هشدار جدی خالق ChatGPT: هوش مصنوعی بسیاری از شغل‌ها را نابود می‌کند

یک‌شنبه ۳۰ مهر ۱۴۰۲ - ۱۲:۱۵
مطالعه 2 دقیقه
چهره نگران سم آلتمن / Sam Altman مدیرعامل OpenAI
مسئله‌ی از دست دادن شغل افراد و استفاده از هوش مصنوعی به‌جای آن‌ها، از نظر رئیس یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های هوش مصنوعی جهان بسیار جدی است.
تبلیغات

سم آلتمن، مدیرعامل OpenAI که از پیشروان هوش مصنوعی در جهان محسوب می‌شود هشدار داده است که پیشرفت‌های این حوزه می‌تواند به از دست رفتن شغل بسیاری از مردم منجر شود.

از نظر آلتمن، از دست دادن شغل‌ها، آسیبِ اجتناب‌ناپذیر روی کار آمدن فناوری‌های انقلابی است. بنیان‌گذار OpenAI در کنفرانس وال‌استریت ژورنال اعلام کرد هر ۱۰۰ تا ۱۵۰ سال، نیمی از مشاغل مردم به‌تدریج از بین می‌رود. او می‌گوید:

من اصلاً از این نمی‌ترسم که هوش مصنوعی جای مشاغل را بگیرد و درواقع فکر می‌کنم چنین اتفاقی خوب است. از نظر من این موضوع باعث می‌شود مشاغل جدید و بهتری پیدا کنیم.
- سم آلتمن، OpenAI

گفتن این موضوع به مردم که پیشرفت فناوری، شغل آن‌ها را خواهد گرفت اصلاً آسان نیست. از طرفی اعتراف آلتمن به استفاده از هوش مصنوعی به‌جای بسیاری از مشاغل انسانی جالب به‌نظر می‌رسد زیرا او چنین اتفاقی را بد نمی‌داند.

بااین‌حال آلتمن در بخشی از صحبت‌هایش اعلام کرد باید واقعاً کاری درمورد استفاده از هوش مصنوعی به‌جای نیروی‌ کار انسانی انجام دهیم. خالق ChatGPT می‌گوید:

ارائه‌ی درآمد پایه‌ی جهانی به مردم، کافی نیست و آن‌ها باید عاملیت و توانایی نفوذ داشته باشند. ما باید در کنار یکدیگر، آینده‌ی خود را بسازیم.
- سم آلتمن

شاید منظور آلتمن از در کنار یکدیگر بودن این است که میلیاردها نفر را به استفاده از ChatGPT ترغیب کند.

آلتمن نشان داده که نظراتش درمورد هوش مصنوعی، متناقض هستند. او گاهی از فناوری که خودش توسعه داده می‌ترسد و ازطرف دیگر اطمینان دارد در نهایت افراد فقیر باید بتوانند به‌جای پزشک واقعی به مشاور پزشکی مبتنی‌بر هوش مصنوعی مراجعه کنند. البته نظر او درمورد موضوع از دست رفتن مشاغل به‌واسطه‌ی هوش مصنوعی، هیچ تغییری نکرده است و به چنین اتفاقی باور دارد.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات
تبلیغات

نظرات