تماشا کنید: نخستین آیفون مجهز به درگاه USB-C

تماشا کنید: نخستین آیفون مجهز به درگاه USB-C

یک مهندس رباتیک اخیرا آیفون X خود را به درگاه UCB-C مجهز کرده است که ظاهرا می‌تواند‌ به‌درستی داده‌ها را انتقال بدهد و گوشی را شارژ کند.

اپل در سال ۲۰۱۲ با معرفی آیفون ۵ رابط داک ۳۰-پین را کنار گذاشت و درگاه لایتنینگ را به‌منظور شارژ دستگاه و انتقال داده‌ها جایگزین کرد و در تمامی مدل‌های آیفون از این درگاه استفاده می‌کند. این در حالی است که اپل به‌آرامی محصولات خود را به درگاه USB-C منتقل می‌کند و در جدیدترین مورد، آیپد مینی ۶ به درگاه مذکور مجهز شده است.

ویدئویی کوتاه در یوتیوب نشان می‌دهد که یک مهندس رباتیک توانسته است درگاه لایتنینگ آیفون ۱۰ خود را با USB-C جایگزین کند. در این ویدئو با عنوان «اولین آیفون USB-C جهان» کن پیلونل ادعا می‌کند که آیفون از طریق اتصال برق دریافت می‌کند و همچنین می‌تواند انتقال داده‌ها را از طریق کابل USB-C انجام بدهد.

پیلونل در توضیحات ویدئو می‌گوید کانکتور C94 اپل را مهندسی معکوس کرده است تا بتواند یک PCB با درگاه مادگی USB-C بسازد. وی می‌افزاید پس از تنظیم شماتیک‌ها، کوچک کردن و نصب آن روی آیفون بسیار دشوار بوده است. گفته می‌شود پیلونل چند ماهی صرف ایجاد این پروژه کرده است. وی پیش‌تر ویدئویی از نمونه اولیه منتشر کرده بود که فرایند کار روی کوچک‌سازی آن برای تعبیه در محفظه آیفون را نشان می‌داد. ویدئویی دیگر در ماه گذشته نشان می‌داد که او یک PCB انعطاف‌پذیر (یکی از اجزای کلیدی در ایجاد سوئیچ پورت) را طراحی کرده و سفارش داده است. او می‌گوید ویدئویی در سال آینده منتشر خواهد کرد و نحوه ساخت برد و تعبیه آن در خود آیفون را توضیح خواهد داد.

تماشا در یوتیوب

نکته حائز اهمیت این است که پیلونل سابقه فعالیت در حوزه‌های الکترونیک دارد، در مقطع کارشناسی ارشد در زمینه رباتیک در مؤسسه فناوری فدرال سوئیس (EPFL) تحصیل کرده است و مهارت و دانش لازم را برای این پروژه را دارد؛ بنابراین تقریباً غیر ممکن است که کاربران عادی بتوانند درگاه لایتنینگ آیفون‌ را با USB-C جایگزین کند.

با توجه به شرایط و ضوابط تعمیر اپل، تغییرات غیر مجاز می‌تواند گارانتی تعمیر محصول را از بین ببرد و چنین مواردی می‌تواند هزینه‌های اضافه به همراه داشته باشد یا مانع انجام تعمیرات اپل شود. جالب است بدانید که کمیسیون اروپا در سپتامبر قانونی را پیشنهاد کرد که USB-C را به‌عنوان پورت استاندارد شارژ برای همه گوشی‌های هوشمند تعیین می‌کرد. در صورت تصویب، اپل دو سال فرصت دارد تا این اتصال را به آیفون اضافه کند.

برای مطالعه‌ی تمام مقالات مرتبط با آیفون به این صفحه مراجعه کنید.
Banner Zoomit HR
منبع APPLEINSIDER

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده