مینگ چی کو: آیفون ۱۳ از ارتباطات ماهواره‌ای پشتیبانی خواهد کرد

دوشنبه ۸ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۱:۳۰
مطالعه 3 دقیقه
به گفته مینگ چی کو، تمامی مدل‌های آیفون ۱۳ با بهره‌گیری از مودم X60 سفارشی، از ارتباطات ماهواره‌ای پشتیبانی خواهند کرد.

در حال حاضر اپل برای نیازهای ارتباطاتی محصولاتش، از جمله مودم 5G موجود در آیفون ۱۲، به کوالکام وابسته است. غول طراح تراشه آمریکایی در فوریه ۲۰۲۰ (اسفند ۱۳۹۸)، نسل سوم مودمهای 5G خود را با نام اسنپدراگون X60 معرفی کرد که انتظار میرود در آیفونهای ۲۰۲۱ مورد استفاده قرار بگیرد و این روند احتمالاً در بهکارگیری تراشههای مودم X65 و X70، در آیفونهای ۱۴ و ۱۵ ادامه خواهد داشت. اسنپدراگون X60 کوالکام بر اساس فرایند پنج نانومتری ساخته شده است و طبق گزارش جدید، احتمالاً بهطور انحصاری در سری آیفون ۱۳ از ارتباطات ماهوارهای پشتیبانی خواهد کرد.

مینگ‌چی کو، تحلیلگر نام‌آشنای محصولات اپل، در یادداشتی خطاب به سرمایه‌گذاران مدعی است که تراشه باند پایه X60 کوالکام در سری آیفون ۱۳ از قابلیت برقراری ارتباطات ماهواره‌ای در مدار پایین برخوردار خواهد بود. این در حالی است که گوشی‌های پرچم‌دار اندرویدی از همین مودم کوالکام بهره‌ می‌گیرند؛ اما هیچ‌ کدام از آن‌ها از قابلیت مذکور پشتیبانی نمی‌کند. کو می‌گوید این مهم در همکاری کوالکام با گلوبال‌استار ایجاد شده است.

سناریوهای زیادی برای همکاری تجاری اپل با گلوبالاستار وجود دارد. سادهترین سناریو این است که اگر اپراتور کاربر قبلاً با گلوبالاستار همکاری داشته باشد، کاربر میتواند مستقیماً از خدمات ارتباطی ماهوارهای شرکت یادشده در آیفون ۱۳ و از طریق سرویس اپراتور استفاده کند. آیفون ۱۳ نخستین گوشی هوشمندی نیست که از ارتباطات ماهوارهای پشتیبانی میکند؛ اما نخستین گوشی هوشمند در تولید انبوه محسوب میشود که به این قابلیت مجهز خواهد شد. مینگچی کو بر این باور است که سایر گوشیهای هوشمند برای بهرهگیری از این قابلیت باید حداقل تا سال آینده میلادی و استفاده از مودم X65 کوالکام منتظر بمانند.

هنوز مشخص نیست اپل برای پشتیبانی از ارتباطات ماهوارهای چه تغییراتی در مودم X60 ایجاد کرده است. همچنین ایجاد تغییرات در آرایه آنتنهای LTE یا 5G برای پشتیبانی از این قابلیت در هالهای از ابهام قرار دارد؛ زیرا اکثر تلفنهای ماهوارهای شبیه طراحی کلاسیک تلفن همراه نوکیا با آنتن قابل مشاهده و در برخی موارد برخی تجهیزات خارجی دیگر برای گرفتن و انتقال سیگنال ماهواره هستند.

این گزارش نشان میدهد که احتمالاً تلاشهای اپل تنها به استفاده از فناوری یادشده در گوشیهای هوشمند نظیر خانواده آیفون ۱۳ ختم نمیشود و به‌مرور، غول دنیای فناوری استفاده از آن را در سایر محصولاتش گسترش خواهد داد. کو پیشبینی میکند که محصولات قابل نصبروی سَر (HMD) یا حتی اپل کار میتوانند محتملترین محصولات آتی اپل باشند که در آنها فناوریارتباطات ماهوارهای و شبکه 5G ادغام خواهد شد.

شایعاتی مبنی بر استفاده از مودم‌ 5G اختصاصی اپل در آیفون نیز منتشر شده است. گزارشهای اخیر حاکی از آن است که اپل در راستای کاهش وابستگی به شرکای تجاری مانند کوالکام، قصد دارد نخستین مودم سلولار خود را در تمامی مدلهای آیفون ۲۰۲۳ تعبیه کند. شایعات مربوط به علاقه اپل به فناوری مودم به سال ۲۰۱۴ بازمیگردد؛ اما شواهد نشان میدهد که اپل در سالیان اخیر برنامههای تولید مودم اختصاصی خود را بهصورت چشمگیری تقویت کرده استجانی سروجی، معاون ارشد سختافزار اپل، اعلام کرده است که این شرکت در حال برنامهریزی برای توسعه و ساخت مودمگوشی همراه برای استفاده در آیفون، آیپد و سایر دستگاهها است.

انتظار می‌رود نسل بعدی آیفون در ۱۴ سپتامبر (۲۳ شهریور) رونمایی و پس از مدت کمی روانه بازار شود. همواره ماه سپتامبر یکی از بازه‌های سُنتی اپل برای رونمایی از محصولاتش بوده است. غول دنیای فناوری معمولاً در این رویداد از جدیدترین نسل گوشی‌ها و ساعت‌های هوشمندش رونمایی می‌کند. شنیده‌ها از آن حکایت دارند که سری آیفون ۱۳ با حفظ مؤلفه‌های طراحی، تجربه کاربری را بهبود خواهد داد. برای مثال، گفته می‌شود این خانواده از گوشی‌های هوشمند اپل از محتوای ۱۲۰ هرتزی پشتیبانی می‌کنند، به دوربین‌های بهبودیافته مجهز خواهند شد و شارژدهی بیشتری به ارمغان خواهند آورد.

مطالب مشابه

نظرات

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود