بهترین نرم افزارهای نظارت و محدود کردن دسترسی کودکان به کامپیوتر و اینترنت

جمعه ۲۸ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۹:۰۰
مطالعه 6 دقیقه
مقاله‌ای که تهیه کرده‌ایم، فهرستی از بهترین نرم‌افزارهای ۲۰۲۰ برای نظارت و محدود کردن دسترسی کودکان به کامپیوتر و اینترنت را شامل می‌شود.
تبلیغات

طبیعتا برای هر والدینی عدم دسترسی فرزندانشان به محتوای نامناسب اهمیت فراوانی دارد. در تعریف محتوای نامناسب نیز باید گفت که منظور تنها محتوای مبتذل نیست؛ بلکه محتوایی که برای افراد بالغ ساخته شده است نیز امکان دارد برای کودکان و نوجوانان بسیار مخرب باشد.

علاوه بر محتوا، ممکن است والدین بخواهند میزان استفاده یا دسترسی به برخی ویژگی‌های کامپیتور را نیز مدیریت کنند. در همین راستا مقاله‌ای تهیه کرده‌ایم که نرم‌افزارهایی با امکان ارائه ویژگی‌های مختلف در جهت نظارت و محدود کردن دسترسی کودکان به کامپیوتر و اینترنت را دراختیار پدر و مادرها قرار دهد.

در فهرست به نرم‌افزارهایی اشاره می‌شود که استفاده از آن‌ها رایگان است؛ البته این نرم‌افزارها پکیج‌هایی نیز ارائه می‌دهند که شامل امکانات بیشتری می‌شود. در هر صورت، هدف از چنین نرم‌افزارهایی مدیریت محتوایی است که فرزندتان در زمانی‌که حضور ندارید به آن‌ها دسترسی خواهند داشت.

در میان نرم‌افزارها می‌توان Qustodio را بهترین نمونه ممکن دانست که بدون پرداخت هزینه‌ای در اختیارتان قرار می‌گیرد. نرم‌افزار Qustodio نه‌تنها محتوای آنلاین در وب‌سایت‌ها را مدیریت می‌کند؛ بلکه امکان زمان‌بندی استفاده از رایانه شخصی را نیز به والدین می‌دهد.

با استفاده از نرم‌افزارهایی شبیه به Qustodio والدین می‌توانند دسترسی به برخی از سایت‌ها را مسدود کنند یا فهرستی از سایت‌هایی تشکیل دهند که برای کودکان قابل دسترس خواهند بود. چنین ویژگی باعث می‌شود که کودکان از محتوای نامناسب ایمن باشند.

نرم‌افزار Qustodio

نرم‌افزار Qustodio

در میان نرم‌افزارهای مختلف می‌توان Qustodio را از بهترین نرم‌افزارهای نظارت و محدود کردن دسترسی کودکان به کامپیوتر و اینترنت دانست. نرم‌افزار Qustodio به والدین اجازه می‌دهد که تماشای ویدئو در یوتیوب را کنترل کنند و همچنین میزان ساعات فعالیت فرزندانشان در شبکه‌های اجتماعی را نیز محدود سازند. علاوه بر آن امکان محدودسازی ساعات تجربه بازی‌های ویدیویی نیز وجود دارد. 

بااین‌حال، تنها برخی از ویژگی‌های نرم‌افزار Qustodio رایگان هستند و والدین برای استفاده از امکانات بیشتر باید مبلغی را پرداخت کنند. اکثر نرم‌افزارهای نظارت و محدودسازی اینترنت و کامپیوتر برای کودکان تنها از رایانه شخصی پشتیبانی می‌کنند؛ اما نرم‌افزار Qustodio را می‌توان روی پلتفرم‌های مختلف استفاده کرد. درحال‌حاضر امکان استفاده از Qustodio در ویندوز، مک، اندروید، iOS، کیندل و Nook وجود دارد.

با وجود اینکه برای استفاده از تمامی ویژگی‌های نرم‌افزار Qustodio باید هزینه‌ای نسبتا قابل‌توجه پرداخت کنید؛ اما نسخه رایگان این نرم‌افزار، ویژگی‌های منحصربه‌فردی را در اختیارتان قرار می‌دهد. امکاناتی ازجمله زمان‌بندی استفاده از دستگاه و مسدودسازی وب‌سایت‌هایی با محتوای نامناسب در نسخه رایگان قابل استفاده هستند و با خرید نسخه پریمیوم می‌توان به ویژگی‌هایی ازجمله مدیریت شبکه‌های اجتماعی را نیز به دست آورد.

پلتفرم‌های قابل استفاده: ویندوز، مک، اندروید، iOS، کیندل و Nook

برای مشاهده وب‌سایت ازطریق این لینک وارد شوید.

نکات مثبت

 • امکان مدیریت دقیق محتوای قابل دسترس
 • امکان زمان‌بندی برای استفاده از ویژگی‌های مختلف کامپیوتر

نکات منفی:

 • هزینه بالا برای استفاده از ویژگی‌های بیشتر

نرم‌افزار OpenDNS FamilyShield

نرم‌افزار OpenDNS FamilyShield

نرم‌افزار OpenDNS FamilyShield به والدین اجازه می‌دهد که وب‌سایت‌های نامناسب برای فرزندانشان را مسدود کنند. چنین اقدامی تنها شامل رایانه شخصی فرزند نمی‌شود، بلکه سایت‌های نامناسب از نظر والدین در دستگاه‌های متصل به روتر مسدود خواهند شد و هرفردی که متصل به روتر شده باشد امکان ورود به سایت‌های درج شده در فهرست را ندارد.

درواقع آنچه نرم‌افزار نرم‌افزار OpenDNS FamilyShield را از دیگر نرم‌افزارها متمایز می‌سازد، امکان محدودسازی ورود به سایت‌ها نه‌تنها روی رایانه شخصی یا دستگاه‌های موبایل است، بلکه می‌توان دسترسی به وب‌سایتی را ازطریق مودم/روتر محدود ساخت.

بااین‌حال در این نرم‌افزار نیز تمامی ویژگی‌ها به‌رایگان دراختیار کاربر قرار نمی‌گیرند و برای دسترسی به تمامی ویژگی‌ها باید حق اشتراک پریمیوم را خریداری کرد. علاوه بر موارد فوق باید در نظر داشت که نرم‌افزار OpenDNS FamilyShield تنها قابل استفاده روی ویندوز است؛ اما با تنظیم روتر/مودم می‌توان دسترسی تمامی دستگاه‌های متصل به روتر/مودم را محدود کرد.

پلتفرم‌های قابل استفاده: ویندوز

برای مشاهده وب‌سایت ازطریق این لینک وارد شوید.

نکات مثبت:

 • امکان تنظیم روتر/مودم
 • برخوردار از فهرست‌های از پیش تنظیم‌شده برای مسدودسازی سایت‌های مستهجن

نکات منفی:

 • تنظیم منوها می‌تواند زمان‌بر و کمی پیچیده باشد

نرم‌افزار KidLogger

نرم‌افزار KidLogger

در نرم‌افزار KidLogger گزارشی کامل از فعالیت فرزندان به والدین داده می‌شود. این گزارش شامل اپلیکیشن‌های مورد استفاده، وب‌سایت‌ها و حتی عبارات جست‌وجو شده نیز می‌شود. درواقع نرم‌افزار رایگان KidLogger تمامی فعالیت‌های کاربر را مد نظر دارد و حتی کپی از متن‌های تایپ‌شده نیز ذخیره می‌کند.

به‌لطف نرم‌افزار KidLogger والدین متوجه خواهند شد که فرزندشان دقیقا چه استفاده‌ای از کامپیوتر دارد، وارد چه وب‌سایت‌هایی شده است و کدامیک از بازی‌ها یا اپلیکیشن‌های نصب‌شده روی کامپیوتر را تجربه می‌کند.

برای نسخه موبایل حتی ویژگی نیز در نظر گرفته شده است که مکالمات فرزندانتان را ذخیره می‌کند. همچنین اگر پیامی فرستاده شده باشد نیز متن پیام ذخیره شده و قابل دسترس خواهد بود. مشابه چنین ویژگی برای رایانه شخصی نیز قابل دسترس است و تمامی گفتگوهای آنلاین کاربر ذخیره می‌شود.

از مزیت‌های نرم‌افزار KidLogger می‌توان به تنظیمات مختلف آن اشاره کرد. درواقع والدین می‌توانند مشخص کنند که چه مواردی تحت نظر قرار بگیرد و فرزندشان چه آزادی‌هایی داشته باشد. متاسفانه نرم‌افزار KidLogger تنها از یک دستگاه پشتیبانی می‌کند و برخی امکانات مانند ضبط مکالمات یا رصد کردن مخفیانه پیام‌های واتساپ نیز با پرداخت مبلغی برای خرید حق اشتراک دردسترس قرار می‌گیرد.

پلتفرم‌های قابل استفاده: ویندوز، مک، لینوکس، اندروید و بلک‌بری

برای مشاهده وب‌سایت ازطریق این لینک وارد شوید.

نکات مثبت:

 • کراس پلتفرم
 • ذخیره متون نوشته‌شده

نکات منفی:

 • برای استفاده از قابلیت ضبط مکالمات باید نسخه پولی را خریداری کنید
 • هر حساب کاربری تنها از یک دستگاه پشتیبانی می‌کند و برای استفاده از امکانات ویژه در چند دستگاه، باید بر هریک حق اشتراک ویژه خریداری کنید.

نرم‌افزار Spyrix Free Keylogger

مانند نرم‌افزار قبلی، نرم‌افزار Spyrix Free Keylogger نیز قادر به ذخیره متون نوشته‌شده توسط کاربر است؛ اما از این نرم‌افزار تنها در پلتفرم ویندوز می‌توان استفاده کرد. برخلاف نرم‌افزارهایی که در مقاله به آن‌ها اشاره شد، نرم‌افزار Spyrix Free Keylogger قادر به محدودسازی فعالیت کاربر نیست، بلکه گزارشی از فعالیت روزانه کودک به والدین می‌دهد.

در این گزارش نیز متون تایپ شده به‌صورت فایلی جداگانه قرار می‌گیرند. درصورتی‌که والدین بخواهند از امکاناتی مانند محدودسازی دسترسی‌ها استفاده کنند نیاز به خرید نسخه ویژه نرم‌افزار Spyrix Free Keylogger  به قیمت ۵۹ دلار خواهند داشت؛ ویژگی‌هایی که برخی از آن‌ها را می‌توان به‌رایگان در نرم‌افزارهای دیگر استفاده کرد.

شاید نرم‌افزار Spyrix Free Keylogger برای مدیریت فعالیت کودکان مناسب نباشد؛ اما بسیاری از والدین برای نظارت بر فعالیت‌های نوجوانان خود از چنین نرم‌افزارهایی استفاده می‌کنند. با استفاده از چنین سرویس‌هایی والدین از اتفاقاتی که برای فرزندانشان رخ می‌دهد، آگاه خواهند شد.

پلتفرم‌های قابل استفاده: ویندوز

برای مشاهده وب‌سایت ازطریق این لینک وارد شوید.

نکات مثبت

 • نظارت از راه دور

نکات منفی:

 • عدم امکان محدودسازی فعالیت‌ها در نسخه رایگان
 • تنها قابل استفاده در پلتفرم ویندوز

نرم‌افزار Kaspersky Safe Kids

نرم‌افزار Kaspersky Safe Kids

نرم‌افزار Kaspersky Safe Kids برای رایانه شخصی و گجت‌های قابل حمل از جمله تبلت و گوشی‌های هوشمند منتشر شده است. این نرم‌افزار نیز قابلیت‌هایی را به‌رایگان دراختیار والدین برای تحت نظر داشتن فعالیت‌های فرزندشان قرار می‌دهد؛ اما برای برخورداری از تمامی ویژگی‌ها نیاز به خرید نسخه ویژه آن وجود دارد.

نسخه رایگان شامل امکان تهیه فهرستی از وب‌سایت‌هایی است که از نظر والدین، کودکان نباید دسترسی به آن‌ها داشته باشند. همچنین امکان زمان‌بندی استفاده از اپلیکیشن‌ها مانند بازی‌های ویدیویی وجود دارد. نرم‌افزار Kaspersky Safe Kids به والدین اجازه می‌دهد دسترسی‌های کودکان به رایانه شخصی یا دستگاه‌های قابل حمل را محدود سازند. درواقع درکنار مدیریت زمان، والدین مشخص خواهند کرد که کودک به چه اپلیکیشن‌هایی دسترسی داشته باشد.

نسخه ویژه بیشتر روی قابلیت‌های مختلف برای گوشی هوشمند یا تبلت تمرکز دارد. درواقع والدین امکان بررسی موقعیت جغرافیایی فرزندشان را خواهند داشت و همچنین می‌توانند فعالیت فرزندشان در شبکه‌های اجتماعی را نیز مدیریت کنند.

پلتفرم‌های قابل استفاده: ویندوز، مک، اندروید و iOS

برای مشاهده وب‌سایت ازطریق این لینک وارد شوید.

نکات مثبت:

 • مدیریت اپلیکیشن‌های قابل استفاده
 • قابل استفاده در پلتفرم‌های مختلف
 • ویژگی‌های به مراتب بهتر برای گوشی هوشمند و تبلت

نکات منفی:

 • باعث کندی رایانه شخصی می‌شود

امیدواریم مقاله برایتان مفید واقع شده باشد. درصورتی‌که از نرم‌افزار دیگری با ویژگی‌های مشابه استفاده می‌کنید، تجربه خود را با دیگر اعضای زومیت به اشتراک قرار دهید.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات