مسابقات برنامه‌‌سازی دانشجویی ICPC با قهرمانی تیم دانشگاه شریف به پایان رسید

مسابقات برنامه‌‌سازی دانشجویی ICPC با قهرمانی تیم دانشگاه شریف به پایان رسید

بیست‌و‌یکمین دوره از مسابقات برنامه‌نویسی غرب آسیا به‌پایان رسید و دانشجویان دانشگاه‌های شریف و امیرکبیر موفق شدند مقام‌های اول تا سوم تیمی را کسب کنند.

مسابقات برنامه‌‌سازی دانشجویی هرساله در سایت‌های مختلف دانشگاه‌های کشور برگزار می‌شود که درادامه تیم‌های برتر در رویداد نهایی با نام ICPC به میزبانی دانشگاه شریف رقابت خواهند کرد. کافه‌بازار امسال نیز مانند پنج سال گذشته، حامی مسابقات بود تا بدین‌ترتیب جامعه‌ی دانشگاهی را با صنعت کشور در این حوزه بیشتر آشنا کند. این دسته از مسابقات کمک زیادی به رشد و پیشرفت دانشجویان می‌کند که درصورت ارتباط صنعت با آن‌ها، بسیاری از نفرات برتر شناسایی و درادامه بلافاصله وارد بازار کار خواهند شد؛ موضوعی که پیش‌تر با ورود دانشجویان برتر مسابقات سال‌های گذشته به تیم توسعه‌دهندگان کافه‌بازار شاهد آن بودیم.

مسابقات برنامه نویسی ICPC دانشگاه شریف

در رقابت‌های امسال، ۷۹ تیم از ۶۲ دانشگاه حضور داشتند که درمقایسه‌با سال گذشته رشد چشمگیری را نشان می‌دهد. شرکت‌کنندگان باید در پنج ساعت به ۱۲ سؤال جواب می‌دادند و کد خود را برای داوران می‌فرستادند. برخی از قوانین مسابقات بدین‌شرح بود:

  • سیستم‌عامل: Ubuntu Desktop 18.04.3 LTS 
  • دسکتاپ: Gnome
  • زبان‌های برنامه‌نویسی: (C++ (GCC 7.4) ،Java (OpenJDK 1.8) ،Python 3 (CPython 3.6

مسابقات برنامه نویسی ICPC دانشگاه شریف

جوایز اهدایی این دوره از مسابقات نیز عبارت بود از:

مدال‌‌‌های مسابقه

  • چهار تیم اول: مدال طلا
  • چهار تیم دوم: مدال نقره
  • چهار تیم سوم: مدال برنز

جوایز تیم‌های برتر (اهدایی شرکت کافه‌بازار)

  • سه تیم اول (از هر دانشگاه حداکثر یک تیم): هر تیم ۵ میلیون تومان
  • چهار تیم دوم (از هر دانشگاه حداکثر دو تیم): هر تیم ۳ میلیون تومان
  • پنج تیم سوم (از هر دانشگاه حداکثر دو تیم): هر تیم ۲ میلیون تومان

جایزه‌ی سریع‌ترین حل مسائل (اهدایی شرکت کافه‌بازار)

  • هر مسئله‌: ۱ سکه‌ی گرمی پارسیان

درمجموع ۸۵۲ پاسخ ثبت شد که ۲۸۶ عدد از آن‌ها درست بود. امسال برای اولین‌بار پایتون با عبور از جاوا به رده‌ی دوم محبوب‌ترین زبان برنامه‌نویسی رقابت‌ها تبدیل و ++C نیز همچنان بیش از سایر زبان‌ها به‌کار گرفته شد. 

مسابقات برنامه نویسی ICPC دانشگاه شریف

درپایان رقابت‌ها، دانشجویان دانشگاه شریف موفق شدند عناوین اول و دوم تیمی را کسب کنند و رده‌ی سوم نیز به تیمی از دانشگاه امیرکبیر رسید. درادامه نیز تیم‌هایی از دانشگاه شریف، تهران، شهید بهشتی و خواجه‌نصیرالدین طوسی مقام‌های چهارم تا هشتم را ازآنِ خود کردند. بدین‌ترتیب، دانشگاه‌های شریف و امیرکبیر و تهران نیز به مقام‌های اول تا سوم دانشگاهی دست یافتند. 

برای اطلاع از جزئیات تیم‌های برتر می‌توانید به بلاگ خبری مسابقات ICPC مراجعه کنید. همچنین سؤالات مسابقات از این لینک برای دانلود دردسترس است.

منبع زومیت
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده