گراک رونمایی شد؛ هوش مصنوعی ایلان ماسک برای فهم جهان!

یک‌شنبه ۱۴ آبان ۱۴۰۲ - ۱۰:۳۸
مطالعه 3 دقیقه
هوش مصنوعی xAI ایلان ماسک
هدف استارتاپ xAI از توسعه‌ی هوش مصنوعی گراک (Grok) پاسخگویی به هر سؤالی است که کاربران در ذهن خود دارند و البته ویژگی‌ جذاب دیگری هم دارد.
تبلیغات

هوش مصنوعی شرکت xAI با نام گراک (Grok) معرفی شد. این محصول علاوه‌بر پاسخگویی به سؤالات در هر زمینه‌ای، به کاربر پیشنهاد می‌دهد که چه سؤالاتی را مطرح کند. هوش مصنوعی مورداشاره برای پاسخ‌دهی به درخواست‌ها کمی حس شوخ‌طبعی و رگه‌ای سرکش دارد و بنابراین اگر تمایلی به طنز ندارید پیشنهاد می‌شود از آن استفاده نکنید.

طبق اعلام سایت رسمی xAI، مزیت منحصربه‌فرد و اساسی گراک این است که به اطلاعات لحظه‌ای پلتفرم ایکس (توییتر سابق) دسترسی دارد. این ابزار همچنین به سؤالات خاصی که اکثر چت‌بات‌های هوش مصنوعی آن‌ها را رد می‌کنند، پاسخ می‌دهد.

گراک همچنان در مرحله‌ی آزمایشی قرار دارد و بهترین کاری که می‌توان انجام داد، تمرین با این چت‌بات است. درواقع انتظار می‌رود عملکرد گراک با کسب تجربه‌ی بیشتر به‌مرور بهتر شود.

هدف از ساخت گراک

چت بات هوش مصنوعی Grok

xAI می‌گوید قصد دارد ابزارهای هوش مصنوعی جدیدی بسازد که در درک و دانش به بشر کمک کنند. در ادامه هدف این شرکت از ساخت گراک را از زبان خودش مرور می‌کنیم:

  • بهبود تحقیقات و نوآوری: ما می‌خواهیم گراک برای هر کسی به‌عنوان دستیار تحقیقاتی بسیار قدرتمند عمل کند. هوش مصنوعی ما به افراد کمک می‌کند به‌سرعت به اطلاعات موردنظرشان دسترسی یابند، داده‌ها را پردازش یا ایده‌های جدیدی دریافت کنند.
  • جمع‌آوری بازخورد و کسب اطمینان از اینکه ابزار هوش مصنوعی حداکثر سودمندی را برای همه‌ی بشریت دارد: ما اعتقاد داریم طراحی ابزارهای هوش مصنوعی برای افراد با هر پیشینه‌ و دیدگاه سیاسی‌ای، مفید و مهم است. ما همچنین قصد داریم با رعایت قانون، توانمندی کاربران را با چنین ابزارهایی افزایش دهیم و با گراک این رویکرد را درمعرض دید عموم قرار خواهیم داد.

هدف نهایی xAI از ساخت گراک این است در درک بهتر از جهان به بشر کمک کند.

تولد Grok-1

موتور اصلی گراک، مدل زبان بزرگ Grok-1 نام دارد که طی چهار ماه توسعه یافته و در این بازه‌ی زمانی چندین نسخه از آن تولید شده است.

xAI ابتدا نمونه‌ی اولیه‌ی مدل زبان بزرگ خود (Grok-0) را با ۳۳ میلیارد پارامتر آموزش داد. این مدل به قابلیت‌هایی مشابه LLaMA 2 نزدیک می‌شود اما منابع آموزشی آن تقریباً نصف رقیب است. پیشرفت‌های اعمال شده روی مدل اولیه‌ی گراک در ماه‌های گذشته برای بهبود قابلیت استدلال و کدنویسی به تولید Grok-1 ختم شد. این مدل به‌طور قابل‌ توجهی قدرتمندتر است و از نظر کدنویسی در معیار HumanEval و MMLU به‌ترتیب امتیاز ۶۳٫۲ درصد و ۷۳ درصد را کسب کرد.

Grok-1 به‌طور میانگین در بنچمارک GSM8k، MMLU، HumanEval و MATH از همه‌ی مدل‌های کنونی در کلاس محاسباتی خود ازجمله GPT 3.5 و Inflection-1 پیشی گرفت. فقط مدل‌هایی مثل GPT-4 که با حجم قابل‌ توجهی از داده‌های آموزشی و منابع محاسباتی آموزش دیده‌اند همچنان عملکرد بهتری از گراک دارند و این موضوع نشان از پیشرفت سریع xAI در آموزش مدل‌های زبان بزرگ با کارایی استثنایی دارد.

دسترسی زودهنگام به گراک

xAI دسترسی اولیه به گراک را فعلاً برای تعداد محدودی از کاربران ایالات‌متحده ارائه می‌دهد تا بازخوردهای اولیه را از کارکرد هوش مصنوعی خود دریافت کند. این اقدام به شرکت مذکور کمک می‌کند قبل‌ از انتشار گسترده، ویژگی‌های مختلف را بهبود داده و مشکلات احتمالی را برطرف کند. همچنین می‌توانید ازطریق این لینک، به فهرست انتظار گراک بپیوندید.

اکنون باید دید گراک در رقابت با چت‌بات‌های رقیب ازجمله ChatGPT، گوگل بارد و چت‌بات بینگ مایکروسافت چه عملکردی از خود نشان خواهد داد.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات
تبلیغات

نظرات