چین، آیفون را برای مقامات دولت ممنوع کرد [به‌روزرسانی: ممنوعیت گسترده‌تر می‌شود]

پنج‌شنبه ۱۶ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۹:۴۵
مطالعه 2 دقیقه
گوشی آیفون ۱۴ پرو در دست از نمای کناری پشت
دولت چین به مقامات عالی‌رتبه گفته است که اجازه ندارند از گوشی آیفون در محل کار استفاده کنند.
تبلیغات

به‌روزرسانی (۱۶ شهریور ۱۴۰۲): منابع آگاه می‌گویند چین به‌دنبال گسترش ممنوعیت آیفون در بین مقامات است و به‌زودی جلوی استفاده از این گوشی را در تعداد بیشتری از آژانس‌های دولتی می‌گیرد. ظاهراً چین روی «محدودیت‌های بسیار بیشتری» کار می‌کند.

به‌طور مشخص‌تر گفته شده است که ممنوعیت استفاده از آیفون در چین به «تعداد زیادی از سازمان‌های دولتی و سایر نهادهای تحت کنترل دولت» گسترش پیدا خواهد کرد.

خبر اصلی (۱۵ شهریور ۱۴۰۲): خبرگزاری وال‌استریت ژورنال در گزارشی اختصاصی می‌گوید چین به مقامات فعال در سازمان‌های دولتی مرکزی دستور داده است از آیفون و سایر دستگاه‌های خارجی برای کار استفاده نکنند. به‌موجب قانون جدید، مقامات چین حتی اجازه ندارند این دستگاه‌ها را به دفتر کار ببرند.

منابع آگاه می‌گویند دستور منع استفاده از آیفون در هفته‌های اخیر توسط مدیران ارشد دولتی به کارمندان ابلاغ شده است. فعلاً مشخص نیست که ممنوعیت استفاده از آیفون شامل کدام نهادهای دولتی چین می‌شود و چقدر گسترده است.

ممنوعیت استفاده از آیفون برای مقامات چین درحالی رسانه‌ای می‌شود که اپل می‌خواهد هفته‌ی آینده جدیدترین مدل از گوشی‌هایش را رونمایی کند. تحلیلگران می‌گویند تحولات اخیر باعث افزایش نگرانی شرکت‌های خارجی فعال در چین خواهد شد.

وال‌استریت ژورنال به‌جز اپل به نام هیچ برند دیگری اشاره نکرده است. اپل و دفتر اطلاعات شورای دولتی چین به درخواست رسانه‌ها برای شفاف‌سازی درباره‌ی ادعاهای وال‌استریت ژورنال پاسخ نداده‌اند.

چین یکی از بزرگ‌ترین بازارهای اپل است و تقریبا یک‌پنجم درآمد این شرکت را ثبت می‌کند. اپل سالانه‌ها صدها میلیارد دلار درآمد به جیب می‌زند.

در سال‌های اخیر، نگرانی دولت چین درباره‌ی ایمنی داده‌ها افزایش پیدا کرده است. در همین راستا دولت سراغ تصویب قوانین جدیدی رفته و به شرکت‌ها دستور داده است که از آن‌ها تبعیت کنند. چین چند ماه پیش به سازمان‌های بزرگ دولتی گفت که باید نقش پررنگی در تلاش این کشور برای مستقل‌شدن در حوزه‌ی فناوری ایفا کنند.

تنش تجاری بین ایالات متحده و چین به بالاترین حد رسیده است. دولت آمریکا با وضع تحریم‌هایی جدید تلاش کرده دسترسی چین به پردازنده های پیشرفته را غیرممکن کند تا جلوی توسعه‌ی توان نظامی این کشور را بگیرد. چین نیز اقداماتی تلافی‌جویانه انجام داده است.

قیمت آیفون در بازار چین بیشتر از قیمت موبایل اکثر برندهای محلی است، اما همچنان گوشی‌های اپل جزو محبوب‌ترین محصولات در بازار این کشور محسوب می‌شوند. با در نظر گرفتن رابطه‌ی مطلوب اپل با دولت چین، بعید است شاهد ممنوعیت کامل آیفون در این کشور باشیم.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات