گوگل خطاب به توسعه دهندگان: از طراحی‌های زشت شما ناراحتیم

شنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۳ - ۱۹:۲۲
مطالعه 2 دقیقه
کمپانی آمریکایی گوگل پیش از شروع کنفرانس I/O امسال ارتش توسعه دهندگان خود را به دلیل طراحی‌های زشت و بد شکل اپلیکیشن‌ها مورد انتقاد علنی قرار داده و آن‌ها را تشویق کرده تا فکری اساسی در مورد ظاهر اپلیکیشن‌های خود بنمایند.
تبلیغات

کنفرانس I/O گوگل که یکی از رو به رشد ترین کنفرانس‌های مربوط با فناوری به شمار می‌رود، و هر سال میزبان بیش از 6 هزار نفر از توسعه دهندگان از سراسر جهان در سان فرانسیسکو است، پیش از آغاز دور جدید این کنفرانس که قرار است خردادماه امسال شروع شود، طی یک اخطار رسمی توسعه دهندگان را به دلیل طراحی‌های زشت اپلیکیشن مورد شماتت قرار داده است.

زمانی که گوگل برای اولین بار افتتاح شد، تنها چیزی که در صفحه اصلی وب‌سایت این کمپانی وجود داشت لوگو و یک کادر سفید رنگ بسیار ساده برای جستجو بود. این سخن توسط «نادیا دیرکوا» یکی از طراحان و ایده‌پردازان گوگل مطرح شده است. شاید شما اطلاعات چندانی در مورد طراحی نداشته باشید، اما ظاهر صفحه اصلی گوگل دو اصل بسیار مهم و اساسی ما را در بر می‌گیرد که عبارتند از سادگی و کارایی.

دیرکوا این سخنان را طی کمپین اختصاصی که قبل از آغاز کنفرانس I/O در خردادماه برای توسعه دهندگان برگزار شده، بیان نموده است. هدف از برگزاری این کنفرانس متوجه نمودن توسعه دهندگان مستقل به این موضوع است که باید طراحی اپلیکیشن‌ها در اولویت نخست آنان قرار گیرد.

همچنین طی این کنفرانس به توسعه دهندگان آموزش داده می‌شود که چگونه یک اپلیکیشن را از ابتدا تا انتها طراحی نمایند.

گوگل نیز طی چند وقت گذشته سعی کرده تمام سرویس‌های خود مانند یوتیوب، جی‌میل، گوگل پلاس، گوگل درایو، هنگ‌اوتس و گوگل مپز را از ابتدا مورد بازنگری قرار دهد و آن‌ها را از نو طراحی نماید. نتیجه انجام چنین کاری استفاده از فونت‌هایی با اندازه بزرگ‌تر و عدم نمایش اطلاعات بیشتر و گیج‌کننده بوده است.

اما اتخاذ چنین رویکردی در طراحی تنها به محصولات نرم‌افزاری محدود نمی‌گردد. تقریبا تمامی محصولات سخت‌افزاری این کمپانی طی چند ماه و سال گذشته دست‌خوش تغییرات ظاهری شده‌اند.

دیرکوا می‌گوید:

در کنفرانس I/O امسال قصد داریم نشست‌ها و کارگاه‌های متعددی را با محوریت طراحی برای علاقه‌مندان به طراحی و توسعه دهندگان برگزار نماییم.

درست است که صفحه اصلی جستجوی گوگل از نظر طراحی را می‌توان یکی از ساده ترین و مینیمالیستی ترین طرح‌ها در نظر گرفت، اما فلسفه چنین طراحی‌هایی را نمی‌توان در تمامی محصولات و سرویس‌های این کمپانی مشاهده کرد. همین موضوع که این کمپانی در حرکتی طوفانی سعی کرده تمامی توسعه دهندگان را تشویق کند تا طراحی را در اولویت نخست خود قرار دهند ارزشمند است. امیدواریم در آینده نزدیک شاهد اپلیکیشن‌ها و سرویس‌های زیبا تر و شکیل‌تری باشیم که تحت سرویس‌ها و پلتفرم‌های گوگل کار می‌کنند.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات
تبلیغات

نظرات