اپل احتمالا از فروش آیفون ۱۲ سود کمتری نسبت ‌به قبل کسب می‌کند

شنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۹ - ۱۰:۰۰
مطالعه 3 دقیقه
یک مؤسسه‌ی پژوهشی معتبر به‌تازگی در یادداشتی به آیفون ۱۲ و حاشیه‌ی سود اپل از فروش این گوشی اشاره کرده است. این مؤسسه می‌گوید اپل امسال سود کمتری از فروش آیفون کسب خواهد کرد.
تبلیغات

اپل چند روز پیش در جریان برگزاری رویداد مهم Hi, Speed گوشی‌های سری آیفون ۱۲ را در قالب چهار عضو رونمایی کرد. این گوشی‌ها همگی دارای استاندارد 5G هستند و از تراشه‌ی A14 Bionic استفاده می‌کنند. به‌تازگی یادداشت تحلیلی جدیدی از سوی مؤسسه‌ی پژوهشی Barclays با محوریت گوشی‌های خانواده‌ی آیفون ۱۲ منتشر شده است. در این گزارش به حاشیه‌ی سود اپل از فروش آیفون ۱۲ و موارد دیگر اشاره می‌شود.

آیفون ۱۲ شامل تغییرات محسوسی نسبت ‌به نسل گذشته است و این تغییرات نه‌تنها در طراحی ظاهری نمود پیدا کرده‌اند بلکه در قابلیت‌ها و قطعات سخت‌افزاری نیز دیده می‌شوند. یکی از مهم‌ترین تغییراتی که گوشی‌های سری آیفون ۱۲ به ‌خود دیده‌اند پشتیبانی از شبکه‌ی 5G است. یکی دیگر از بهبودهای آیفون‌های جدید، بهره‌مندی همه‌ی آن‌ها از نمایشگر OLED (نسخه‌ای سفارشی با نام Super Retina XDR) است. در سال‌های گذشته صرفا گوشی‌های رده‌بالای اپل از نمایشگر OLED استفاده می‌کردند؛ اما امسال آیفون ۱۲ مینی و آیفون ۱۲ هم از این نمایشگر بهره می‌گیرند.

یادداشت تحلیلی Barclays که نخستین بار توسط رسانه‌ی 9to5Mac دیده شد، به این موضوع اشاره می‌کند که اپل تصمیم گرفته است در مدل‌های پرو از آیفون ۱۲، کانفیگ پایه‌ را به‌جای ۶۴ به ۱۲۸ گیگابایت حافظه‌ی ذخیره‌سازی مجهز کند. یکی از مهم‌ترین اخباری که درباره‌ی آیفون ۱۲ منتشر شد این بود که اپل هدفون سیمی ایِرپادز (EarPods) و شارژر را از جعبه‌ی دستگاه حذف کرده است. این موضوع سیلی از انتقادات به ‌همراه داشت و شماری از کاربران با خود فکر کردند که ممکن است بسیاری از مردم نخواهند سراغ تهیه‌ی آیفون‌ جدید بروند. کاربران می‌گویند اپل با حذف شارژر و هدفون در تلاش است هزینه‌های اضافه‌ی آیفون ۱۲ را جبران کند.

مؤسسه‌ی Barclays می‌گوید اقدام اپل نمی‌تواند هزینه‌های مربوط ‌به استفاده از نمایشگر OLED و مودم 5G و حافظه‌ی ذخیره‌سازی پایه‌ی ۱۲۸ گیگابایتی (در مدل‌های پرو) را جبران کند و همین موضوع باعث می‌شود امسال به‌احتمال زیاد حاشیه‌ی سود اپل از فروش آیفون کمتر از سال‌های قبل باشد. کاهش حاشیه‌ی سود مشکل خاصی متوجه اپل نمی‌کند؛ اما قطعا باعث نگرانی سرمایه‌گذاران می‌شود.

 Barclays می‌گوید ممکن است بسیاری از مشتریان سراغ گوشی ۹۹۹ دلاری اپل یعنی آیفون ۱۲ پرو نروند و به ‌جای آن به تهیه‌ی آیفون ۱۲ مینی با قیمت ۷۲۹ دلار تمایل نشان دهند. این مؤسسه تخمین می‌زند که استقبال از گوشی ۸۲۹ دلاری اپل یعنی آیفون ۱۲ معمولی هم زیاد باشد. اگر این اتفاق رنگ حقیقت به‌ خود بگیرد، میانگین قیمت فروش (ASP) آیفون‌های اپل کاهش می‌یابد. 

در بخشی از گزارش مؤسسه‌ی Barclays می‌خوانیم:

به‌طور کلی برچسب قیمت ۸۲۹ دلاری مدل معمولی آیفون ۱۲ می‌تواند باعث شود که اکثر مردم سراغ تهیه‌ی آیفون ۱۲ مینی و همچنین مدل معمولی آیفون ۱۱ (که اکنون ۵۹۹ دلار قیمت دارد) بروند؛ دلیل استقبال خوب از آیفون ۱۱ این خواهد بود که 5G به‌تازگی آغازبه‌کار کرده [و ممکن است افراد زیادی به آن نیاز نداشته باشند]. حذف کردن حافظه‌ی ۶۴ گیگابایتی از آیفون ۱۲ پرو و آیفون ۱۲ پرو مکس برای مشتریان اتفاقی منطقی است و اکثر مردم سراغ تهیه‌ی گوشی‌هایی با کانفیگ ۱۲۸ گیگابایتی می‌روند. این اقدام اپل، اساسا هزینه‌ی استفاده از حافظه‌ی ذخیره‌سازی را دوبرابر کرد؛ زیرا حافظه‌های NAND به‌صورت سالانه پنج درصد گران‌تر می‌شوند. اضافه کردن شبکه‌ی 5G مبتنی ‌بر موج میلی‌متری (mmWave) به تمامی چهار مدل آیفون ۱۲ در آمریکا نیز باعث می‌شود حاشیه‌ی سود ناخالص اپل کمتر باشد.

Barclays در ادامه‌ی گزارش تحلیلی خود به آثار تأخیر در عرضه‌ی آیفون ۱۲ مینی و آیفون ۱۲ پرو مکس روی سهام اپل اشاره می‌کند. Barclays همچنین می‌گوید اپل در جریان برگزاری مراسم خود دلیل قانع‌کننده‌ای برای اعلام این موضوع که چرا مشتریان به 5G نیاز دارند اعلام نکرد.

در زمان نوشتن این مقاله، هر سهم اپل با قیمت ۱۲۱٫۵۴ دلار معامله شد. Barclays می‌گوید انتظار دارد ارزش سهام اپل به‌میزان ۱۹٫۶ درصد کاهش یابد. 

شما کاربران زومیت چه دیدگاهی درباره‌ی این خبر دارید؟

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات