گلکسی واچ 6 سامسونگ؛ هرآنچه تاکنون می‌دانیم

دوشنبه ۲ مرداد ۱۴۰۲ - ۲۱:۰۰
مطالعه 9 دقیقه
گلکسی واچ ۵ پرو در دست بهزاد
گلکسی واچ ۶ سامسونگ چهارم مرداد از راه می‌رسد. در این مقاله، به تمام اخبار و شایعات موجود درباره‌‌ی نسل بعدی این ساعت اشاره می‌کنیم.
تبلیغات

سری گلکسی واچ سامسونگ جزو بهترین ساعت‌های هوشمند در بازار هستند و در چند وقت اخیر، غول فناوری کره‌ای روی اصلاح تجربه‌ی کاربری تمرکز کرده است.

گلکسی واچ ۶ سامسونگ می‌تواند نسل بعدی ساعت هوشمند ساخته‌شده برای کاربران گوشی‌های گلکسی باشد. در این مقاله، به تمام اخبار و شایعات گلکسی واچ ۲۰۲۳ سامسونگ اشاره می‌کنیم.

تاریخ عرضه و قیمت گلکسی واچ ۶ سامسونگ

گلکسی واچ ۵ پرو روی نوشابه

ساعت‌های نسل قبلی سامسونگ در تاریخ‌های زیر عرضه شدند:

سامسونگ چهارچوب مشخصی برای عرضه‌ی پوشیدنی‌هایش دارد. تنها استثنا در بالا، گلکسی واچ اکتیو است که فوریه‌ی ۲۰۱۹ معرفی و در مارس همان سال به بازار عرضه شد. گلکسی‌واچ‌های دیگر در ماه آگوست معرفی و چند هفته بعد عرضه شده‌اند. اکتیو ۲ عملاً ماه سپتامبر به بازار عرضه شد؛ اما ماه قبل از آن (آگوست) مانند سایر محصولات معرفی شد.

انتظار داریم نسل جدید در رویداد گلکسی آنپکد تابستان امسال در سئول، پایتخت کره‌جنوبی، رونمایی شود. به‌طور دقیق‌تر، گفته می‌شود سامسونگ این رویداد را در تاریخ ۲۶ جولای ۲۰۲۳ (۴ مرداد ۱۴۰۲) برگزار می‌کند و در آن رونمایی گوشی‌های تاشدنی را نیز شاهد خواهیم بود.

تعیین قیمت ساعت هوشمند آینده‌ی سامسونگ در شرایط فعلی موضوعی دشوار است و تنها می‌توان حدس زد. سال گذشته، سری گلکسی واچ ۵ با قیمت ۲۷۹ دلار برای مدل پایه و ۴۴۹ دلار برای مدل پرو عرضه شد که تنها در یک اندازه در‌دسترس است.

در زمان نگارش این مقاله، نسخه‌ی ۴۰ میلی‌متری گلکسی واچ ۵ در بازار ایران حدود ۶ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان و گلکسی واچ ۵ پرو حدود ۱۳ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان قیمت دارد. همچنین، هر مدل در نسخه‌های LTE نیز عرضه شدند که قیمت این سری تقریباً ۳۰ دلار بیشتر از قیمت‌های نسل قبلی بود.

این روند ممکن است برای نسل آینده ادامه پیدا کند. یکی از افشاگران مجله Dialabs ادعا می‌کند که قیمت نسخه‌های Bluetooth و 4G گلکسی واچ ۶ ۴۰ میلی‌متری شاید در فرانسه به‌ترتیب ۳۱۹٫۹۹ و ۳۶۹٫۹۹ یورو باشد.

این رقم ۱۰۰ دلار گران‌تر از نسل چهارم در فرانسه خواهد بود. همچنین، این افشاگر مدعی شده است که قیمت مدل ۴۴ میلی‌متری ۳۴۹٫۹۹ و ۳۹۹٫۹۹ دلار خواهد بود و درصورت صحت‌داشتن، مشخص نیست که آیا آمریکا نیز چنین افزایش قیمتی را تجربه خواهد کرد یا خیر.

علاوه‌براین، افشاگر یادشده گفته است که قیمت نسخه‌ی ۴۳ میلی‌متری گلکسی واچ ۶ کلاسیک شاید ۴۱۹٫۹۹ و ۴۶۹٫۹۹ دلار باشد؛ درحالی‌که نسخه‌ی ۴۷ میلی‌متری ممکن است ۴۴۹٫۹۹ و ۴۹۹٫۹۹ دلار قیمت داشته باشد. این موضوع باعث می‌شود که مدل کلاسیک حدود ۵۰ دلار از گلکسی واچ ۵ پرو ارزان‌تر باشد.

ناگفته نماند که حدس‌زدن این موضوع دشوار است که سامسونگ امسال دوباره قیمت را افزایش می‌دهد و قیمت‌های فعلی سامسونگ در‌مقایسه‌با رقیب کوپرتینویی‌اش رقابتی باقی می‌ماند یا خیر. اگر سامسونگ بهبودهای زیادی ارائه دهد، شاید سری جدید قیمت گران‌تری داشته باشند.

طراحی و رنگ و اندازه گلکسی واچ ۶ سامسونگ

واچ فیس گلکسی واچ ۴ کلاسیک

نسل فعلی ازنظر طراحی تغییر چندانی در خانواده‌ی گلکسی واچ ایجاد نکرد. بااین‌حال، تغییرنکردن طراحی لزوماً ایراد نیست؛ چرا‌که این ساعت‌ها زیبا هستند و نمایشگر AMOLED چشم‌نواز و ویژگی‌های چشمگیری دارند.

در زیر می‌توانید رندرهای فاش‌شده از گلکسی واچ ۶ معمولی را مشاهده کنید:

رندر گلکسی واچ ۶ معمولی در رنگ مشکی
گلکسی واچ ۶ (مشکی)
رندر گلکسی واچ ۶ معمولی در رنگ مشکی
گلکسی واچ ۶ (کرم)
رندر گلکسی واچ ۶ معمولی در رنگ نقره‌ای
گلکسی واچ ۶ (نقره‌ای)

درادامه رندر گلکسی واچ 6 کلاسیک فاش شده است:

تصاویر رندر لو رفته از گلکسی واچ ۶ کلاسیک

ظاهراً مدل کلاسیک از ویژگی چرخشی بهره خواهد برد که گلکسی واچ ۵ پرو فاقد آن بود. مشخص نیست که آیا این ساعت تمام ویژگی‌های واچ ۵ پرو را خواهد داشت یا به‌عنوان رابطی بین آن و گلکسی واچ ۶ معمولی عمل خواهد کرد.

این موضوع با اخبار قبلی مبنی‌بر اینکه ساعت‌های هوشمند سامسونگ در اوایل ماه جولای از گواهی گوگل‌پلی عبور کرده‌اند، همخوانی دارد و به‌گفته‌ی 9to5Google، نام‌هایی که در این فهرست قرار گرفته‌اند، «گلکسی واچ ۶» و «گلکسی واچ ۶ کلاسیک» بوده‌اند.

گلکسی واچ ۶ شماره مدل SM–R930 (۴۰ میلی‌متر) و SM–R940 (۴۴ میلی‌متر) و واچ ۶ کلاسیک شماره مدل SM–R950 (۴۳ میلی‌متر) و SM–R960 (۴۷ میلی‌متر) دارند. پیش‌بینی می‌شود در هفته‌های آینده مدل‌های بیشتری تأیید شوند.

رندر گلکسی واچ ۶ کلاسیک

آیا مدل پرو نیز وجود خواهد داشت؟ جواب این سؤال کمی سخت است و ما شک داریم. شایعات زیادی درباره‌ی این مدل خاص وجود ندارد و این احتمال وجود دارد که سامسونگ به رویکرد دوگانه پایبند بماند و تنها دو ساعت، یعنی گلکسی واچ ۶ و گلکسی واچ ۶ کلاسیک را عرضه کند.

به‌نظر می‌رسد برخی از رندرهای به‌دست‌آمده از رسانه‌ی WinFuture تأیید می‌کنند که حداقل دو رنگ مشکی و نقره‌ای برای گلکسی واچ ۶ کلاسیک و سه رنگ مشکی و کرم و نقره‌ای برای گلکسی واچ ۶ وجود خواهد داشت.

رنگ‌ها را می‌توان براساس اندازه و مدل جدا کرد. ظاهراً واچ ۶ نسخه‌ی ۴۰ میلی‌متری در رنگ‌های گرافیتی یا کرم و نسخه‌ی ۴۴ میلی‌متری در رنگ‌های گرافیتی یا نقره‌ای دردسترس خواهد بود. درباره‌ی نوع کلاسیک، هر دو نسخه‌ی ۴۳ و ۴۷ میلی‌متری احتمالاً در رنگ مشکی یا نقره‌ای عرضه خواهند شد.

مشخصات گلکسی واچ ۶ سامسونگ

واچ فیس گلکسی واچ ۵ پرو

در بخش مشخصات، سری گلکسی واچ ۶ با تراشه‌ی بسیار بهتری عرضه شود. گلکسی واچ ۶ احتمالاً با تراشه‌ی اگزینوس W930 عرضه خواهد شد که درمقایسه‌با پردازنده‌ی W920 به‌کاررفته در مدل‌های گلکسی واچ ۵ و گلکسی واچ ۴ ارتقا یافته است.

بااین‌حال، تراشه‌ی جدیدتر بر‌اساس همان شماره مدل قدیمی‌تر (S5E5515) ساخته شده است. این یعنی تراشه از‌نظر فیزیکی یکسان است؛ اما کمی تغییر کرده تا نام جدیدی را یدک بکشد. به‌عبارت‌دیگر، انتظار نسخه‌ی اورکلاک‌شده از تراشه‌ی سال گذشته را داشته باشید، نه تراشه‌ی کاملاً جدید.

در ماه جولای، افشاگر خوش‌نام SnoopyTech سندی به‌اشتراک گذاشت که به‌نظر می‌رسد برگه‌ی مشخصات کامل برای گلکسی واچ ۶ و واچ ۶ کلاسیک باشد:

برگه مشخصات کامل گلکسی واچ ۶ و واچ ۶ کلاسیک

ویژگی‌های جدید گلکسی واچ ۶ سامسونگ

برنامه Samsung Health در گلکسی واچ ۵ پرو
زومیت

در اوایل ماه می، سامسونگ چند ویژگی مهم را اعلام کرد که در گلکسی واچ ۶ وجود خواهد داشت. این ساعت‌ها با رابط کاربری One UI 5 Watch و نسخه‌ی جدید پوسته‌ی 4 Wear OS از راه خواهند رسید.

یکی از ویژگی‌های اساسی این به‌روزرسانی، ردیابی‌خواب شبیه به برند فیت‌بیت است. پلتفرم جدید ردیابی خواب نگاهی شخصی به سابقه‌ی خواب شما ارائه می‌کند و حتی پیشنهادهایی برای بهبود عادات خواب شما نشان می‌دهد.

ردیابی خواب گلکسی واچ ۶ سامسونگ

هنوز جزئیات زیادی درباره‌ی ویژگی‌های ردیابی احتمالی موجود در نسل بعدی گلکسی واچ دردسترس نیست. در قسمت حسگر، می‌توان فرض کرد که محصول یادشده همچنان از شتاب‌سنج، فشارسنج، ژیروسکوپ، حسگر ژئومغناطیسی و حسگر BioActive سامسونگ (حسگر ضربان قلب نوری (PPG)، نوار قلب (ECG) و تحلیل امپدانس بیوالکتریکی (BIA) بهره‌مند باشد.

سامسونگ رسما تأیید کرد که حسگر دما در «دستگاه های آینده گلکسی واچ» باز خواهد گشت و چند قابلیت هوشمند دیگر به‌دست خواهد آورد. برای مثال، این شرکت اپلیکیشن جدیدی به نام Thermo Check را معرفی کرد که می‌تواند دمای محیط اطراف را اندازه‌گیری کند.

ردیابی تناسب‌اندام و GPS داخلی در سری فعلی عملکرد بسیار رضایت‌بخشی داشتند. همچنین، با رابط کاربری جدید One UI 5 Watch می‌توان ضربان قلب را برای بازخوردهای تمرینی پیشرفته‌تر درلحظه مانند «گرم‌کردن» و «سوزاندن چربی» و «تمرین‌های هوازی» تنظیم کرد.

علاوه‌بر‌این، سامسونگ به‌روزرسانی‌ دیگری برای تشخیص افتادن (سقوط) فرد برای تمرینات ایمن‌تر ارائه می‌دهد. زمانی‌که این ویژگی فعال شود، کاربران می‌توانند مستقیماً با سرویس‌های اضطراری ارتباط برقرار کنند.

سامسونگ به‌تازگی نوتیفیکیشن ریتم نامنظم قلب را نیز برای گلکسی واچ ۴ و گلکسی واچ ۵ معرفی کرده است؛ بنابراین، می‌توان گفت که این ویژگی در سری گلکسی واچ ۶ در هنگام رونمایی دردسترس خواهد بود که برای بسیاری از افراد دچار مشکل قلبی مفید است.

یکی از ویژگی‌هایی که می‌دانیم در راه است، راه جدید و جالبی برای تنظیم ساعت از یک گوشی به گوشی دیگر است. قبلاً این کار نیازمند ریست کامل ساعت بود؛ اما در One UI 5 Watch شاهد این امر نخواهیم بود و پوشیدنی‌های خود را بدون تنظیم مجدد به گوشی جدید می‌توانیم متصل کنیم. به‌عبارت‌دیگر، اگر گلکسی واچ ۶ بخریم و سپس سال آینده آن را به گلکسی S24 ارتقا دهیم، در طول انتقال به ریست‌کردن ساعت خود نیازی نخواهیم داشت.

گلکسی واچ ۵ پرو ویژگی‌های پایش جدیدی را برای علاقه‌مندان به فضای باز به‌ارمغان آورد و این ساعت را به تجربه‌ای تشبیه کرد که ممکن است در محصول گارمین پیدا کنید. هنوز مشخص نیست که آیا این ویژگی‌ها به سری گلکسی واچ ۶ راه پیدا خواهند کرد یا خیر.

باتری گلکسی واچ ۶ سامسونگ

ساعت هوشمند گلکسی واچ ۵ پرو روی تلفن

طبق گزارش رسانه‌ی GalaxyClub، باتری‌های سری گلکسی واچ 6 امسال شاید تقویت شوند. این اطلاعات از گواهینامه‌های دریافت‌شده در کشور اصلی سامسونگ، کره‌جنوبی، به‌دست آمده است. مدل پایه‌ی گلکسی واچ ۶ انواع ۴۰ و ۴۴ میلی‌متری خواهد داشت. گفته می‌شود مدل ۴۰ میلی‌متری گلکسی اچ ۶ به باتری ۳۰۰ میلی‌آمپرساعتی و مدل ۴۰ میلی‌متری گلکسی واچ ۵ به باتری ۲۸۴ میلی‌آمپرساعتی مجهز خواهد شد.

علاوه‌براین، مدل ۴۴ میلی‌متری گلکسی واچ ۶ احتمالاً به باتری ۴۲۵ میلی‌آمپر‌ساعتی مجهز می‌شود که درمقایسه‌با باتری ۴۱۰ میلی‌آمپر‌ساعتی مدل ۴۴ میلی‌متری گلکسی واچ ۵ افزایش اندکی را تجربه خواهد کرد.

باتوجه‌به اطلاعات فاش‌شده از SnoopyTech، مدل کلاسیک نیز از همین مزایا بهره خواهد برد. وقتی این افزایش ظرفیت باتری با پردازنده‌ی جدید موردانتظار و دیگر تغییرات نرم‌افزاری همراه شود، عمر باتری امسال احتمال می‌رود بسیار بیشتر باشد.

آیا گلکسی واچ ۶ سامسونگ ارزش خرید دارد؟

لیست اپلیکیشن‌های گلکسی واچ ۵ پرو

سامسونگ حتی پیش از آخرین تلاش خود با Wear OS، سابقه‌ی درخشانی در‌زمینه‌ی ساعت‌های هوشمند داشته است. باتوجه‌به پیش‌زمینه‌ی قدرتمندی که گلکسی واچ ۴ و گلکسی واچ ۵ بهبودیافته دارند، سری گلکسی واچ ۶ باتوجه‌به‌ ارتقای سخت‌افزار می‌تواند ارزش خرید داشته باشد.

اطلاعات دیگری درباره‌ی این پوشیدنی‌ها دردسترس نیست. برای مثال، درباره‌ی جزئیات قیمت مطمئن نیستیم؛ با‌این‌حال، آنچه می‌دانیم، بهبود امیدوارکننده‌‌ی دیگری است که در سری ساعت‌های جدید سامسونگ شاهدش خواهیم بود.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات