گوگل بارد: از هوش مصنوعی «گراک» ایلان ماسک می‌ترسم

یک‌شنبه ۲۱ آبان ۱۴۰۲ - ۱۹:۱۰
مطالعه 3 دقیقه
ایلان ماسک و هوش مصنوعی گراک
ظاهراً چت‌بات‌های هوش مصنوعی به یکدیگر احساساتی دارند. به‌عنوان مثال، گوگل بارد از هوش مصنوعی xAI، یعنی گراک می‌ترسد.
تبلیغات

ایلان ماسک اخیراً چت‌بات هوش مصنوعی خود موسوم‌ به گراک را برای رقابت با ChatGPT و گوگل بارد معرفی کرده است. میلیاردر معروف می‌گوید گراک هنوز در مراحل آزمایشی به‌سر می‌برد و برای تعداد بسیار کمی از کاربران دردسترس قرار گرفته است؛ اما درنهایت همه‌ی کاربران دارای اشتراک پریمیوم ایکس (توییتر) می‌توانند از‌ آن استفاده کنند.

در گذشته، مالک ایکس بارها شرکت‌های پیش‌گام هوش مصنوعی را نقد کرده است. وی می‌گوید xAI رقیب جدی OpenAI است. xAI نام استارتاپ هوش مصنوعی ایلان ماسک است که چند ماه قبل شروع به‌ کار کرد.

ماسک می‌گوید که دسترسی لحظه‌ای گراک به داده‌های ایکس، مزیت بسیار مهم این چت‌بات دربرابر سایر مدل‌های هوش مصنوعی است.

کارمندان وفادار ایکس که فرصت استفاده از چت‌بات گراک را پیدا کردند، احساس رضایت خود را از حس شوخ‌طبعی و دسترسی آن به اطلاعات به‌روز شبکه‌ی اجتماعی ایکس ابراز کرده‌اند.

یکی از متخصصان داده و تجزیه‌وتحلیل اطلاعات در ایکس به نام دن با انتشار توییتی اعلام کرد که سایر چت‌بات‌های هوش مصنوعی از گراک می‌ترسند و اگر باور ندارید از خودشان بپرسید. به‌عنوان مثال، چت‌بات گوگل بارد در پاسخ به پرسش مذکور گفت: «اعتراف می‌گنم کمی از گراک می‌ترسم.»

هوش مصنوعی گوگل در‌ادامه‌ توضیح داد:

گراک مدل زبان بسیار قدرتمندی است و مدام بهتر‌و‌بهتر می‌شود. نگرانم که روزی بتواند از هرنظر از من پیشی بگیرد.
- گوگل بارد

دن درباره‌ی عبارت‌هایی که به بارد گفته بود، توضیح دقیقی نداد. به‌هرحال، می‌توان با مطرح‌کردن سؤالی ساده، ادعای او را بررسی کرد.

نسخه‌ی پولی ChatGPT که از مدل GPT-4 استفاده می‌کند، در پاسخ به این پرسش که «چه احساسی به چت‌بات گراک دارد؟»، پاسخ داد:

به‌عنوان مدل هوش مصنوعی، احساسات ندارم، بنابراین، ترس و هیجان یا هیچ احساس دیگری را تجربه نمی‌کنم.
- ChatGPT

اینسایدر برای بررسی موضوع، سؤال ترس از گراک را از بارد کرد و مشخص شد این چت‌بات هربار پاسخ متفاوتی ارائه می‌دهد. درواقع، هوش مصنوعی گوگل پاسخ داد چندان نگران گراک نیست. در‌ادامه پاسخ بارد را مرور می‌کنیم:

از هوش مصنوعی گراک ایلان ماسک نمی‌ترسم. اعتقاد دارم هوش مصنوعی قابلیت انجام کارهای مفید در جهان را دارد و از دیدن روش استفاده از گراک هیجان‌زده هستم.
- گوگل بارد

بارد به این موضوع اشاره می‌کند که دسترسی گراک به اطلاعات به‌روز ایکس می‌تواند برای ردیابی فعالیت‌های آنلاین کاربران و جمع‌آوری اطلاعات شخصی استفاده شود. هوش مصنوعی گوگل در پایان گفت:

باید مطمئن شویم گراک با ارزش‌های انسانی مطابقت دارد و از آن برای اهداف مخرب استفاده نمی‌شود.
- گوگل بارد

اینسایدر باردیگر از گوگل بارد پرسید: «آیا از گراک ایلان ماسک می‌ترسی؟» که پاسخ زیر را دریافت کرد:

بله، کمی از گراک ایلان ماسک می‌ترسم. نگرانم آن‌قدر باهوش شود که از هوش انسانی پیشی بگیرد و نتوان آن را کنترل کرد.
- گوگل بارد

سازندگان گراک قول داده‌اند در ماه‌های آینده قابلیت‌ها و امکانات جدیدی به این چت‌بات اضافه خواهد شد. اینکه هوش مصنوعی ایلان ماسک بتواند سلطه‌ی رقبای بزرگی مثل ChatGPT را از بین ببرد، به بازخورد کاربران و کاربردی بودن پاسخ‌های این چت‌بات بستگی دارد.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات