سیاست اپل جواب داد؛ توسعه‌دهندگان بزرگ از اکوسیستم اپ استور خارج نشده‌اند

شنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۲۲:۴۵
مطالعه 1 دقیقه
لوگو اپ استور اپل / App Store از نمای نزدیک
ظاهراً توسعه‌دهندگان بزرگ علاقه‌ای به استفاده از روش پرداخت جایگزین در اکوسیستم اپل ندارند.
تبلیغات

به‌نظر می‌رسد هیچ توسعه‌دهنده‌‌ی مطرحی از گزینه‌های پرداخت خارجی که اپل در اپ‌ استور ارائه داده، استقبال نکرده است. کارمزدهای زیاد سیستم جایگزین، به‌عنوان دلیل اصلی این بی‌میلی توصیف می‌شود.

ایوان گونزالس راجرز، قاضی منطقه‌ای ایالات‌ متحده، به‌مدت حدود چهار سال بر نبرد حقوقی میان اپل با سازنده‌ی بازی فورتنایت، یعنی اپیک‌ گیمز، نظارت کرد. روز جمعه وی از راهکار اپل برای تغییر قوانین اپ‌ استور به‌منظور مطابقت با قوانین ضدانحصار، به‌شدت انتقاد کرد.

راجرز در جریان جلسه‌ی استماع چندروزه برای رسیدگی به شکایت اپیک مبنی‌بر رعایت‌نکردن مفاد حکم اصلاحی دادگاه، به یکی از مدیران اجرایی اپل گفت: «به‌نظر من هدف شما این بود که مدل کسب‌وکار و درآمد گذشته‌ی خود را حفظ کنید.»

به‌گزارش بلومبرگ، اپل اکنون به همه‌ی اپلیکیشن‌ها در ایالات‌ متحده اجازه می‌دهد تا برای پردازش پرداخت‌های خرید درون‌برنامه‌ای، لینکی به وب‌سایت پرداخت مدنظرشان در اپلیکیشن خود قرار دهند. در چند وقت اخیر، از حدود ۶۵٬۰۰۰ توسعه‌دهنده‌ی اپ‌ استور برای استفاده از درگاه پرداخت خارجی، فقط ۳۸ درخواست به اپل ارسال شده است.

حال این سؤال مطرح می‌شود که دلیل بی‌میلی توسعه‌دهندگان به استفاده از روش‌های پرداخت غیر از اپ‌ استور چیست؟ در جواب باید بگوییم اپل از توسعه‌دهندگانی که قصد دارند کاربران را به درگاه‌های پرداخت خارجی هدایت کنند، ۲۷ درصد کارمزد دریافت می‌کند. اگر کارمزدهای پردازش پرداخت را هم در نظر بگیریم، حتی بیشتر از کمیسیون ۳۰ درصدی سیستم پرداخت داخلی اپ‌ استور خواهد بود.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات