عضو سازمان نصر تهران: باید منتظر فلج شدن کسب‌وکارهای تامین تجهیزات صنعت فاوا باشیم

شنبه ۱۹ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۳:۳۰
مطالعه 1 دقیقه
یک متخصص امنیت سایبری در اتاق سرور
چالش‌های ارزی در سال‌های اخیر مشکلات متعددی را برای فعالان حوزه تامین تجهیزات صنعت فاوا به وجود آورده است.
تبلیغات

سهیل ترکان، عضو کمیسیون تامین تجهیزات کالای فاوا سازمان نصر تهران درباره چالش‌هایی گفته که کسب‌و‌کارهای حوزه تامین را در آستانه فلج شدن قرار داده است.

او در همین زمینه به روابط عمومی سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران گفته که: «از انتهای سال گذشته، پروسه تخصیص ارز از یک پروسه دو ماهه، به یک پرسه ۴ الی ۵ ماهه تبدیل شد. با توجه به حساسیت‌های موجود در تامین کالاهای حوزه آی‌تی، افزایش زمان تخصیص ارز چالش ‌و مشکلات فراوانی را برای فعالان این حوزه به همراه داشته است.»

ترکان بر این نکته تاکید دارد که: «متاسفانه نهادهای مسئول توجهی به حساسیت‌های این بخش نداشته‌اند. البته مشکلات به پروسه تخصیص محدود نمی‌شود. با ادامه این وضعیت، باید منتظر فلج شدن کسب‌وکارهای این حوزه باشیم. با وضع موجود نمی‌توانیم به دنبال توسعه اقتصاد دیجیتال و صنعت فاوا باشیم. شاید به زودی برای نگهداری از زیرساخت‌های موجود نیز با مشکل روبه‌رو شویم که اثرات قابل توجهی برای صنعت فاوا و کل اقتصاد ایران به همراه خواهد داشت».

او افزود: «وزارت صنعت، معدن و تجارت، بانک مرکزی و بانک‌هایی که وظیفه تامین ارز را دارند مسئول اصلی وضعیت فعلی این حوزه به شمار می‌روند. در گذشته بخش اصلی مشکلات، مربوط به فرایندهای بانک مرکزی بود. در حال حاضر در وزارت صمت نیز با مشکل مواجه هستیم. متاسفانه برنامه‌ریزی و چارچوب مشخصی را در این فرایند‌ها مشاهده نمی‌کنیم و روز به روز بر مدت زمان انتظار ما برای ثبت‌سفارش و تخصیص ارز افزوده می‌شود. با وضعیت موجود قدرت برنامه‌ریزی از فعالان اقتصادی این حوزه گرفته شده است. چالشی که منجر به تضعیف و راکد شدن تمام فعالیت‌های یک مجموعه می‌شود».

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات