سامسونگ می‌گوید بازده تولید تراشه را بهبود می‌دهد

شنبه ۲۸ اسفند ۱۴۰۰ - ۲۱:۲۵
مطالعه 2 دقیقه
گفته می‌شود یکی از مدیران سامسونگ در جلسه‌ای با سرمایه‌گذاران اعلام کرده است که بازده تولید تراشه در کارخانه‌های این شرکت در حال بهبود است.
تبلیغات

ماه گذشته‌ی میلادی، گزارش‌هایی مدعی شدند سامسونگ فاندری (Samsung Foundry)، زیرشاخه‌ی فعال سامسونگ در بازار تراشه، در تولید تراشه‌ی اسنپدراگون 8 نسل 1 بازده ضعیف ۳۵ درصدی ارائه می‌دهد. به‌عبارت‌دیگر، تنها ۳۵ درصد از تراشه‌های برش‌داده‌شده از ویفر می‌توانند از بخش کنترل کیفیت عبور کنند. این در حالی است که TSMC، تولیدکننده‌ی تراشه‌ی چهارنانومتری اسنپدراگون 8 نسل 1 پلاس،‌ بازده ۷۰ درصد ارائه می‌دهد.

به‌نوشته‌ی فون‌آرنا، بازده تولید تراشه در کارخانه‌های سامسونگ به‌حدی باعث ناراحتی کوالکام شده که این شرکت را ترغیب کرده است با TSMC به‌منظور تولید تراشه‌‌هایی وارد مذاکره شود که اکنون سامسونگ روی آن‌ها کار می‌کند. بدیهی است که سامسونگ به‌ این‌ راحتی‌ها حاضر نیست زمین بازی را به TSMC ببازد.

کیهیون کیونگ، مدیرعامل واحد تجاری راهکارهای دستگاه‌محور در سامسونگ، حین برگزاری جدیدترین جلسه‌ی این شرکت به سرمایه‌گذاران گفته است کارخانه‌های سامسونگ در حال بهبود بازده تولید تراشه‌ها برپایه‌ی لیتوگرافی‌های پیشرفته هستند.

سامسونگ فعلا بازده ۳۵ درصدی تولید تراشه‌ی اسنپدراگون 8 نسل 1 را تأیید نکرده است و اگر کوالکام واقعاً در پی محول‌کردن تولید تراشه به TSMC باشد، خطوط تولید این شرکت تایوانی بیش‌از‌پیش شلوغ می‌شود. در‌حال‌حاضر، اپل ۲۶ درصد از کل درآمد TSMC را به‌ارمغان می‌آورد و احتمالاً از همین حالا بخش عظیمی از خطوط تولید TSMC را برای تولید تراشه‌های سه‌نانومتری سری A و M رزرو کرده است. حتی اگر بازده تولید تراشه در سامسونگ فاندری روند رو به‌ بهبود داشته باشد، کوالکام باید هوشمندانه تصمیم بگیرد؛ خصوصاً با در‌نظر‌گرفتن کمبود شدید تراشه در بازار.

به‌گفته‌‌ی کیونگ، هرچه لیتوگرافی پیشرفته‌تر باشد،‌ تولید تراشه پیچیده‌تر می‌شود. به‌همین‌دلیل، سامسونگ برای بهبود بازده تولید تراشه‌های چهار و پنج‌نانومتری به زمان نیاز دارد. از‌آنجا‌که احتمالاً کوالکام مذاکره با TSMC را برای تولید اسنپدراگون 8 نسل 1 پلاس و شاید اسنپدراگون 8 نسل 2 آغاز کرده است، به‌نظر نمی‌رسد سامسونگ زمان زیادی دراختیار داشته باشد.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات