مدیر عامل توشیبا پس از رسوایی حسابداری ۱.۲ میلیارد دلاری استعفا کرد

مدیر عامل توشیبا پس از رسوایی حسابداری ۱.۲ میلیارد دلاری استعفا کرد

پس از آنکه کمیته‌ی تحقیقی در ژاپن موفق شد تا همدستی متخصصان کمپانی توشیبا را در دستکاری گزارش مالی این کمپانی ثابت کند، هیسائو تاناکا از سمت خود استعفا داد.

هیسائو تاناکا، مدیرعامل کمپانی توشیبا پس از آنکه کمیته‌ی تحقیق موفق به اثبات دستکاری گزارش‌ مالی این کمپانی به دست متخصصان توشیبا شد، از سمت خود برکناری کرد. به گزارش ایندیپندنت، توشیبا میزان سود عملیاتی خود را ۱.۲ میلیارد دلار بیش از میزان واقعی آن در ۶ سال گذشته اعلام کرده بود. در این راستا مدیرعامل پیشین و قائم مقام رئیس هیئت مدیره‌ی کنونی توشیبا، نورویی ساساکی نیز از سمت خود کنار رفت.  در حال حاضر ماساشی مورماچی وظیفه‌ی مدیریت عاملی را بر عهده خواهد گرفت.

تیم تحقیق در گزارش خود به موضوع جالبی در کمپانی توشیبا اشاره کرده است:

در کمپانی توشیبا فرهنگ خاصی حکمفرما است که براساس آن هریک از کارکنان نمی‌تواند به تصمیمات اتخاذ شده توسط کارفرمای خود اعتراض کند. از این‌رو زمانی که رهبران کمپانی خود را پیش روی چالش‌هایی دیدند، مدیران بخش‌ها، سرپرست‌های خط تولید و کارکنان اقدام به دستکاری‌های گسترده در اسناد حسابداری کرده‌اند تا گزارش‌های مالی منطبق بر پیش‌بینی‌ها و اهداف تعیین شده‌ی کمپانی باشد.

در گزارش‌های منتشر شده، اسنادی مبنی بر دخالت و دستور مستقیم تاناکا یا ساساکی وجود ندارد، اما شواهد گویای این موضوع است که این افراد از موضوع آگاه بوده‌اند.

اتفاقی که در توشیبا رخ داده شباهت زیادی به ماجرای تغییر اسناد حسابداری کمپانی الیمپوس در سال ۲۰۱۱ میلادی دارد. در این سال زمانی که مایکل وودفورد به سمت مدیرعاملی  کمپانی رسید، متوجه دستکاری‌های صورت گرفته در اسناد حسابداری شد.

نظر شما در این خصوص چیست؟

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده