انویدیا در حال کار روی کارت گرافیک GeForce GTX 1660 Ti است

انویدیا در حال کار روی کارت گرافیک GeForce GTX 1660 Ti است

به‌نظر می‌رسد انویدیا درحال‌ساخت محصول جدیدی با نام GeForce GTX 1660 Ti با معماری تورینگ و ویژگی‌های مشابه با RTX 2060 است.

به‌تازگی سه منبع فعال در صنعت ساخت تراشه و پردازنده‌های گرافیکی، از فعالیت شرکت انویدیا (Nvidia) روی محصول جدید با معماری تورینگ خبر داده‌اند. درحال‌حاضر، این محصول با نام GeForce GTX 1660 Ti شناخته می‌شود؛ اما احتمال عرضه‌ی آن با نامی متفاوت نیز وجود دارد. کارت گرافیک مذکور اولین مدل با معماری تورینگ خواهد بود که با برند GTX عرضه می‌شود. شایان ذکر است سایر محصولات مبتنی بر معماری تورینگ تاکنون عضو خانواده‌ی RTX بوده‌اند.

GTX 1660 Ti براساس معماری TU116 ساخته خواهد شد که هم‌اکنون در سری RTX، استفاده از آن را شاهد هستیم و شرکت TSMC آن را توسعه‌ داده است و از فرایند ساخت ۱۲ نانومتری FinFET بهره می‌برد. گفته شده محصول جدید از قابلیت Ray Tracing بهره نخواهد برد؛ به‌‌همین‌دلیل، انتظار می‌رود قیمت ارزان‌تری درمقایسه‌با نمونه‌های مشابه سری RTX داشته باشد.

GeForce RTX 2060GeForce GTX 1660 Ti
معماری پردازنده‌ی گرافیکیتورینگ TU106تورینگ TU106*
تعداد هسته‌های CUDA۱۹۲۰۱۵۳۶*
تعداد هسته‌های Tensor۲۴۰نامشخص
تعداد هسته‌های RT۳۰نامشخص
واحد‌های TU۱۲۰۱۲۰*
فرکانس کاری پایه۱۳۶۵ مگاهرتزنامشخص
فرکانس تقویت‌شده۱۶۸۰ مگاهرتزنامشخص
ظرفیت حافظه۶ گیگابایت GDRR6۶ گیگابایت GDRR6*
سرعت حافظه۱۴ گیگابیت بر ثانیه نامشخص
Bus حافظه۱۹۲ بیت۱۹۲ بیت*
پهنای باند حافظه۳۳۶ گیگابیت در ثانیهنامشخص
واحد‌های ROP۴۸۴۸*
حافظه کش L2۳ مگابایتنامشخص
توان مصرفی۱۶۰ واتنامشخص
تعداد ترانزیستورها۱۰.۸ میلیاردنامشخص
اندازه سطح۴۴۵ میلی‌متر مربعنامشخص

طبق گفته‌ی منابع نشریه‌ی ویدئوکاردز (VideoCardz)، انویدیا در GeForce GTX 1660 Ti از ۱۵۳۶ هسته‌ی CUDA استفاده خواهد کرد که کمتر از مقدار اعلام‌شده برای کارت گرافیک RTX 2060 است. درواقع، محصول جدید توان کمتری درمقایسه‌با عضو خانواده‌ی RTX خواهد داشت تا تأثیر منفی بر فروش آن نداشته باشد. سایر مشخصات احتمالی GTX 1660 Ti شامل ۲۴ پردازنده‌ی جریانی چندهسته‌ای (Streaming Multiprocessor) با ۱۲۰ واحد TMU و ۴۸ واحد ROP می‌شود.

مقدار حافظه‌ی درنظر گرفته‌شده برای محصول مذکور نیز ۶ گیگابایت از نوع GDDR6 با اتصال ۱۹۲ بیتی خواهد بود. تاکنون جزئیاتی درباره‌ی قیمت نهایی این کارت گرافیک منتشر نشده است. به‌نظر می‌رسد GTX 1660 Ti یکی از آخرین اعضای سری ۱۰ خانواده GTX باشد. مدیراجرایی Nvidia نیز چندی پیش اعلام کرد این شرکت قصد دارد موجودی این سری را به‌طور کامل بفروشد و کارت‌های گرافیک ۱۰۶۰ از آخرین نمونه‌ها خواهند بود.

منبع tomshardware

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید