علت نشت آب از ماشین ظرفشویی و روش‌های رفع آن

دوشنبه ۳۰ مرداد ۱۴۰۲ - ۲۱:۰۰
مطالعه 9 دقیقه
دلیل خروج آب از ماشین ظرفشویی
اگر مشکل نشت آب هنگام استفاده از ماشین ظرفشویی برطرف نشود، می‌تواند مشکلات جدی ایجاد کند. با زومیت برای بررسی علت نشت آب از ماشین ظرفشویی همراه باشید.
تبلیغات

برای خیلی از ما پیش آمده است که بعد از روزی پرمشغله و خوردن غذا، حوصله‌ی شستن ظروف تلنبارشده را نداشتیم؛ چراکه باید زمان زیادی را صرف شستن آن‌ها می‌کردیم. حالا اگر مهمان می‌آمد که بدتر! شستن ظرف‌های زیاد دغدغه‌ای بود.

امروزه، ماشین ظرفشویی به یکی از وسایل پرکاربرد در خانه‌ها و رستوران‌ها تبدیل شده است و کمک می‌کند تا بدون زحمت تعداد زیادی از ظروف را با سرعت زیاد بشوییم. اولین ماشین ظرفشویی را زنی ثروتمند به‌ نام جوزفین کاکرن در سال ۱۸۸۶ اختراع کرد و آن را در نمایشگاه جهانی شیکاگو در ۱۸۹۳ به‌نمایش گذاشت.

اجزای مختلف ماشین ظرفشویی با گذشت زمان شاید آسیب ببینند؛ مثلاً ممکن است آب از آن نشت کند. پس همیشه قسمت‌های ماشین ظرفشویی خود را به‌طور مرتب بررسی کنید تا از آسیب بیشتر جلوگیری شود. در این مقاله از زومیت، این موضوع را می‌کنیم که چرا آب از ماشین ظرفشویی نشت می‌کند و راهکار چیست؟

نشتی درِ ماشین ظرفشویی

چند مشکل مختلف می‌تواند باعث نشتی در ماشین ظرفشویی شود. برای مثال، اگر درِ ماشین ظرفشویی به‌درستی چفت‌وبست نشده باشد، ممکن است حین کار دستگاه آب به بیرون نشت کند. علاوه‌بر‌این، واشر لاستیکی درِ ماشین ظرفشویی شاید فرسوده یا آسیب‌دیده یا مواد غذایی به آن چسبیده باشد که به نشتی ماشین ظرفشویی منجر می‌شود.

راهکار

هنگام تعمیر درِ ماشین ظرفشویی نشتی، می‌توانید چندین راهکار را خودتان امتحان کنید. ابتدا از بسته‌بودن محکم در و نفوذناپذیر‌بودن آب از درزها مطمئن شوید. هرگونه ترک مشهود در واشر لاستیکی لبه‌های در را بررسی کنید و در‌صورت لزوم، واشر لاستیکی جدیدی بخرید.

ترازنبودن ماشین ظرفشویی

برای اینکه ماشین ظرفشویی به‌درستی کار کند، باید سطح و تراز مناسبی داشته باشد. ماشین ظرفشویی نامیزان و کج می‌تواند باعث سرریز‌شدن آب از وان و خروج آب از زیر در شود و در‌نتیجه، دستگاه نشتی داشته باشد.

راهکار

برای جلوگیری از این موضوع، بررسی کنید که ماشین ظرفشویی با استفاده از ترازسنج شیب نداشته باشد و در‌صورت نیاز، ارتفاع آن را به‌کمک پایه‌ها تنظیم کنید.

علاوه‌براین، تمام وسایل اتصال مانند پیچ‌و‌مهره و واشر را برای اطمینان از محکم‌بودن آن‌ها بررسی کنید. برای بررسی و تراز دقیق‌تر، بسته به نوع مثلاً ماشین ظرفشویی سامسونگ و ماشین ظرفشویی دوو و سایر برندها، دفترچه راهنما را بخوانید.

مواد شوینده یا قرص ماشین ظرفشویی نامناسب

استفاده‌ی نامناسب از مواد شوینده یا قرص یا صابون ظرفشویی ممکن است باعث نشتی ماشین ظرفشویی شود. وان ماشین ظرفشویی شاید در‌نتیجه‌ی استفاده از مواد شوینده نادرست با کف بیش‌ازحد پر شود و از تخلیه‌ی آب به خارج ماشین جلوگیری کند. این موضوع به نشتی و آب‌گرفتگی محیط منجر می‌شود.

راهکار

هنگام استفاده از ماشین ظرفشویی، تنها از مواد شوینده‌ای استفاده کنید که به‌طور خاص برای ماشین ظرفشویی طراحی شده‌اند. مواد شوینده ماشین ظرفشویی خود را در جای خشک و خنک نگه دارید تا ضمن حفظ تازگی، بهترین کارایی را داشته باشد.

پربودن بیش‌ازحد ماشین ظرفشویی

زمانی‌که ظرف‌های زیادی درون ماشین ظرفشویی قرار می‌گیرند، سطح آب نمی‌تواند به‌اندازه‌ی کافی بالا بیاید تا آن‌ها را به‌درستی تمیز کند و به ایجاد کف و تخلیه‌نشدن مناسب منجر می‌شود.

راهکار

برای جلوگیری از آسیب‌رسیدن یا سرازیرشدن آب به بیرون، مطمئن شوید که ماشین ظرفشویی شما بیش‌از‌حد پر نشده و از مواد شوینده مناسب استفاده می‌کنید.

نشتی وان ماشین ظرفشویی

با گذشت زمان، استفاده از پاک‌کننده‌ها و مواد معدنی در ماشین ظرفشویی شما می‌تواند باعث کهنه‌شدن وان داخلی شود. درصورت بی‌توجهی، این موضوع می‌تواند وان را به‌اندازه‌ی کافی فرسوده کند و با نشتی آب همراه باشد.

راهکار

با اینکه شاید همیشه جلوگیری از ایجاد سوراخ در وان ماشین ظرفشویی ممکن نباشد، یکی از راه‌حل‌هایی در‌دسترس است. بسته به عمر ماشین شما، ممکن است بتوانید نشتی را تعمیر کنید یا مجبور شوید ماشین ظرفشویی را تعویض کنید.

اگر به جایگزینی نیاز دارید، به‌سراغ مدل‌های کم‌مصرف بروید که می‌توانند به کاهش هزینه‌های مصرفی شما در طولانی‌مدت کمک کنند. به‌منظور خرید ماشین ظرفشویی، زومیت شما را برای انتخاب بهتر و خرید ارزان‌تر راهنمایی می‌کند.

شلنگ شل یا آسیب‌دیده

یکی از علل شایع نشتی ماشین ظرفشویی، شلنگ شل یا آسیب‌دیده است. اگر با نشت آب از دستگاه مواجه شدید و نتوانستید حفره‌ی قابل‌مشاهده‌ای را در وان پیدا کنید، احتمالاً به‌‌دلیل شلنگ آسیب‌دیده است.

شلنگ‌ها را ازنظر زنگ‌زدگی، ترک‌خوردگی، سایش و پارگی بررسی کنید. با این کارها ممکن است اصل مشکل مشخص شود؛ اما اگر هیچ نشانه‌ای پیدا نشد، شاید مجبور شوید با تکنسین مشورت کنید تا مشخص شود که آیا تعویض کامل لازم است یا خیر.

راهکار

با بررسی تمام شلنگ‌ها ازنظر زنگ‌زدگی و ترک و نشانه‌های ساییدگی شروع کنید. پس از مشخص‌شدن موضوع، هر قطعه‌ای که به تعویض نیاز دارد، تعویض کنید و مطمئن شوید که همه‌ی اجزا به‌درستی چفت‌و‌بست شده‌اند. درنهایت، شاید مجبور شوید برای اینکه از درست نصب‌کردن قطعات مطمئن شوید، با تکنسین مشورت کنید.

مسدودشدن یا آسیب‌دیدن بازوی اسپری

اگر متوجه جمع‌شدن آب در اطراف ماشین خود یا چکه‌کردن آن از در شدید، ابتدا بازوی اسپری را بررسی کنید. بازوی اسپری وظیفه‌ی پاشش آب روی ظروف را بر‌عهده دارد؛ بنابراین، اگر به‌درستی کار نکند، ممکن است باعث نشتی شود.

راهکار

برای رفع این مشکل، بازو را به‌صورت چشمی برای هر‌گونه علائم آسیب بررسی و هر انسدادی را برطرف کنید که از رسیدن آب به ظروف مانع می‌شود. در‌صورتی‌که آسیب زیادی به بازو وارد شود، ممکن است تعویض آن ضروری باشد.

کارنکردن صحیح شناور

اگر شناور در ماشین ظرفشویی در طول چرخه‌ی شست‌وشو آب را قطع نکند، ممکن است به نشتی منجر شود. شناور ظرفشویی را با دستان خود چند بار بالا و پایین ببرید تا اگر در جایی گیر کرده است، آزاد شود. شناور به‌گونه‌ای طراحی شده است که در‌صورت بالا‌آمدن بیش‌از‌حد، منبع آب را قطع می‌کند تا آب بیشتری وارد نشود؛ بنابراین، اگر به‌درستی کار نکند، آب می‌تواند از ماشین ظرفشویی خارج شود.

راهکار

برای بررسی شناور در ماشین ظرفشویی، دستگاه را باز و اجزای آن را پیدا کنید. این قسمت معمولاً در پایین ماشین ظرفشویی قرار دارد و شبیه لوله‌ای کوچک متصل به شیر ورودی آب به‌نظر می‌رسد. هر‌گونه نشانه‌ی آسیب یا خوردگی روی شناور و اطراف قطعات اتصال آن را با دقت بررسی کنید.

پمپ ماشین ظرفشویی معیوب

اگر پس از چرخه‌ی شست‌وشوی کامل متوجه کاهش تمیزی ظروف شده‌اید یا نشتی را از پایین ماشین ظرفشویی مشاهده کرده‌اید، ممکن است به نشتی پمپ و چفت‌وبست آن مربوط باشد.

وظیفه‌ی پمپ گردش آب در ماشین ظرفشویی و در برخی مدل‌ها تخلیه آب است. پمپ معمولاً از دو محفظه‌ی مجزا تشکیل شده است: یکی برای شست‌وشو یا گردش و دیگری برای تخلیه.

راهکار

پمپ معمولاً در پایین ماشین ظرفشویی قرار دارد و به شلنگ تخلیه متصل می‌شود. برای بررسی اینکه آیا پمپ علت نشتی است یا خیر، برق ماشین ظرفشویی را خاموش و از چراغ‌قوه برای بررسی محل پمپ و موتور ماشین ظرفشویی استفاده کنید تا بفهمید نشتی از کجا می‌آید. در‌صورت مشاهده‌ی هرگونه مشکل، ممکن است زمان تعویض پمپ فرارسیده باشد.

بااین‌حال، اگر برای قطع‌و‌وصل مجدد پمپ تخصص ندارید، ممکن است به تکنسین حرفه‌ای برای تعمیر پمپ ماشین ظرفشویی نیاز داشته باشید.

شلنگ تخلیه‌ی آسیب‌دیده

شلنگ تخلیه آب را از دستگاه به پمپ تخلیه منتقل می‌کند و درنهایت از فاضلاب سینک خارج می‌شود. این بخش ضروری را می‌توانید با برداشت قسمت قاب پاخور در پایین ماشین ظرفشویی خود مشاهده کنید.

راهکار

به‌دنبال آب اطراف شلنگ تخلیه بگردید تا نشت احتمالی آب در ماشین ظرفشویی خود را تشخیص دهید. قاب پاخور واقع در پایین ماشین ظرفشویی را بردارید و یک‌ بار چرخه‌ی شست‌وشو را انجام دهید تا از رخ‌دادن هرگونه نشتی موجود مطمئن شوید.

شلنگ و بست‌های شلنگ را برای نشانه‌های نشت بررسی کنید. فراموش نکنید که بست‌های شلنگ نقش اساسی در محکم‌شدن شلنگ ایفا می‌کنند.

بررسی کنید که بست‌ها شُل شده‌اند یا ترک‌های قابل‌مشاهده‌ای روی شلنگ‌ها وجود دارد. از پیچ‌گوشتی برای محکم‌کردن بست‌های شُل استفاده کنید. اگر با سفت‌کردن مشکل حل نشد، باید بست را با بست جدید جایگزین کنید. همچنین، تعویض شلنگ‌های آسیب‌دیده را فراموش نکنید.

فیلتر مسدودشده

فیلتر ماشین ظرفشویی باعث به‌دام‌انداختن زباله‌ها و ذرات غذایی باقی‌مانده پس از تمیز‌کردن می‌شود. همیشه مهم است که فیلتر خود را بررسی کنید تا تمیز باشد. فیلترها ممکن است به‌دلیل تجمع اشیاء یا غذاهای خارجی مسدود شوند. باید به‌طور منظم فیلتر را تمیز کنید تا تمام غذاها یا اشیای خارجی که ممکن است باعث مسدودشدن سیستم شوند، از بین بروند.

راهکار

اگر متوجه شده‌اید که ماشین ظرفشویی دیگر مثل همیشه کار نمی‌کند، بررسی کنید که آیا فیلترها تمیز هستند یا خیر. حداقل یک‌ بار در ماه فیلتر را تمیز کنید تا عملکرد مطلوب خود را حفظ کند.

جمع‌بندی

راهکارهای گفته‌شده برای تعمیر آب نشتی ماشین ظرفشویی راهی اقتصادی برای نگه‌داشتن این دستگاه در شرایط عالی است.

به‌عبارت‌دیگر، رفع مشکلات جزئی مانند شُل‌شدن یا شکستگی شلنگ تخلیه می‌تواند از تعمیرات پرهزینه‌تر جلوگیری کند؛ پس مطمئن شوید که ماشین ظرفشویی عملکرد درستی دارد.

با چند ابزار ساده و چند دقیقه وقت می‌توانید علت اصلی نشتی ماشین ظرفشویی را شناسایی و برطرف کنید. اگر احساس می‌کنید که تخصصی در‌زمینه‌ی تعمیرات ندارید، بهتر است آن را به‌دست تکنسین بسپارید.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات