ویندوز 10X برای گجت‌هایی با نمایشگر دوگانه رونمایی شد

ویندوز 10X برای گجت‌هایی با نمایشگر دوگانه رونمایی شد

مایکروسافت هم‌زمان با رونمایی سرفیس نئو و دوئو، سیستم‌عامل ویندوز ۱۰ ایکس را با ویژگی‌هایی متفاوت رونمایی کرد.

مایکروسافت در رویداد رونمایی محصولات جدیدش، یعنی سرفیس نئو و دوئو، ویندوز ۱۰ ایکس را نیز معرفی کرد که باید آن را نسخه‌ای تغییریافته از ویندوز ۱۰ برای گجت‌هایی با نمایشگر دوگانه و خم‌شدنی دانست. بی‌شک ویندوز ۱۰ در مقایسه با پلتفرم‌های دیگری نظیر اندروید و iPadOS و iOS سازگاری نسبتا کمتری با نمایشگرهای لمسی دارد؛ از ین‌رو مایکروسافت تغییراتی اساسی را در ویندوز ۱۰ ایکس ایجاد کرده تا این سیستم‌عامل برای گجت‌هایی با نمایشگر لمسی از نظر تعامل ساده‌تر و کاربرپسندتر باشد.  

مقاله‌های مرتبط:

باید دید که آیا اپلیکیشن‌ها یا نرم‌افزارهای قدیمی مبتنی بر ویندوز در ویندوز ۱۰ ایکس اجرا خواهند شد یا خیر؟ اگر به خاطر داشته باشید ویندوز ۱۰ اس و ویندوز آر تی از چنین ویژگی بی‌بهره بودند و کاربران محدود به استفاده از اپلیکیشن‌های ویندوز استور یا اپلیکیشن‌های مبتنی بر وب بودند و همین موضوع باعث کم فروغ شدن این نسخه‌ها شد. 

از جمله‌ی تغییراتی که مایکروسافت در ویندوز ۱۰ ایکس ایجاد کرده، منوی استارت است که در آن کاشی‌های زنده حذف شده  و جای خود را به آیکن‌های ساده‌تری داده است. منوی استارت ویندوز ۱۰ ایکس شامل اپلیکیشن‌هایی است که می‌توان آن‌ها را پین کرد. همچنین باید به لیست مستننداتی اشاره کرد که اخیرا مورد  استفاده قرار گرفته‌اند. 

کاشی‌های زنده در اصل متعلق به ویندوزفون بود که مایکروسافت بعدها آن را به ویندوز ۸ اضافه کرد. این اقدام در این راستا بود تا توسعه‌دهندگان اپلیکیشن‌هایی را با استفاده از کاشی‌های زنده توسعه دهند و اطلاعات بیشتری را با بهره‌گیری از کاشی‌های زنده نمایش دهند. در واقع کاشی‌های زنده برای نمایش اطلاعات بیشتر خلق شده بودند تا کاربران برای دریافت اطلاعات مورد نیاز خود هربار نیاز به اجرای اپلیکیشن نداشته باشند. 

هنوز مشخص نیست که آیا ویندوز ۱۰ برخی از ویژگی‌های ویندوز ۱۰ ایکس را به عاریه خواهد گرفت یا نه، اما چیزی که روشن است، حذف کاشی‌های زنده از ویندوز ۱۰ در آینده نزدیک است. 

منبع theverge
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده