رئیس بانک مرکزی: تبدیل سیم‌کارت به وثیقه بانکی امکان‌پذیر می‌شود

دوشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۶:۵۵
مطالعه 2 دقیقه
رئیس کل بانک مرکزی در بیست‌ونهمین همایش سیاست‌های پولی و ارزی از اجرایی شدن طرح رمز ریال از شهریور ماه امسال خبر داد. همچنین او اعلام کرد در نظر دارند از سیم‌کارت موبایل به‌عنوان وثایق بانکی استفاده کنند.

به گزارش زومیت، علی صالح‌آبادی، رئیس کل بانک مرکزی، به اجرایی شدن پروژه رمز ریال در چند ماه آینده خبر داد و گفت:

طبق قول همکارانم در بانک مرکزی رمز ریال از شهریور ماه ۱۴۰۱ به اجرا می‌رسد. دی‌ ماه سال گذشته بود که مدیرعامل شرکت خدمات انفورماتیک اعلام کرد نسخه پایلوت این طرح آماده شده و ظرف چند ماه آینده اجرای آزمایشی آن آغاز خواهد شد.

رمز ریال که عنوان پول دیجیتال بانک مرکزی است، ابزاری برای مبادله و پرداخت بوده و امکان نظارت، ردیابی و رهگیری از جمله مزایای آن است. مهران محرمیان، معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی، تقریباً ۵ ماه پیش با حضور در یک برنامه تلویزیونی درباره این پول دیجیتال توضیحاتی را ارائه کرد و گفت:

او رمز ریال را همچون اسکناس در انحصار بانک مرکزی معرفی کرده و آن را صرفاً ابزاری برای پرداخت و نه سرمایه‌گذاری دانست.

سیم‌کارت وثیقه معتبر برای دریافت تسهیلات خرد

همچنین در بیست‌ونهمین همایش سیاست‌های پولی و ارزی، رئیس کل بانک مرکزی در بخش دیگری از سخنان خود، به تغییر در رویه اخذ وثیقه برای دریافت تسهیلات خرد بانکی خبر داد. صالح‌آبادی در این مورد گفت:

به گفته علی صالح‌آبادی، با تصمیماتی که به‌تازگی اتخاذ شده، وثیقه‌های ساده‌تر نیز می‌تواند پشتوانه درخواست و دریافت اعتبارات بانکی باشد. رئیس کل بانک مرکزی در این خصوص گفت: «بدین‌ترتیب، سیم‌کارت موبایل افراد می‌تواند جزو وثایق بانکی محسوب شود و هدف از این کار سهل کردن وثیقه‌های بانکی بوده است.»

مطالب مشابه

نظرات