آزمایش‌ها از برتری سیستم خنک‌کننده‌ی مدل جدید پلی استیشن 5 نشان دارند

شنبه ۲۰ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۱:۱۵
مطالعه 3 دقیقه
مدل جدید پلی استیشن ۵ نسبت به مدل اولیه، از هیت سینک کوچک‌تری استفاده می‌کند؛ اما به نظر می‌رسد که توانایی بیشتری در کاهش دمای دستگاه دارد.
تبلیغات

چندی پیش گزارشی منتشر شد که مدل جدید پلی استیشن ۵ به دلیل کاهش ابعاد هیت سینک نمی‌تواند مانند نسخه‌ی اولیه، گرمای ایجادشده را کنترل و به بیرون از دستگاه هدایت کند؛ اما TweakTown در گزارشی آورده است که چنین موضوعی صحت ندارد و آزمایش‌های انجام‌شده، خلاف آن را ثابت می‌کنند. ظاهراً آستین ایوانز، یوتیوبر مشهوری که درباره یکسان بودن همه‌جانبه‌ی عملکرد نسخه جدید پلی استیشن ۵ در مقایسه با مدل اصلی اظهار نظر کرده بود، اشتباه می‌کرد.

بررسی‌های جدید  Hardware Busters و Igor's Lab نشان می‌دهد که ورژن CFI-1100B کنسول پلی استیشن ۵ در برخی زمینه‌ها نسبت به نسخه اورجینال بهبود پیدا کرده است. بر اساس آنالیز دقیق ارائه‌شده، SoC مدل جدید پلی استیشن ۵ در شرایط یکسان ۱۱ درجه سانتی‌گراد خنک‌تر از مدل ۲۰۲۰ آن می‌ماند. در این تست، دو کنسول پلی استیشن ۵ با فن‌های یکسان (Nidec G12L12MS1AF-56J14) در برابر یکدیگر قرار گرفته و سرعت فن‌ها دقیقاً به یک اندازه بوده است.

به دلیل استفاده از هیت سینک جدید، صدای تولیدی در فن مدل جدید پلی استیشن ۵ کمی بلندتر (۲۵٫۹ دسی‌بل در مقایسه با ۲۴٫۸ دسی‌بل) از نسخه اورجینال آن است. درواقع خروجی هوا و در نتیجه نویز تولیدی آن کمی بیشتر شده است؛ البته توان مصرفی هر دو کنسول عملاً یکسان بوده است.

نمودار گرم شدن مدل های پلی استیشن 5

البته در زمینه‌ی دمای عملکرد سیستم، هیت سینک کوچک‌تر مدل جدید پلی استیشن ۵ که مشابه مدل اصلی از ۶ لوله‌ی انتقال حرارت تشکیل شده است، در خنک کردن APU کنسول مؤثرتر عمل می‌کند؛ اما کاهش سطح مقطع انتقال حرارت منجر به بالاتر رفتن دمای مموری سیستم شده است. Igor's Lab در تست‌های خود متوجه افزایش ۸ درجه‌ای دمای حافظه در مدل جدید پلی استیشن ۵ شده است.

بر اساس بررسی‌های انجام‌شده، دمای خروجی کنسول در پی این تغییر بالاتر رفته است که بدین ترتیب حرارت کمتری در قسمت‌های مهم سیستم مثل APU محبوس شده و ظاهراً دمای بالاتری که از حافظه‌ی دستگاه تولید می‌شود، به‌خوبی به سمت بیرون هدایت شده است؛ بنابراین می‌توان گفت عملکرد کلی سیستم خنک‌کننده‌ی کنسول بهبود یافته است.

به احتمال زیاد سونی طبق معمول به تغییرات جزئی انجام‌شده روی مدل‌های مختلف کنسول‌های خود نمی‌پردازد؛ بنابراین باید به نتایج بررسی‌های این مهندسان مستقل بسنده کنیم.

نمودار گرم شدن مدل های پلی استیشن 5

همان‌طور که در ابتدای خبر اشاره شد، یوتیوبری به نام آستین ایوانز اخیرا ویدئویی منتشر کرده و در آن مدل جدید پلی استیشن ۵ را از نظر عملکردی مورد بررسی قرار داده بود. او در این ویدئو نتیجه گرفت که مدل جدید کنسول نسل نهمی سونی به دلیل داشتن هیت ‌سینک کوچک‌تر، عملکردی «بدتر» از مدل پایه این کنسول دارد که در آبان سال گذشته عرضه شد. این ویدئوی ایوانز جنجال زیادی به پا کرد و باعث ایجاد بحث بین طرفداران پلی استیشن شد.

نظر خود را در مورد حواشی مدل جدید پلی استیشن ۵ با کاربران دیگر زومیت به اشتراک بگذارید.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات