فتوشاپ کمرا معرفی شد؛ اپلیکیشن دوربین ادوبی با چاشنی هوش مصنوعی

دوشنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۸ - ۲۳:۳۶
مطالعه 3 دقیقه
اپلیکیشن فتوشاپ کمرا در قالب یک اپلیکیشن دوربین، توانایی‌های فتوشاپ را در‌اختیار کاربران قرار می‌دهد.
تبلیغات

امروز ادوبی از یک اپلیکیشن رایگان عکس‌برداری برای گوشی‌های هوشمند رونمایی کرد که از هوش‌ مصنوعی برای ارتقاء کیفیت‌ عکس‌برداری استفاده می‌کند. این اپلیکیشن که به‌تازگی رونمایی شده، هم‌اکنون به‌صورت محدود دردسترس تعداد معدودی از کاربران اندروید و iOS قرار گرفته است. 

در این اپلیکیشن جدید، ادوبی از هوش‌ مصنوعی اختصاصی خود با نام Sensei (به‌معنی استاد) استفاده کرده تا اشیاء و اجزای تصویر را شناسایی کند؛ مهم نیست که سوژه‌ی تصویر منظره‌، غذا یا انسان باشد؛ زیرا هوش‌ مصنوعی ادوبی به‌صورت خودکار مناسب‌ترین فیلتر را به شما پیشنهاد می‌کند. نکته‌ی مهم این است که به‌صورت آنی می‌توان از این فیلتر‌ها در حین عکس‌برداری استفاده کرد تا نتیجه‌ی نهایی را پیش‌از ثبت تصویر دید. این فیلتر‌ها توسط هنرمندان مختلفی تهیه شده؛ اما برخی‌ از کاربران نیز می‌توانند فیلتر‌های موردنظرشان را شخصا بسازند.

ابها پاراسنیس، مدیر ارشد فناوری ادوبی در‌این‌باره به وب‌سایت ورج می‌گوید که به‌دلیل سخت‌بودن یادگیری برنامه‌های قدرتمندی چون فتوشاپ و لایت‌روم، ادوبی نسب‌به ساخت اپلیکیشن Photoshop Camera اقدام کرد تا کاربران مبتدی نیز به‌راحتی قادر به اعمال ویرایش‌های مدنظرشان روی تصاویر باشند. فتوشاپ کمرا با تنظیم خودکار شاخصه‌‌های تصویر برپایه‌ی بازه‌ی داینامیکی، رنگ‌پذیری و نوع صحنه همه‌ی کاربران را قادر می‌سازد تا تصاویری زیبا ثبت کنند. 

با‌این‌وجود، بهره‌گیری از هوش‌مصنوعی در این اپلیکیشن ابدا به‌معنی نبود تنظیمات دستی نیست؛ بلکه برعکس، ادوبی با قراردادن تنظیمات دستی برای تغییر در سایه‌زنی، نوردهی، ارتعاش و... امکان بهبود پیش‌از پیش عکس‌های ثبت‌شده را به کاربران می‌دهد.

پاراسنیس می‌گوید:

ما اپلیکیشن فتوشاپ کمرا را به‌‌عنوان اپلیکیشن مبتنی‌بر Sensei (هوش‌مصنوعی) تولید کردیم تا راه ما را برای ساخت ابزار خلاقانه‌ی بیشتر برای عموم کاربران [در آینده] هموار سازد.
فتوشاپ کمرا / Photoshop Camera
فتوشاپ کمرا / Photoshop Camera

در ابتدا فتوشاپ کمرا برخی لنز‌های (نامی که ادوبی به فیلتر‌ها در اپلیکیشن جدید خود می‌گوید) اصلاح‌شده را شامل می‌شود؛ لنز‌هایی که توسط برخی‌ از آرتیست‌های ساخته شده است. درست‌ به‌مانند Spark AR در فیسبوک و اینستاگرام، فتوشاپ کمرا نیز به کاربران امکان ساخت لنز‌های مدنظرشان را خواهد داد؛ اگرچه فرایند ساخت این لنز‌ها به‌مراتب نسبت‌به نمونه‌های مورداستفاده در فیسبوک و اینستاگرام ساده‌تر است؛ زیرا در فتوشاپ کمرا از فایل‌های PSD لایه‌دار پشتیبانی می‌شود. 

پارانسیس با اشاره به پیشرفت دوربین در پرچم‌دارانی نظیر آیفون ۱۱ پرو و پیکسل ۴ می‌گوید:

باید بگوییم که شرکت‌های بزرگ کار فوق‌العاده‌ای درراستای از‌میان‌برداشتنِ محدودیت‌های سخت‌افزاری انجام داده‌اند؛ اما ما فکر می‌کنیم که می‌توانیم بسیار بهتر در نرم‌افزار عمل کنیم.

وی در ادامه‌ی صحبت‌هایش از این می‌گوید که هدف ادوبی جایگزینی اپلیکیشن فتوشاپ کمرا با نرم‌افزار پیش‌فرض دوربین در گوشی‌های هوشمند نیست؛ بلکه ادوبی با ساخته‌ی جدید خود به‌دنبال این است تا جادوی نرم‌افزار را نیز چاشنی عکس‌ها کند؛ کاری که از مدت‌ها پیش با نرم‌افزار فتوشاپ انجامش می‌دهد.

فتوشاپ کمرا / Photoshop Camera

تأثیرگذارترین بخش فتوشاپ کمرا قابلیت Auto-Masking‌ است که کارکرد «ابزار انتخاب اشیاء» فتوشاپ را عینا در این برنامه‌ی دوربین ادوبی انجام می‌دهد. ادوبی در این قابلیت از هوش‌ مصنوعی Sensei‌ استفاده کرده تا اشیاء به‌صورت خودکار و بدون هیچ زائده‌ای انتخاب از پس‌زمینه تصویر جدا شوند. وقتی که فرایند شناسایی سوژه به پایان رسید، کاربران می‌توانند در اطراف سوژه از جلوه‌ی بوکه یا هر جلوه‌ی دیگری استفاده کنند. به‌عنوان نمونه در تصویر پس‌از شناسایی ماه، جلوه متناسب روی تصویر اعمال شده است. 

ادوبی به‌خوبی از اهمیت ابزار‌های قدرتمند مبتنی‌بر هوش‌ مصنوعی باخبر است؛ از‌این‌رو، طبق گفته‌ی این شرکت، کنفرانس طراحی Max‌ که در ماه‌های آتی برگزار می‌شود، میزبان ویژگی‌های جدیدی دراین‌زمینه خواهد بود. 

کاربرانی که به‌دنبال تجربه‌ی اپلیکیشن فتوشاپ کمرا هستند، می‌توانند ازطریق این لینک نسبت‌به ثبت‌نام در برنامه‌ی پیش‌نمایش اقدام کنند. طبق گفته‌ی ادوبی، برنامه‌ی موردبحث اوایل سال ۲۰۲۰ به‌صورت رسمی منتشر خواهد شد.  

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات