دلیل سروصدای ماشین ظرفشویی چیست؟

جمعه ۱۷ شهریور ۱۴۰۲ - ۲۳:۰۰
مطالعه 6 دقیقه
ماشین ظرفشویی
در این مقاله قصد داریم با علل مختلف سر و صدای ماشین ظرفشویی در حین کارکردن آشنا شویم.
تبلیغات

ماشین ظرفشویی در سال‌های اخیر به یکی از لوازم‌ خانگی مهم و کاربردی برای هر آشپزخانه‌ای تبدیل شده است. شست‌وشوی ظروف همواره کار مشکل و چالش‌برانگیزی محسوب می‌شود و افراد اغلب از زیر آن شانه خالی می‌کنند.

ماشین ظرفشویی این مشکل‌ را به‌خوبی برطرف می‌کند و ما را از شستن دائمی ظرف‌ها بی‌نیاز می‌سازد؛ اما اگر ماشین ظرفشویی در هنگام کار کردن، سروصداهای غیرعادی و بیش‌از حد تولید کند، می‌تواند موجب ناراحتی اهل منزل شود.

از این رو، سروصدای ماشین ظرفشویی موضوع اصلی مورد بحث‌ ما در این مطلب خواهد بود. اگر شما هم درمورد علل مختلف سروصدای ماشین ظرفشویی کنجکاوید و تمایل به کسب اطلاعات بیشتری در این زمینه دارید، تا انتهای این مقاله‌ ما را همراهی کنید.

آشنایی با قطعات مهم ماشین ظرفشویی

ماشین ظرفشویی از قطعات مختلف و متعددی ساخته می‌شود و بروز مشکل برای هرکدام از این قطعات، می‌تواند منجر به کارکرد بد دستگاه شود و تولید سروصدای اضافی‌ را با خود به همراه داشته باشد. از این‌‌رو، قبل‌از آشنایی با علل مختلف سروصدای ماشین ظرفشویی، بهتر است با لیست قطعات سازنده این لوازم‌خانگی آشنا شویم. آشنایی با قطعات مختلف و کارکرد آن‌ها، به ما در تشخیص علت سروصدای ماشین ظرفشویی کمک خواهد کرد. در ادامه فهرستی از مهم‌ترین قطعات ماشین ظرفشویی را برایتان آماده کرده‌ایم:

 • برد الکترونیکی ماشین ظرفشویی: این قطعه در کنار موتور، مهم‌ترین قطعات ماشین ظرفشویی هستند. وظیفه این قطعه به‌عنوان سیستم ارسال فرمان مرکزی، کنترل کامل عملیات لازم در فرآیند شست‌وشو و حفظ کارکرد منظم و صحیح تمام قطعات است.
 • درخت سیم‌کشی ماشین ظرفشویی: وظیفه این سیم‌کشی، رساندن برق و فرامین برد الکترونیکی به تمام قطعات است.
 • سنسور ماشین ظرفشویی: مسئولیت تشخیص دمای آب ماشین ظرفشویی با این قطعه است.
 • تایمر: کنترل زمان لازم برای شست‌وشو در برنامه‌های شست‌وشوی مختلف، با تایمر است.
 • هیتر: آب ماشین ظرفشویی را گرم می‌کند.
 • ترموستات: تنظیم دمای آب داخل ظرفشویی.
 • المنت: گرم کردن آب داخل پمپ شست‌وشو.
 • هیدروستات ماشین ظرفشویی: مسئولیت حفظ سطح آب مورد نیاز در داخل محیط شست‌وشو با این قطعه است. زمانی که آب داخل ماشین به‌حد کافی برسد، مسیر ورودی آب را به‌منظور جلوگیری از سرریز شدن، می‌بندد.
 • سوئیچ فلوتر ماشین ظرفشویی: وظیفه این قطعه، ارسال دستور تخلیه به ماشین ظرفشویی است.
 • موتور شست‌وشوی ماشین ظرفشویی: مسئولیت موتور شستشو، پاشیدن محلول شوینده به‌صورت یکنواخت و صحیح بر روی ظروف است.
 • پمپ تخلیه: مسئولیت تخلیه مواد شوینده پس از اتمام چرخه‌ی شست‌وشو، با این پمپ است.
 • فیلتر یا صافی ماشین ظرفشویی: این فیلتر در مسیر محلول شست‌وشو و پمپ تخلیه قرار دارد و از رسیدن کثیفی‌های درشت به پمپ، جلوگیری می‌کند.
 • غلتک قفسه ظروف و محورها: وظیفه این قطعه ایجاد امکان چرخش سریع و راحت ظروف و قفسه‌ها است.
 • مخزن مایع شست‌وشو: مایع شست‌وشو در این مخزن قرارمی‌گیرد.

علت سروصدای ماشین ظرفشویی چیست؟

اکنون که با قطعات مختلف سازنده ماشین ظرفشویی آشنا شده‌ایم، بهتر می‌توانیم انواع خرابی‌های رایج ماشین ظرفشویی را تشخیص دهیم و مشکل آن‌ را برطرف کنیم. در ادامه با علل مختلف سروصدای ماشین ظرفشویی آشنا خواهیم شد.

خرابی موتور ماشین ظرفشویی

مهم‌ترین و ناخوشایندترین علت صدای ماشین ظرفشویی، بروز ایراد در کارکرد صحیح موتور آن است. موتور ماشین ظرفشویی به‌عنوان قلب تپنده و گران‌قیمت‌ترین عضو آن، اگر به‌صورت صحیح کار نکند، منجر به ایجاد لرزش و ارتعاش‌های اضافی در بدنه ماشین ظرفشویی خواهد شد.

خرابی پمپ تخلیه یا پمپ شست‌وشو

اصلی‌ترین علتی که منجربه بالا رفتن سروصدای ماشین ظرفشویی می‌شود، خرابی پمپ تخلیه است. این قطعه در اثر استهلاک، فرسوده‌ شدن یا گیر کردن جسم خارجی سخت در پوسته‌ی آن، به‌مشکل برمی‌خورد و باعث می‌شود ماشین ظرفشویی در حین کار کردن، صداهای غیرعادی و زیادی از خود تولید کند.

اگر ماشین ظرفشویی حین کار سوت می‌کشد، به‌احتمال زیاد مشکل از پمپ تخلیه آن است. اگر پمپ تخلیه به مشکل برخورده باشد، باید تعویض شود، چرا که این قطعه قابل تعمیر نیست.

جای نامناسب ماشین ظرفشویی

اگر ماشین ظرفشویی به‌درستی و در جای مناسب و همواری نصب نشده باشد، در هنگام کار کردن، صداهای غیرعادی و به‌مراتب بیشتری تولید خواهد کرد. برای نصب صحیح و قراردادن ماشین ظرفشویی در جای مناسب، از دفترچه راهنما یا نمایندگی ماشین ظرفشویی خود کمک بگیرید.

خرابی یاتاقان

یاتاقان در داخل بازوی شست‌وشو و بازوی اسپری قرارمی‌گیرد و از جنس پلاستیک است. اگر یاتاقان‌ها شل یا ساییده شده باشند، صدای اضافی تولید خواهند کرد. با چرخاندن بازوی آب‌پاش می‌توانید منبع صدا را پیدا کنید.

خرابی جت پمپ

جت پمپ نام قطعه‌ای است که از یک سیم‌پیچ به‌همراه روتور، پروانه آبفشان، بوش و کاسه‌نمد تشکیل می‌شود. هرکدام از این قطعات که به‌ مشکل بربخورند، منجر به تولید سروصدای ماشین ظرفشویی می‌شوند. خرابی جت پمپ معمولاً در قالب شکستن پروانه آبفشان یا خرابی روتور ظاهر می‌شود. در چنین شرایطی، روتور معیوب و پروانه آبفشان شکسته باید تعویض شوند.

خرابی بوبین شیر برقی

اگر بوبین شیر برقی نیز به‌مشکل بربخورد، می‌تواند یکی‌ از علل سروصدای ماشین ظرفشویی باشد. برای بررسی این مشکل باید از یک تعمیرکار ماهر کمک بگیرید.

مشکل در بازوی آب‌پاش یا اسپری

پس‌از خرابی پمپ و کارکرد نادرست موتور ظرفشویی، مشکل در بازوی آب‌پاش از بزرگ‌ترین علل سروصدای ماشین ظرفشویی است. اگر این قطعه معیوب شود، چرخیدن آن به‌مشکل خورده و منجر به تولید صدای اضافی خواهد شد. با دست خود بازوها را بچرخانید تا به صحت کارکرد آن‌ها پی ببرید. این بازوها اگر رسوب و جرم بگیرند، به‌کندی حرکت کرده و از خود صدای اضافی تولید می‌کنند.

گیر کردن غذا در بین چرخ‌ها

اگر یک تکه غذای سفت در بین چرخ‌‌ها یا پمپ ماشین ظرفشویی گیر کند، صدای زیاد و غیرعادی را ایجاد خواهد کرد. برای بررسی این مشکل باید درب ظرفشویی را باز و چرخ‌ها و پمپ‌ را بررسی کنید.

شکستن ظروف

اگر ظرف شکسته‌ای را در داخل ماشین ظرفشویی قراردهید یا یکی‌از ظروف بر اثر چینش اشتباه، در حین شست‌وشو بشکند، می‌تواند سروصدای ماشین ظرفشویی را با خود به‌همراه داشته باشد. برای جلوگیری از این اتفاق، هنگام چینش ظروف در قفسه‌ها دقت‌ کنید و ظروف شکسته را در داخل قفسه شست‌وشو قرار ندهید.

سایر عوامل

 • نو بودن ماشین ظرفشویی
 • قرار نگرفتن ظروف در جای اصلی خود
 • ایراد موتوری
 • باز ماندن درب مخزن مواد شوینده
 • نصب اشتباه

همان‌طور که در این مقاله اشاره شد، علت صدای ماشین ظرفشویی می‌تواند با عوامل مختلفی مرتبط باشد. خرابی هر یک از قطعات ذکرشده عملکرد کلی ماشین ظرفشویی را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد و سروصدای ماشین ظرفشویی را از حالت عادی خود خارج می‌کند.

به‌طور کلی، اگر ماشین ظرفشویی صداهای غیرعادی در هنگام کارکردن دارد، حتماً در اسرع وقت با یک تعمیرکار ماهر در نمایندگی‌های مجاز تماس بگیرید. طبیعتاً هزینه تعمیر و سرویس ماشین ظرفشویی بسته به خرابی قطعات، می‌تواند متفاوت باشد.

اگر علت سروصدای ماشین ظرفشویی به‌مشکل موتور یا پمپ تخلیه برگردد، هزینه‌ی به‌مراتب بالاتری نسبت به خرابی بازوی آب‌پاش یا خرابی شیر برقی را به‌ شما تحمیل خواهد کرد. از این‌ رو، تعیین کردن قیمتی ثابت و مشخص به‌عنوان هزینه تعمیر سروصدای ماشین ظرفشویی شدنی نیست.

جمع‌بندی

در این مقاله درمورد سروصدای ماشین ظرفشویی صحبت کردیم و متوجه شدیم که علت صدای ماشین ظرفشویی می‌تواند از قطعات مختلف آن نشأت بگیرد. خرابی پمپ شست‌وشو یا پمپ تخلیه، موتور، یاتاقان، بازوی آب‌پاش یا اسپری، بوبین شیر برقی، جت پمپ، گیرکردن غذا در بین چرخ‌ها، شکستن ظروف و نصب اشتباه می‌تواند صدای کارکرد ماشین ظرفشویی‌ را از حالت نرمال و عادی خود خارج کند. اگر به‌دنبال پیدا کردن علت‌های پیچیده‌تر درباره‌ی صدای ماشین ظرفشویی خود هستید، از تعمیرکاران باتجربه و نمایندگی‌های مجاز کمک بگیرید.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات