چه افرادی بیشتر در معرض نیش پشه قرار دارند؟

سه‌شنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۵:۳۰
مطالعه 3 دقیقه
تقریبا همه افراد گزش به وسیله‌ی نیش پشه را در زندگی خود تجربه کرده‌اند. در برخی موارد، گزش پشه فقط باعث خارش و سوزش پوست نمی‌شود، بلکه ممکن است از این طریق، عفونت خاصی وارد خون شده و موجب ابتلای شما به بیماری‌هایی مانند تب دانگ یا مالاریا شود. در ادامه با زومیت همراه باشید تا به بررسی ۷ گروه از افرادی که بیشتر در معرض آسیب قرار دارند بپردازیم.

پشه‌ها طعمه‌های خود را براساس مجموعه‌ای از عوامل انتخاب می‌کنند. اما خبر خوب این است که برخی از این عوامل که شما را برای پشه‌ها جذاب‌تر می‌کند، عواملی هستند که می‌توانید آن‌ها را تغییر دهید. تحقیقات علمی و شواهد به دست آمده در این خصوص، برخی از دلایل این موضوع را مشخص کرده است.

مطالعات بسیاری روی گونه‌های مختلف پشه‌، انجام شده، با این حال، عواملی که موجب جذب شدن پشه‌ها به سمت شما می‌شوند، در انواع مختلف گونه‌های پشه، متفاوت است. باید به این مورد نیز توجه داشت که بررسی‌های انجام شده محدود هستند و در نتیجه موارد ارائه شده نیز در حد فرضیه‌های اولیه هستند و با حذف یا به کاربردن این عوامل، نمی‌توان انتظار داشت که به طور کامل از نیش پشه در امان بمانید.

همانطور که می‌دانید، با توجه به محل زندگی شما و گونه‌های موجود در آن، این جانداران کوچک قادرند تا برخی از بیماری‌های کشنده مثل Zika، مالاریا، تب زرد، تب دانگ، چیکونگونیا و ویروس غرب نیل را به شما منتقل کنند. آشنایی با این عوامل، می‌تواند تا حدودی شما را از خطر نیش پشه و ابتلا به این بیماری‌ها حفظ کند.

  • افراد چاق و زنان باردار به دلیل تولید کربن دی اکسید بیشتر نسبت به افراد عادی در هنگام تنفس، در معرض نیش پشه قرار می‌گیرند.
  • فعالیت در فضای آزاد، میزان اسید لاکتیک را افزایش می‌دهد. اسید لاکتیک از طریق عرق از بدن دفع می‌شود و همین موضوع موجب جذب بیشتر پشه‌ها به سمت شما خواهد شد.
  • در برخی از بررسی‌های صورت گرفته، محققان دریافتند، افرادی که از نوشیدنی‌های الکلی استفاده می‌کنند، بیشتر مورد هجوم پشه می‌گیرند.
  • افرادی که میزان باکتری‌های موجود روی پوستشان بیش از سایر افراد است، کمتر توسط پشه‌، گزیده می‌شوند.
  • افرادی که دارای گروه خونی O هستند بیش از سایرین، توسط پشه گزیده می‌شوند.
  • بدن برخی از افراد ترکیباتی را منتشر می‌کند که موجب جذب حشرات می‌شود. این در حالی است که بدن بعضی از افراد ترکیباتی را منتشر می‌کند که موجب دفع حشرات می‌شود. هنوز دلیل این موضوع روشن نیست اما محققان در تلاش هستند تا در ساخت تله‌ی حشره یا اسپری‌های حشره‌کش طبیعی، از این مورد استفاده کنند.
  • تحقیقات صورت گرفته نشان می‌دهد که زنان باردار دو برابر بیش از سایر زنان، در معرض نیش پشه‌های ناقل بیماری مالاریا قرار دارند. در خصوص بیماری Zika نیز باید گفت که زنان باردار بیشتر در خطر هستند. این بیماری موجب ایجاد نقص‌های مادرزادی در نوزادن مبتلا خواهد شد.
مطالب مشابه

نظرات