دولت آمریکا: چین با ممنوع‌کردن آیفون، تحریم‌ها را تلافی می‌کند

پنج‌شنبه ۲۳ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۳:۰۰
مطالعه 1 دقیقه
تیم کوک / Tim Cook مدیرعامل اپل با آیفون ۱۵ پرو مکس
دولت ایالات متحده می‌گوید چین با ممنوع‌کردن آیفون برای مقامات دولت، درحال تلافی‌کردن تحریم‌ها است.
تبلیغات

کاخ سفید معتقد است اقدام چین برای ایجاد و گسترش ممنوعیت آیفون در بین کارمندان دولت، تلاشی برای مقابله‌به‌مثل است. این نخستین باری است که دولت ایالات متحده به ماجرای ممنوعیت آیفون واکنش نشان می‌دهد.

جان کربی، مشاور شورای امنیت ملی آمریکا، به بلومبرگ گفت: «ما این ماجرا را با نگرانی دنبال می‌کنیم... به‌نظر می‌رسد با نوعی اقدام تلافی‌جویانه و تهاجمی علیه شرکت‌های آمریکایی مواجه هستیم، اقداماتی که نمونه‌ی آن‌ها را در گذشته از سوی حزب کمونیست دیده بودیم.»

کربی که به‌عنوان دبیر مطبوعاتی پنتاگون و دستیار وزیر دفاع آمریکا در امور عمومی نیز شناخته می‌شود، اضافه کرد: «حقیقت این است که دید کاملی درمورد اینکه چین دقیقاً چه کاری انجام می‌دهد و چرا سراغ این اقدام رفته است، نداریم. ما از آن‌ها می‌خواهیم درمورد آنچه انجام می‌دهند، شفاف‌تر باشند.»

هفته‌ی گذشته منابع آگاه گفتند چین می‌خواهد ممنوعیت استفاده از آیفون در بین مقامات و کارمندان دولت را گسترش دهد. شماری از آژانس‌های دولتی به کارمندانشان گفته‌اند که آیفون را به محل کار نبرند.

وزیر امور خارجه‌ی چین روز گذشته گفته بود آیفون‌های اپل مشکل امنیتی دارند، اما تاکنون هیچ قانون یا سیاستی برای ممنوعیت خرید و استفاده از آن‌ها تصویب نشده است. مائو نینگ گفت که چین رفتاری مشابه با برندهای داخلی و خارجی دارد. به گفته‌ی نینگ، دولت چین اهمیت زیادی برای امنیت قائل است.

هم‌زمان‌ با انتشار اولین گزارش‌ها درباره‌ی ممنوعیت آیفون در بین مقامات چین، هواوی چهار گوشی جدید رونمایی کرد. قیمت گوشی هواوی در نسل جدید چندان بالا نرفته است و قیمت این دستگاه‌ها همچنان از قیمت گوشی آیفون کمتر است. باوجود پایین‌تربودن قیمت گوشی جدید هواوی، مردم چین همچنان علاقه‌ی زیادی به خرید آیفون دارند.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات