فیلمی از لحظه فرود کاوشگر هایابوسا ۲ روی سیارک ریوگو

جمعه ۱۷ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۴:۱۰
مطالعه 2 دقیقه
فیلمی که توسط کاوشگر ژاپنی Hayabusa-2 ضبط شده است، لحظه‌ی فرود این فضاپیما را روی سیارک ریوگو نشان می‌دهد.

کاوشگر ژاپنی هایابوسا ۲ در تاریخ ۲۱ فوریه (دوم اسفند) در دستاوردی منحصربه‌فرد موفق شد نمونه‌ای سنگ را از سطح سیارک یک کیلومتری موسوم به ریوگو برداشت کند. اکنون فیلمی از سوی آژانس کاوش‌های هوافضای ژاپن منتشر شده است که بلند شدن گرد و خاک را همزمان با شلیک گلوله از سوی فضاپیما با سرعت ۳۰۰ متر بر ثانیه به سطح سیارک نشان می‌دهد.

هایابوسا ۲ پس از سفری سه سال و نیمه در ژوئن ۲۰۱۸ به ریوگو رسید و از آن زمان تاکنون در حال کاوش این سیارک بوده است. فضاپیما در جریان جمع‌آوری نمونه با ابزاری به‌نام شیپور نمونه‌بردار که در سمت راست فیلم مشاهده می‌شود، به سیارک نزدیک شد؛ سپس یک جسم گلوله‌مانند ۵ گرمی را که از فلز تانتال ساخته شده است، به سطح سنگی سیارک شلیک کرد.

هدف از پرتاب گلوله بلند کردن ذرات گرد و خاک و وارد شدن آن‌ها به درون شیپور بود. شکلی کلی فضاپیما را می‌توان در سایه‌ی افتاده روی سطح ریوگو همزمان با نزول کاوشگر هنگام انجام عملیات نمونه‌برداری مشاهده کرد.

سیارک نزدیک زمین ریوگو،‌ جرمی باستانی از نخستین روزهای پیدایش منظومه‌ی شمسی است. مطالعه‌ی اجرامی نظر این سیارک می‌تواند جزئیات ارزشمندی را درباره‌ی منشا و نحوه‌ی تکامل سیاره‌ی زمین در اختیار ما قرار دهد.

هایابوسا ۲ یک نشانگر هدف کوچک و بازتابنده را روی سطح ریوگو انداخت. این نشانگر همزمان با نزول فضاپیما به سمت سطح سخت سیارک، به‌عنوان یک راهنما مورد استفاده قرار گرفت. ناظران مأموریت برای نمونه‌برداری از ریوگو، مرکز یک دایره به قطر نزدیک به ۶ متر را واقع در فاصله‌ی تقریبا ۴ الی ۵ متری از نشانگر، هدف قرار داده بودند.

مطالب مشابه

نظرات

درخواست ناموفق بود