آیا اختلاف نظر با تیم کوک، دلیل اصلی جدایی جانی آیو از اپل بود؟

آیا اختلاف نظر با تیم کوک، دلیل اصلی جدایی جانی آیو از اپل بود؟

طبق ادعای وال استریت ژورنال، کاهش علاقه‌ی تیم کوک به بخش طراحی عامل جدایی جانی آیو از اپل بوده است؛ موضوعی که تیم کوک خود آن را رد می‌کند.

براساس گزارش‌‌های منتشرشده در رسانه‌‌های آمریکایی نظیر وال استریت ژورنال و بلومبرگ، اگرچه خروج جانی آیو از غول سخت‌افزاری آمریکا در هفته گذشته رسمی شد، اما به نظر می‌‌رسد دلیل اصلی جدایی وی از اپل چیزی فراتر از تأسیس یک شرکت طراحی مستقل است. طبق اطلاعات موجود در این گزارش عدم گرایش تیم کوک به مبحث طراحی و علاقه وی به تولید و عملیات اجرایی موجب دلسردی آیو شده است. چرا که روش مدیر اجرایی جدید اپل با استیو جابز فقید که ارتباط کاری بسیار مؤثر و نزدیکی با آیو داشت، تفاوت بسیاری دارد. این ادعاها در حالی مطرح شده است که تیم کوک خود ادعاهای مطرح‌شده در این گزارش را رد کرده و اظهار داشته است این قضیه ریشه در ضعف آگاهی رسانه‌ها از نحوه‌ی عملکرد تیم طراحی اپل دارد.

وال استریت در گزارش خود آورده بود که تبدیل مرکز انسجام اپل به مرکز توسعه محصول زمینه را برای عمیق‌‌تر شدن اختلافات فراهم کرده است؛ به‌طوری که آیو به‌عنوان مدیر طراحی این شرکت اخیر حضور فیزیکی بسیار کمتری در محل کار خود داشته است. این در‌‌حالی است که گزارش وال استریت ژورنال زمان دقیق آغاز کمرنگ شدن حضور آیو در محل کار خود را هم‌زمان با عرضه رسمی ساعت هوشمند اپل موسوم به اپل واچ اعلام می‌کند. به عقیده آیو، ساعت هوشمند اپل یک محصول جانبی برای آیفون نبوده و در حوزه مُد و فشن دسته‌بندی می‌‌شود.

گزارش وال استریت مدعی است اختلاف‌نظر جدی میان آیو و سایر مدیران آپل در رابطه با نحوه معرفی و عرضه اپل واچ به بازار شکل گرفته است. درنهایت مدیران اپل ساعت مذکور را با قیمت ۳۴۵ دلار روانه بازار کردند و در‌‌حالی که پیش‌بینی می‌‌کردند ۴۰ میلیون واحد از این محصول را بفروشند، تنها موفق به فروش ۱۰ میلیون واحد از آن شدند؛ آن هم در شرایطی که مشتریان استقبال چندانی از نسخه طلایی و ۱۷ هزار دلاری این محصول نکردند و بخش قابل‌توجهی از آن روی دست مدیران اپل مانده است.

وال استریت ژورنال مدعی است پس از خروج رسمی آیو، اپل مشتری شرکت تازه تأسیس او یعنی LoveFrom خواهد بود

در گزارش منتشرشده توسط وال استریت ژورنال آمده است که همانند بسیاری از هواداران برند اپل، آیو نیز از تغییرات صورت‌گرفته در فرهنگ سازمانی غالب بر اپل ناراضی بود؛ فرهنگی که با تلاش مشترک وی و استیو جابز شکل گرفته بود و بر مبنای آن، طراحی محصول بر هر چیز دیگری مقدم بود. دراین‌میان نکته‌‌ای که بیش از هر چیز موجب دلسردی و ناراحتی آیو شد، تنها عدم علاقه تیم کوک به مبحث طراحی نبود، بلکه این اعضای هیئت مدیره جدید اپل بودند که هیچ‌کدام کوچک‌‌ترین آشنایی با روند کار و تجارت در این برند بزرگ و مشهور نداشته‌‌اند.

جانی آیو و تیم کوک / jony ive & tim cook

در همین حین و پس از بروز اختلافات گسترده بر سر اپل واچ، جانی آیو بلافاصله با دریافت ارتقاء به‌عنوان طراح ارشد اپل منصوب شد اما براساس محتویات گزارش منتشرشده توسط بلومبرگ، وی پس از این انتصاب تنها دو روز در هفته به محل کار خود مراجعه می‌‌کرده است. بعد از این ارتقاء مقام، جلسات کاری به سان فرانسیسکو، شهر محل اقامت آیو منتقل شدند و گاهی اوقات این جلسات در هتل یا منزل برخی از کارکنان اپل و سایر مکان‌‌ها برگزار می‌‌شدند. براساس اطلاعات ارائه‌شده توسط یکی از خبرنگاران نزدیک به تیم مدیریت اپل، تمامی این تلاش‌‌ها برای جلب نظر آیو و استفاده بیشتر از نظرات و تخصص وی بود اما شرکت نکردن او در این جلسات موجب نا امیدی و دلسردی مدیران اپل شد.

جانی آیو پروژه‌‌های متعدد، مهم و به‌یادماندنی را برای اپل انجام داده است؛ پروژه‌‌هایی که اغلب حاصل بحث و تبادل نظر با استیو جابز بوده و درنهایت به محصولاتی نظیر آیفون، آیپد، آیپاد، مک بوک ایر، اپل واچ و حتی ساختمان اداری و مقر جدید شرکت اپل منجر شده است. با وجود موفقیت‌‌های قابل‌توجه این همکاری، محصولات اخیر غول سخت‌افزاری جهان نظیر هوم پاد و مدل‌‌های مختلف آیفون 10، درصد موفقیت کمتری را نسبت به محصولات پیشین اپل تجربه کرده‌‌اند. همچنین اخیرا اپل پروژه تولید پد شارژ ایرپاور خود که توسط آیو و به‌عنوان یک پد شارژ مشترک برای تمام محصولات اپل طراحی شده بود را به‌‌طور کامل متوقف کرد. بنابر ادعای مطرح‌شده در گزارش وال استریت ژورنال تولید حرارت بسیار زیاد در فرایند آزمایش باعث توقف پروژه طراحی و تولید ایرپاور شده است.

وال استریت ژورنال مدعی است پس از خروج رسمی آیو، اپل مشتری شرکت تازه تأسیس او یعنی LoveFrom خواهد بود و میلیون‌‌‌‌ها دلار به‌صورت سالانه برای استفاده از خدمات طراحی این شرکت پرداخت خواهد کرد. به باور بسیاری از فعالان حوزه فناوری اطلاعات، آیو بعد از این می‌‌تواند بدون درگیری با سیاست‌‌های داخلی اپل تنها روی محصولات و پروژه‌‌هایی که تمایل دارد با این شرکت به همکاری بپردازد.

گفتنی است که تیم کوک نیز در ایمیلی به گزارشگر NBC، به ادعاهای این گزارش وال استریت واکنش نشان داده و اظهار داشته است که جمع‌بندی این گزارش با واقعیت سازگار نیست و در ادامه نیز افزود که وی به موفقیت تیم طراحی خود تحت رهبری جف ویلیامز، اوانز هانکی و آلان دای ایمان دارد و قطعا پروژه‌های آینده‌ی شرکت بسیار تأثیرگذار خواهند بود.

منبع engadget
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده