانه‌ی ۸ سیلندر V شکل ۴.۴ لیتری بی‌ام‌و M62 تولید شد. نسل سوم رنجرور که از سال ۲۰۰۲ تا ۲۰۱۲ تولید شد، به‌لطف طراحی بدنه‌ی مدرن و جوان‌پسند، کابین لوکس و راحت و پیشرانه‌ی پرقدرت ۸ سیلندر V شکل ۴.۴ و ۵ لیتری سوپرشارژ جگوار، یکی از پرفروش‌ترین محصولات تاریخ لندرور است.

رنجرور ایوک

Range Rover Evoque / رنجرور ایوک


محصول سال ۲۰۱۱

پس از رونمایی از مدل مفهومی لندرور LRX در سال ۲۰۰۸،‌ رنجرور ایوک (Evoque) به‌عنوان کراس‌اور کامپکت کوچک لندرور همراه با توانایی‌های آف‌رود و پیشرانه‌ی ۴ سیلندر ۲ لیتری در سال ۲۰۱۱ عرضه شد. رنجرور ایوک با اینکه از شاسی یکپارچه استفاده می‌کند، اما هنوز هم قابلیت‌های آف‌رود آن در این کلاس، فراتر از رقبا است. ایوک پاسخ تیم مهندسی لندرور به بازار پرتقاضای کراس‌اور بود که باتوجه به موفقیت‌های آن، یکی از هوشمندانه‌ترین برنامه‌های این برند لقب می‌گیرد. زیباترین خودروی سال ۲۰۱۲، بهترین خودروی آمریکای شمالی در سال ۲۰۱۲، بهترین خودروی سال ۲۰۱۱ از نظر نشریات اتواکسپرس و تاپ‌گیر و فروش نزدیک به ۸۸ هزار دستگاه در سال اول عرضه، بخشی از موفقیت‌های رنجرور ایوک است.

بر اساس گفته‌های مقامات جگوارلندرور، نسل دوم رنجرور ایوک به‌زودی و احتمالاً در سال ۲۰۱۹ رونمایی خواهد شد.

رنجرور اسپرت SVR

Land Rover Range Rover Sport SVR / لندرور رنجرور اسپرت


محصول سال ۲۰۱۴

رنجرور اسپرت نسخه‌ی پرفورمنس، لندرور رنجرور بوده که تا به‌امروز در دو نسل عرضه شده است. نسل دوم رنجرور اسپرت در نمایشگاه خودروی نیویورک ۲۰۱۳ با چند پیشرانه‌ی مختلف شامل هشت سیلندر V شکل ۵ لیتری با قدرت ۵۱۰ اسب بخار رونمایی شد. اما پس از ورود جدی دپارتمان خودروهای ویژه‌ی مسابقه‌ای لندرور (Special Vehicle Racing) یا به اختصار SVR به خط تولید محصولات، نسخه‌ی ۵۵۰ اسب بخاری رنجرور اسپرت SVR به‌عنوان نهایت عملکرد فنی این شاسی‌بلند رونمایی شد. رنجرور اسپرت SVR نشان‌دهنده‌ی توانایی تیم مهندسی لندرور در ساخت یک خودروی شاسی‌بلند لوکس و پرقدرت بوده که هم در جاده و در مسیرهای آف‌رود همه‌فن‌حریف است. این شاسی‌بلند بریتانیایی زیبا و لوکس با استفاده از پیشرانه‌ی ۸ سیلندر V شکل ۵ لیتری در کمتر از ۵ ثانیه به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت می‌رسد.

لندرور یکی از برندهای خودروساز اصیل بریتانیایی است که باوجود مشکلات فراوان و فعالیت تحت مالکیت گروه‌های خودروسازی مختلف جهان، همچنان دفتر و کارخانه‌ی مرکزی آن در شهر سیلهال انگلستان قرار دارد. در طول ۷۰ سال فعالیت لندرور، محصولات این برند در هند، اسپانیا، ایران، برزیل، ترکیه و چین تولید شده است. در پایان این مطلب از شما دعوت می‌کنیم تا بیننده‌ی ویدئوی تبلیغاتی لندرور که مناسبت ۷۰ سالگی تولد این برند منتشر شده است، باشید.


لوگوی پدال

وبسایت پدال مرجع اخبار روز دنیای خودرو، بررسی و مقالات آموزشی و مکانی برای تبادل نظر دوستداران خودرو است.

منبع motor1
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده