به Ask FT سلام کنید؛ وقتی رسانه‌های حوزه فناوری هم چت‌بات می‌سازند

شنبه ۴ فروردین ۱۴۰۳ - ۲۰:۱۵
مطالعه 2 دقیقه
ربات در لپ تاپ هوش مصنوعی
خبرگزاری فایننشال تایمز Ask FT، چت‌بات هوش مصنوعی اختصاصی خود را رونمایی کرد.
تبلیغات

فایننشال تایمز چت‌بات جدید هوش مصنوعی جدیدی به نام Ask FT را معرفی کرده است که می‌تواند به سؤالات کاربران جواب دهد. کاربرد Ask FT تقریباً مشابه چت‌بات‌های کوپایلت و ChatGPT و جمنای است.

Ask FT با مقاله‌هایی آموزش دیده است که در چند دهه در فایننشال تایمز منتشر شده‌اند. وقتی خبرنگار ورج از این چت‌بات پرسید که «چه کسی مدیر بخش هوش مصنوعی مایکروسافت است؟»، این ابزار پاسخی به‌روز براساس اخباری ارائه کرد که در هفته‌ی گذشته درباره‌ی استخدام مصطفی سلیمان، ‌هم‌بنیان‌گذار دیپ‌مایند، به‌عنوان مدیرعامل تیم هوش مصنوعی مایکروسافت منتشر شد.

چت‌بات فایننشال تایمز مانند هر هوش مصنوعی دیگری کامل نیست و خطاهایی در آن به‌چشم می‌خورد. برای مثال، وقتی از این چت‌بات درباره‌ی نامزدهای انتخابات آمریکا پرسیده شد، نیکی هیلی را به‌اشتباه جزو نامزدها برشمرد.

کار با چت‌بات هوش مصنوعی فایننشال تایمز Ask FT

چت‌بات مذکور برای کاربران سرویس اشتراکی FT Professional دردسترس قرار دارد. این سرویس برای متخصص‌ها و مؤسسه‌های تجاری طراحی شده است. در‌حال‌حاضر، Ask FT از Claude، مدل زبانی بزرگ (LLM) شرکت Anthropic قدرت می‌گیرد؛ اما ممکن است مدل زبانی‌اش در آینده تغییر کند.

Ask FT ابزار مفیدی برای دریافت پاسخ‌های سریع و خلاصه و نسبتاً دقیق از رویدادهای روز است. این ابزار می‌تواند به سؤالاتی مانند میزان بودجه‌ی دریافتی اینتل از دولت ایالات متحده تحت قانون CHIPS و سؤالات گسترده‌تر، مانند تأثیر ارزهای دیجیتال بر محیط‌زیست پاسخ دهد.

Ask FT می‌تواند به پرسش‌هایی پاسخ دهد که در حالت عادی باید جست‌وجوی عمیقی در آرشیو فایننشال تایمز برای پیداکردنشان انجام داد. هنگامی‌که از این چت‌بات پرسیده شد «یوتیوب چگونه شروع به کار کرد؟»، به‌درستی پاسخ داد که چاد هرلی و استیو چن و جاوید کریم در فوریه‌ی ۲۰۰۵ (بهمن و اسفند ۱۳۸۳) آن را تأسیس کردند.

اکثر مشترکان فایننشال تایمز فعلاً نمی‌توانند Ask FT را امتحان کنند. در‌حال‌حاضر، این چت‌بات در نسخه‌ی بتا قرار دارد و فایننشال تایمز به آزمایش و ارزیابی آن ادامه خواهد داد.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات