تماشا کنید: ربات‌ های عنکبوتی که سازه هایی با فیبر کربن می‌بافند

شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۳:۳۰
مطالعه 2 دقیقه
ربات‌های عنکبوتی یکی از جدیدترین اختراعات دانشمندان رباتیک در دانشگاه اشتوتگارت هستند. این ربات‌ها بر خلاف عنکبوت‌های واقعی ترسناک نیستند و می‌توانند برای افراد، سازه‌های عجیب و دشوار را با استفاده از فیبرهای کربن تولید کنند. در ادامه با زومیت همراه باشید.
تبلیغات

شاید دیدن ربات‌های عنکبوتی که بر روی دیوارهای خانه در حرکت باشند برای هر کسی جذاب نباشد. اما اگر بدانید این ربات‌ها می‌توانند برای شما سازه‌های زیبا و بعضا عجیب را با فیبر کربن تولید کنند، برای داشتن یکی از آنها وسوسه می‌شوید.

گروهی از محققان موسسه‌ی طراحی کامپیوتری دانشگاه اشتوتگارت، پروژه‌ای را با نام Mobile Robotic Fabrication System for Filament Structures یا سیستم رباتیک تولید سازه‌های الیافی شروع کرده‌اند که نتیجه‌ی آن تولید این ربات‌ها است. ایده‌ی اصلی این پروژه، دستیابی به گروهی از ربات‌ها بود که با همکاری یکدیگر یک سازه‌ی واحد را تولید کنند. در این پروژه، این ساخت و ساز گروهی به دست تعدادی از ربات‌ها انجام می‌شود که رشته‌های فیبر کربن را به یکدیگر می‌بافند و سازه‌ای واحد تولید می‌کنند.

Archim Menges یکی از مدیران این پروژه در این باره می‌گوید: "ما هنوز در ابتدای راه بهره‌برداری از ظرفیت‌های بالقوه‌ی این پروژه هستیم. اما دستاوردهای حاضر ما را قانع می‌کند که می‌توانیم سازه‌هایی با این روش تولید کنیم که ساخت آنها بسیار دشوار است."

به هر حال تماشای کار کردن این ربات‌ها بسیار جذاب است. آنها مانند یک بافنده‌ی حرفه‌ای، تارهای فیبر کربن را با عقب و جلو بردن به پایه‌های سازه گره می‌زنند و آن را به تدریج کامل می‌کنند. قابلیت این ربات‌ها در بالا رفتن از دیوارها و تعامل با یکدیگر، قابلیتی شگفت‌آور است که می‌تواند تولید هر سازه‌ای را در مکان‌های غیرمعمول ممکن سازد.

تیم تحقیقاتی در این پروژه، مطالعه‌ی زیادی بر رفتار جانوران مختلف داشته‌اند و در مراحل طراحی از این یافته‌ها استفاده کرده‌اند. هدف بعدی این تیم، افزایش تعداد ربات‌ها و اضافه کردن قابلیت‌های مانور آنها است. آنها قصد دارند قابلیت حرکت روی سطوح دشوار مانند سقف و دیوارهای منحنی شکل را نیز به این ربات‌ها اضافه کنند.

لینک دانلود

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات