مایکروسافت، نوکیا را با پرداخت حدود 7.2 میلیارد دلار تصاحب می‌کند

سه‌شنبه ۱۲ شهریور ۱۳۹۲ - ۰۸:۲۵
مطالعه 2 دقیقه
مایکروسافت صاحب بخش ابزارها و سرویس‌های نوکیا شامل تجارت گوشی‌های هوشمند نوکیا می‌شود.
تبلیغات

بالاخره آن اتفاقی که بسیاری مدت‌ها است پیش بینی‌اش می‌کردند، رخ داد. مایکروسافت صاحب بخش ابزارها و سرویس‌های نوکیا می‌شود. هر دو کمپانی نوکیا و مایکروسافت این موضوع را تایید نموده‌اند. به زودی مایکروسافت صاحب تمام اختراع‌های ثبت شده نوکیا در زمینه تولید تلفن همراه و سرویس نقشه خواهد شد و تولید تلفن‌ها را مستقیما مدیریت خواهد کرد.

ردموندی‌ها مبلغ 3.79 میلیارد یورو معادل 4.99 میلیارد دلار را برای تجارت بخش ابزارها و سرویس‌های نوکیا شامل تجارت گوشی نوکیا و مبلغ 2.18 میلیارد یورو را بابت اختراع‌های ثبت شده این شرکت، پرداخت می‌کند.

مایکروسافت امیدوار است تا با تصاحب نوکیا، توسعه ویندوز فون با سرعت بیشتری انجام شود و جایگاه این سیستم عامل در بازار تقویت گردد. بالمر در این باره گفت:

این یک گام برجسته به سوی آینده است، یک توافق برد-برد برای کارمندان، سرمایه گذارن و البته مصرف کنندگان هر دو کمپانی. این اقدام ما باعث شکل گیری یک تیم بزرگ و افزایش ارزش سهام مایکروسافت و سود شرکت در زمینه تلفن‌ها خواهد شد. ما همچنین فرصت‌های بیشتری را برای مایکروسافت و شرکای آن در کل مجموعه ابزارها و سرویس‌ها تجربه خواهیم کرد.

براساس بیانیه مطبوعاتی مایکروسافت، 32 هزار کارمند نوکیا در سرتاسر مایکروسافت پخش خواهند شد. حتی 4700 کارمند فلاندی و 18300 کارمندی که مستقیما در زمینه تولید محصولات نوکیا فعالیت می‌‎کنند نیز به مایکروسافت منتقل خواهند شد.

اگر تصور می‌کنید، بخش سرویس‌ها و ابزارهای نوکیا تنها به تولید ابزارهای مبتنی بر ویندوز فون اقدام می‌کند، اشتباه می‌کنید! مایکروسافت با این توافق، صاحب سری تلفن‌های ارزان قیمت و غیرهوشمند Asha و پتنت‌های مختلف بسیاری خواهد شد.

مایکروسافت طی توافق خود با نوکیا بصورت غیر-انحصاری مجوز دسترسی به مجموعه پتنت‌های نوکیا را دارد و حتی اختراع‌های ثبت شده مربوط به سرویس با ارزش HERE نیز جزو آنها است. اما ظاهرا نوکیا قادر است، پتنت‌های خود را به دیگران نیز به فروش برساند.

حال باید منتظر ماند و دید آیا مایکروسافت می‌تواند از دانش نوکیا برای ساخت محصولات قدرتمندتر بهره ببرد، یا نام نوکیا برای همیشه به همراه ویندوز فون به خاطره تبدیل خواهد شد.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات

نظرات