هر آنچه در مورد Windows 8 باید بدانید

یک‌شنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۰ - ۱۱:۱۳
مطالعه 4 دقیقه
مایکروسافت در چهارشنبه گذشته اولین نسخه نمایشی ویندوز 8 را به نمایش گذاشت، ویندوز 8 با تمام نسخه های قبلی سیستم عامل ویندوز که طی 25 سال گذشته عرضه شده‌اند، متفاوت است. نسخه بعدی سیستم عامل ویندوز که فعلا با نام رمز Windows 8 شناخته می‌شود با انواع مختلف کامپیوترها کار می‌کند و به خوبی با ابزارهای مجهز به صفحه های لمسی سازگار است. اگر شما هم از طرفدارن محبوب‌ترین سیستم عامل دنیا هستید خواندن مقاله را ادامه دهید تا با امکانات جدید این سیستم عامل بیشتر آشنا شوید.
تبلیغات

پیش از ادامه مقاله اگر ویدئو نمایشی مایکروسافت از ویندوز 8 را تماشا نکرده اید حتماً مقاله "مایکروسافت ویندوز 8 را معرفی کرد: تبلت های اندرویدی را فراموش کنید" را مشاهده کنید.

مایکروسافت کدامیک از قابلیت های جدید ویندوز 8 را معرفی کرد؟

مایکروسافت نشان داد که ویندوز 8 با انواع مختلف کامپیوترها مانند نوت بوک، کامپیوتر رومیزی و تبلت ها سازگار است. پیش از این سیستم عامل ویندوز تنها با پردازنده‌های AMD و Intel سازگار بود ولی Windows 8 با انواع مختلف CPU و APU سازگار است در حال حاضر اکثر تبلت ها و تلفن های همراه هوشمند مجهز به APU های مختلف هستند که ویندوز 7 از آن‌ها پشتیبانی نمی‌کرد. مایکروسافت در نمایش نسخه آزمایشی ویندوز 8، این سیستم عامل را در تبلت های مختلف و با پردازنده‌های Tegra 2 انودیا و Qualcomm و کامپیوترهای مجهز به پردازنده‌های AMD و Intel به نمایش گذاشت.

صفحه اصلی (Home Screen) ویندوز 8 با ابزارهای مجهز به صفحه لمسی سازگار است رابط کاربری ویندوز 8 مشابه صفحه اصلی سیستم عامل Windows Phone 7 شده است و همه چیز طوری طراحی شده تا دستورها براحتی ازطریق لمس انگشتان دریافت شوند. اما در پشت این رابط کاربری همان دسکتاپ، نوار ابزار و Explorer برای کامپیوترهای معمولی وجود دارد.

رابط کاربری لمسی چطور کار می‌کند؟

در ویندوز 8 منوی Start به‌طور کامل تغییر کرده است و اطلاعات اولیه مانند زمان، تعداد نامه‌های خوانده نشده و غیره را نمایش می‌دهد. نحوه قرار گرفتن صفحه های مختلف در کنار یکدیگر نیز تغییر کرده و شما می‌توانید صفحه های مختلف را در کنار صفحه اصلی داشته باشید و به هر میزان که علاقه دارید به هر کدام فضا اختصاص دهید. نرم افزارها (Apps) در ویندوز 8 همانند Windows Phone 7 برخی از اطلاعات اولیه را بدون نیاز به اجرای آن‌ها نمایش می‌دهند به‌عنوان مثال برای مشاهده دمای هوا نیاز نیست که نرم افزار آب‌و‌هوا را اجرا کنید. دمای هوا در عنوان خود نرم افزار نمایش داده می‌شود. در تصویر پایین نحوه قرار گرفتن دو پنجره در کنار یکدیگر را مشاهده می‌کنید و همان‌طورکه در تصویر مشخص است با کشیدن یک پنچره به طرفین فضای اختصاص داده شده به آن کم و زیاد خواهد شد.

نمایش نرم افزارهای مختلف در کنار هم و تغییر فضای اختصاص داده شده روی صفحه برای هر کدام یکی از بهترین قابلیت های ویندوز 8 است. زمانی که یک نرم افزار در حال اجرا است به‌راحتی می‌توانید نرم افزارهای دیگری را در کنار آن اجرا کرده و همه را روی صفحه مشاهده و کنترل کنید. این امکانی است که هیچ کدام از تبلت های اندرویدی یا iPad ندارند.

نرم افزارهای ویندوز 8 چطور کار خواهند کرد؟

مایکروسافت اعلام کرده که نرم افزارهایی که خود برای ویندوز 8 ساخته است همگی مبتنی‌بر فناوری‌های وب یعنی HTML5 و JavaScript هستند. این نرم افزارها شباهت زیادی به نرم افزار تبلت ها دارند. بعنوان مثال نرم افزار آب‌و‌هوا، پیش بینی وضعیت آب و هوای مناطق مختلف را تا 5 روز آینده نمایش می‌دهد. خبر خوان نیز اخبار مختلف را به همراه تصویر کوچک مربوطه نمایش می‌دهد. مایکروسافت علاوه بر این ها نسخه 10 مرورگر محبوب Internet Explorer را به نمایش گذاشت. IE 10 به‌طور کامل با تبلت ها سازگار شده است. مایکروسافت همچنین قصد دارد فروشگاه نرم افزارهای ویندوز 8 را نیز راه اندازی کند ولی هنوز جزئیات بیشتری در این رابطه اعلام نکرده است.

آیا نرم افزارهای فعلی ویندوز مانند آفیس و فوتوشاب نیز در ویندوز 8 اجرا خواهند شد؟

نرم افزارهای فعلی تحت سیستم عامل ویندوز نیز در ویندوز 8 کار خواهند کرد اما با صفحه لمسی تبلت ها سازگار نبوده و کارکردن با آن‌ها در تبلت ها مشکل خواهد بود. نکته جالب در ویندوز 8 این است که کاربر می‌تواند نرم افزارهای قدیمی ویندوز را در کنار نرم افزارهای جدید HTML5/JavaScrip اجرا کند.

ویندوز 8 چه زمانی منتشر خواهد شد؟

مدیرعامل مایکروسافت، استیو بالمر اعلام کرده که ویندوز 8 در سال 2012 منتشر خواهد شد اما تاریخ دقیق انتشار آن هنوز اعلام نشده است. انتظار می‌رود اطلاعات دقیق‌تر زمان انتشار Windows 8 در ماه سپتامبر و در کنفرانس BUILD اعلام شود.

در آخر نیز به شما پیشنهاد می‌کنیم ویدئو نمایشی نسخه ویندوز 8 را از دست ندهید.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات