رقابت نزدیک مدیاتک با کوالکام در تولید تراشه‌های بالا‌رده‌ی مقرون‌به‌صرفه

یک‌شنبه ۳ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۹:۴۳
مطالعه 3 دقیقه
مدیاتک قصد دارد با تراشه‌های جدید سری Helio G90 سهم بیشتری از بازار گوشی‌های بالارده‌ی مقرون‌به‌صرفه به خود اختصاص دهد تا به سلطه‌ی کوالکام خاتمه دهد.

مدیاتک با تولید سری تراشه‌های Helio G90 خود را برای رقابتی تنگاتنگ با کوالکام آماده می‌کند که سال‌ها است بازار گوشی‌های رده‌بالای ارزان‌قیمت با قیمت ۲۵۰ تا ۵۰۰ دلار را در دست دارد.

شوبهیت سریواستاوا، تحلیلگر بخش گوشی‌های موبایل و اکوسیستم مؤسسه‌ی Counterpoint Research می‌گوید، مدیاتک تراشه‌های مقرون‌به‌صرفه‌ی بیشتری دارد و بسیاری از تولیدکنندگان چینی برای تنوع‌بخشی به زنجیره‌ی تأمین قطعات خود از آن‌ها استفاده می‌کنند تا در هر رده‌ی قیمتی دستگاه‌هایی برای فروش داشته باشند. او می‌گوید در بخش محصولات رده‌بالا، اپل و هواوی و سامسونگ تراشه‌های ویژه‌ی خود را تولید می‌کنند و از طرف دیگر، تأمین‌کنندگان ثالث مثل کوالکام و مدیاتک وظیفه‌ی تأمین بخشی از نیاز تراشه‌های مورد نیاز بازار را دارند.

براساس گزارش مؤسسه‌ی پژوهشی Statista، در سال ۲۰۱۸ کوالکام به‌طور کلی ۴۵ درصد از بازار را در اختیار داشته و سهم اپل، سامسونگ، مدیاتک و هواوی به‌ترتیب ۱۷، ۱۴، ۱۱ و ۸ درصد بوده است.

طبق اطلاعات اولیه‌ی مؤسسه‌ی Counterpoint از سه‌ماهه‌ی دوم سال جاری، مدیاتک در بخش محصولات کمتر از ۱۴۹ دلار، ۴۰.۳ درصد و کوالکام ۳۲.۵ درصد از سهم بازار را در اختیار داشته‌اند که این اعداد برای محصولات ۲۴۹ تا ۵۹۹ دلاری برای مدیاتک ۶.۴ درصد و برای کوالکام ۴۳ درصد بوده است. این درحالی است که سهم مدیاتک از محصولات بیشتر از ۵۹۹ دلار، ۰.۳ درصد و سهم کوالکام ۲۱.۷ درصد گزارش شده است. در منطقه‌ی خاورمیانه و آفریقا، سهم مدیاتک و کوالکام از محصولات کمتر از ۱۴۹ دلار به‌ترتیب ۵۱ و ۱۰.۷ درصد بوده است. ارقام برای محصولات ۲۴۹ تا ۵۹۹ دلاری برای مدیاتک ۵.۸ درصد و کوالکام ۴۴.۸ درصد ذکر شده است. گفتنی است، سهم مدیاتک از محصولات بیشتر از ۵۹۹ دلاری در این مناطق ۰ درصد و سهم کوالکام ۴.۶ درصد است.

بازیگران چینی پیشتازی می‌کنند

سهم مدیاتک از بازار محصولات بالا‌رده بسیار کم است، اما این شرکت در بخش گوشی‌های هوشمند مقرون‌به‌صرفه و گیمینگ می‌تواند از کوالکام پیشی بگیرد. تولیدکنندگان اصلی این رده‌ی قیمتی شرکت‌هایی مثل وان‌پلاس، شیائومی، اوپو و ویوو هستند که گفته می‌شود بخش محصولات بالارده‌ی مقرون‌به‌صرفه‌ی آن‌ها تقریبا یک‌پنجم از سهم کل بازار را در برمی‌گیرد.

به‌گفته‌ی سریواستاوا، سری تراشه‌های G90 مدیاتک رقیب مستقیمی برای پردازنده‌های اسنپدراگون سری 600 و 700 کوالکام هستند. تراشه‌های جدید G90 و G90T به‌تدریج جای خود را در میان تولیدکنندگان بزرگ چینی پیدا می‌کنند. شیائومی پیش‌تر اعلام کرد که برای عرضه‌ی یک گوشی هوشمند گیمینگ با تراشه‌ی Helio G90T در سه‌ماهه‌ی اول سال آینده برنامه‌ریزی می‌کند.

به‌گفته‌ی سریواستاوا، تمرکز شرکت‌های چینی مثل اوپو و ویوو روی بازار گوشی‌های هوشمند گیمینگ و محصولات بالارده‌ی مقرون‌به‌صرفه می‌‌تواند آینده‌ی درخشانی را برای تراشه‌های جدید مدیاتک رقم بزند. این تولیدکننده‌ی تراشه‌های تایوانی در سال‌های اخیر مجموعه‌ی محصولات خود را با سری پردازنده‌های Helio P و Helio A افزایش داده است. تراشه‌ی ارزان‌قیمت Helio P22 و Helio A22 در سه‌ماهه‌ی دوم سال جاری جزو پرفروش‌ترین تراشه‌های بازار بوده است.

قیمت درست حیاتی است

سریواستاوا می‌گوید، مدیاتک قصد دارد با سری تراشه‌های جدید G90 و G90T بخشی از بازار گوشی‌های گیمینگ را از آنِ خود کند و به سلطه‌ی کوالکام در این بخش پایان دهد. اطلاعات منتشر شده توسط Counterpoint نشان می‌دهد که گوشی‌های گیمینگ آینده‌ی درخشانی دارند. طبق نظرسنجی انجام‌شده توسط این شرکت تحقیقاتی، ۳۱ درصد از صاحبان گوشی‌های هوشمند هر روز بیش از سه ساعت به بازی با دستگاه خود اختصاص می‌دهند.

تراشه‌های جدید سری G90 و G90T به مدیاتک قدرت بیشتری برای افزایش سهم خود از بازار محصولات گران‌قیمت‌تر می‌دهد. افزون بر این، بازار گوشی‌های هوشمند به‌لطف فناوری 5G پس از یک سال‌ونیم سقوط متمادی سال آینده شاهد رشد خواهد بود. سریواستاوا می‌گوید، کوالکام اولین شرکتی است که این حرکت را آغاز کرده و با بسیاری از تولیدکنندگان قرارداد همکاری امضا کرده است. با این حال، هنگامی که مدیاتک تراشه‌های 5G خود را تولید کنند، این تراشه‌ها حتما با قیمت مقرون‌به‌صرفه‌ای روانه‌ی بازار می‌شوند.

مطالب مشابه

نظرات

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد