ایان مورداک، بنیان‌گذار توزیع لینوکس دبیان در سن ۴۲ سالگی درگذشت

جمعه ۱۱ دی ۱۳۹۴ - ۱۶:۱۱
مطالعه 2 دقیقه
هرگاه نامی از دبیان به میان بیاید همگان به یاد ایان مورداک می‌افتند. وی دوشنبه شب و در سن ۴۲ سالگی از دنیا رفت، مورداک پروژه‌ی دبیان را از سال ۱۹۹۳ آغاز کرد و آن را به یکی از موفق‌ترین‌ها در نوع خود مبدل ساخت. با زومیت همراه باشید.

روز گذشته و طی خبری در گذشت ایان مورداک بنیان‌گذار دبیان تایید شد. در همین راستا اعضای شرکت نرم‌افزاری داکر و تیم دبیان در بلاگ‌هایشان از تلاش‌ها و موفقیت‌های ایان تقدیر کردند آن‌ها همچنین از رسانه‌ها خواستند که در این شرایط ناراحت کننده حریم خصوصی خانواده‌ی ایان مورداک را رعایت کنند.

ایان مورداک پروژه‌ی دبیان را ۱۶ اوت ۱۹۹۳ و در زمان تحصیلش آغاز کرد. ایان (Ian) با تلفیق نام خودش و همسرش دبرا (debra) نام دبیان را انتخاب کرد. اعضای تیم دبیان مورداک را مردی بزرگ در عرصه‌ی نرم‌افزارهای منبع باز می‌دانند.

ایان مورداک تا سال ۱۹۹۶ که اولین نسخه‌‌ی این محصول به صورت عمومی منتشر شد، رهبری پروژه را برعهده داشت. دبیان در گذر زمان به یک توزیع منسجم برای لینوکس مبدل شد به طوری که امروزه شاهد هستیم دبیان پایه‌ و اساس بسیاری از توزیع‌های پرطرفدار لینوکس مانند اوبونتو، لینوکس مینت (که بر پایه‌ی اوبونتو ساخته‌ شده است) و SteamOS است.

میلیاردها نفر وقتی که از اینترنت استفاده و از وب ‌سایت‌ها دیدن می‌کنند در حقیقت در حال استفاده از دبیان هستند. دبیان همچنین به عنوان گزینه‌ی جایگزین ویندوز XP در ایستگاه فضایی بین‌المللی در نظر گرفته شد. دوستان ایان در داکر در مورد او می‌گویند:

مطالب مشابه

نظرات