بلندترین آسمان خراش دنیا به ارزش یک میلیارد دلار در دبی ساخته می شود

دوشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۵ - ۲۱:۵۲
مطالعه 3 دقیقه
همه برج خلیفه را به عنوان بلندترین ساختمان دنیا به ارتفاع ۸۲۸ متر و ۱۶۳ طبقه می‌شناسند. اما به نظر می‌رسد دبی به این مورد اکتفا نکرده و قصد دارد برجی به ارزش یک میلیارد دلار بسازد که حتی بلندتر از برج خلیفه خواهد بود.
تبلیغات

رونق اقتصادی در شهر دبی موجب شده است تا ساخت و ساز ساختمان‌های مرتفع و آسمانخراش‌ها در این شهر از جایگاه ویژه‌ای برخوردار باشد. از نمونه‌های بارز این مسئله می‌توان به برج خلیفه اشاره کرد که با ۱۶۳ طبقه و ۸۲۸ متر ارتفاع، جایگاه بلندترین سازه ساخته شده به دست انسان را در اختیار دارد. ولی دبی به این مورد اکتفا نکرده و قصد دارد تا با شکستن رکورد برج خلیفه، پروژه‌ی بلندترین آسمان‌خراش جهان به ارزش یک بیلیون دلار را اجرا کند.

در آینده‌ای نزدیک، بلندترین آسمان‌خراش جهان با پشت سر گذاشتن برج خلیفه و به ارزش یک بیلیون دلار در دبی ساخته خواهد شد.

دبی قصد دارد تا با طراحی منحصر به فرد بلندترین آسمان‌خراش جهان، رکورد برج خلیفه را پشت سر بگذارد! طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده این برج در مرکز طرح توسعه‌ی جدید دبی به نام Dubai Creek Harbour قرار داشته و طراحی بالکن‌های آن با الهام از باغ‌های معلق بابل انجام خواهد شد. طبق اظهارات محمد العبار، رئیس هیئت‌مدیره شرکت املاک و مستغلات اعمار دبی، هزینه‌ی ساخت این پروژه معادل یک بیلیون دلار (۷۰۰ میلیون پوند) برآورد شده است. وی همچنین افزود ارتفاع نهایی برج پیش از مراسم رونمایی اعلام خواهد شد؛ ولی پیش‌بینی می‌شود تا به احتمال بسیار زیاد رکورد ارتفاع برج خلیفه (۸۲۸ متر) پشت سر گذاشته شود. العبار در مورد تاریخ اتمام پروژه خاطر نشان کرد که برج پیش در سال ۲۰۲۰ و در زمان میزبانی دبی برای Expo trade افتتاح و سبک معماری آن نیز ضمن رعایت موازین عربی به سبک مهندسی اروپایی توسط معمار اسپانیایی-سوئدی به نام سانتیاگو کالاتراوا والس اجرا خواهد شد.   

با توجه به اینکه این آسمان‌خراش از برج خلیفه نیز بلندتر خواهد بود، به راحتی توسط هواپیماها قابل رویت بوده و تعداد ۱۸ تا ۲۰ طبقه نیز به رستوران‌ها و هتل-بوتیک‌ها اختصاص خواهد یافت. نکته‌ی قابل توجه اینکه این «بنای باشکوه» بر ارزش سایر املاک و مستغلات منطقه نیز خواهد افزود. طبق طراحی اولیه، شکل ظاهری برج مانند مناره‌ای خواهد بود که توسط کابل‌ها یه زمین متصل شده است.

ساخت بلندترین آسمان‌خراش جهان به ارزش یک بیلیون دلار در دبی

لازم به یادآوری است که در عرصه‌ی رقابت ساخت آسمان‌خراش‌های منطقه خاورمیانه، پیش‌تر افتتاح برج خلیفه در سال ۲۰۱۰ از پروژه‌ی ساخت بلندترین آسمانخراش جهان، برج جده، در عربستان سعودی با طراحی جدید پیشی گرفته بود. در این رابطه، در ماه نوامبر، شاهزاده‌ی ثروتمند عربستانی به نام الوالید بن طلال و شرکت تحت تملک وی به نام Kingdom Holding، بودجه‌ای برابر با دو بیلیون دلار (معادل با ۱.۳۳ بیلیون پوند) برای اتمام این پروژه اختصاص داد. نکته‌ی قابل توجه اینکه برج جده دارای ارتفاعی به طول یک کیلومتر است.

ساخت بلندترین آسمان‌خراش جهان به ارزش یک بیلیون دلار در دبی

ولی با این وجود برج جده نیز در حاشیه‌ی پروژه برج Sky Mile توکیو قرار خواهد گرفت؛ زیرا طبق برنامه این برج دارای ارتفاعی معادل ۱۷۰۰ متر (دو برابر برج خلیفه) است. ساخت این شهر کوچک نیز در سال ۲۰۴۵ به پایان رسیده و در حدود ۵۵۰۰۰ نفر در آن زندگی خواهند کرد.  

ساخت بلندترین آسمان‌خراش جهان به ارزش یک بیلیون دلار در دبی
تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات