آپدیت امنیتی بزرگ گوگل کروم معرفی شد؛ محرومیت موقت کاربران اندرویدی

پنج‌شنبه ۲۴ اسفند ۱۴۰۲ - ۲۰:۰۱
مطالعه 2 دقیقه
لوگو آیکون گوگل کروم / Google Chrome روی نمایشگر آیفون انگشت
نسخه‌ی جدید گوگل کروم در iOS و دسکتاپ به‌صورت بلادرنگ به فهرست سایت‌های مخرب دسترسی پیدا می‌کند.
تبلیغات

تعداد وب‌سایت‌های مخرب روزبه‌روز بیشتر می‌شود و گوگل با علم به این موضوع تصمیم گرفته است سیستم امنیتی مرورگر کروم را تقویت کند. کروم همین حالا ازطریق قابلیت Safe Browsing از کاربر دربرابر بدافزار، حملات فیشینگ و سایر حملات سایبری محافظت می‌کند.

گوگل در بیانیه‌ای مطبوعاتی می‌گوید که بخش Safe Browsing کروم را در دسکتاپ و گوشی آیفون به‌روزرسانی می‌کند. به‌لطف این به‌روزرسانی، کروم به‌صورت بلادرنگ وب‌سایت‌های مدنظر شما را با فهرستی از سایت‌های مخرب که در سرورهای گوگل وجود دارند، تطبیق می‌دهد.

پیش از این، نسخه‌ی استاندارد حالت Safe Browsing از فهرستی استفاده می‌کرد که روی دستگاه ذخیره می‌شد و هر بار به‌روزرسانی‌اش بین ۳۰ تا ۶۰ دقیقه طول می‌کشید.

گوگل می‌گوید برخی از دستگاه‌ها از منابع لازم برای نگهداری فهرست سایت‌های مخرب که به‌طور مداوم در حال رشد است، بهره‌مند نیستند و همین موضوع کارکرد روش قبلی را زیر سؤال می‌برد. مورد مهم دیگر این است که ظاهراً طول عمر سایت‌های مخرب به‌طور میانگین به زیر ۱۰ دقیقه می‌رسد.

روش جدید بسیار بهتر از قبلی است؛ چون فهرست سایت‌ها در سرور گوگل ذخیره می‌شود و به محض شناسایی سایت‌های مخرب جدید، شاهد به‌روزرسانی فهرست خواهیم بود. گوگل می‌گوید به‌لطف دسترسی بلادرنگ کروم به فهرست مورد بحث، احتمالاً تعداد حملات فیشینگ خنثی‌شده ۲۵ درصد بیشتر از قبل خواهد شد.

گوگل می‌گوید که سیستم جدیدش رمزنگاری شده است و از تکنیک‌های مختلف برای حفظ حریم خصوصی کاربر استفاده می‌کند. در نتیجه هیچ فرد یا نهادی -حتی خود گوگل- نمی‌داند که از چه سایتی بازدید می‌کنید.

بر اساس گفته‌ی گوگل، قابلیت امنیتی جدید کروم فعلاً در دسترس iOS و دسکتاپ قرار گرفته است، اما تا پیش از پایان ماه جاری میلادی (دو هفته‌ی دیگر) برای کاربران اندرویدی نیز اعمال خواهد شد.

گوگل گفته است که قابلیت Password Checkup کروم نیز در گوشی‌های آیفون به‌روزرسانی می‌شود. این سیستم افزون‌بر برچسب‌گذاری رمزهای عبور فاش‌شده، برچسب ویژه‌ای برای رمزهای عبور ضعیف یا آن‌هایی که به دفعات استفاده شده‌اند در نظر می‌گیرد.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات